'Malta medeverantwoordelijk voor moord op journalist' I m NIEUWS 15 Russische autoriteiten: YouTube moet video's tegenstanders verwijderen Op zoek naar een bijbaan deze zomer? Word bezorger in de vroege ochtend! Verdienste afhankelijM/a|nfde wijk* Snel geld verdienen: je bent binnen een paar uur klaar! Daarna lekker van je vrije tijd genieten! ^£5 krantenbezorgen.nl Woensdag verrichtte de politie een huiszoeking bij Roman Dobrocho- tov, hoofdredacteur van de Rus- sischtalige, onafhankelijke nieuws site The Insider. Het was geen toe val dat het openbaar ministerie de zelfde dag nog bekendmaakte dat er een smaadzaak tegen de onder zoeksjournalist was begonnen. Dat gebeurde op initiatief van de Nederlandse blogger Max van der Werff, over wie Dobrochtov eerder had verklaard dat hij voor de Russi sche militaire inlichtingendienst GROe werkt. ,,Een grove leugen'', zegt Van der Werff, die op zijn blog veel kritiek uit op het MH17-onder- zoek van het Joint Investigation Team (JIT). Voorlopig is Dobrochotov ge tuige in de zaak, maar in Rusland draait dat er vaak op uit dat je ver dachte wordt. The Insider, vorige week nog onder curatele gesteld als 'buitenlands agent', staat in Letland geregistreerd en kan daardoor lastig vanuit Rusland worden aangepakt. Mogelijk dat Dobrochotov daarom nu persoonlijk wordt aangepakt. Ook andere oppositiesites moes ten het deze week ontgelden. De Russische internetwaakhond Ros- komnadzor eiste dindsdag van YouTube dat het alle video's van de medewerkers van Aleksej Navalny verwijdert. Maandag al blokkeerde Roskom- nadzor 49 sites die verbonden zijn met de gevangengenomen opposi tieleider. Volgens de autoriteiten zouden de sites onder meer oproe pen tot rellen en 'extremistische ac tiviteiten'. Anticorruptie De rechter verbood in juni Na- valny's anticorruptiefonds FBK, alsmede alle onderafdelingen die in heel Rusland lokaal corruptieon derzoek doen. Vorige week blok keerde Roskomnadzor al de website van Komanda-29, een advocatencol- lectief dat FBK verdedigde tijdens de rechtszaak. Daarop besloot de groep zich te ontbinden, uit vrees voor nieuwe stappen tegen de me dewerkers. Navalny's website 'Slim stemmen' is nog niet gesloten, maar FBK twitterde maandag te vrezen dat dat een kwestie van tijd is. Met het concept 'Slim stemmen' hoopt Navalny's beweging be stuurlijke zetels te veroveren. Het komt erop neer dat kiezers stem men op iedere kandidaat die de meeste kans maakt tegen de deel nemers van regeringspartij Ver enigd Rusland. In Siberië boekten aanhangers van Navalny er in 2020 al beschei den successen mee tijdens lokale verkiezingen en ook tijdens de Doemaverkiezingen in september moet de tactiek Verenigd Rusland een flinke dreun verkopen, hopen aanhangers van Aleksej Navalny. Opvallend is dat de loyale 'sys teemoppositie' - partijen die op grote lijnen meestemmen met voorstellen van de regering - in middels ook niet meer veilig lijkt. Zo schrapte de Centrale kiescom missie de communist Pavel Groedi- nin van de deelnemerslijst van de Communistische Partij van Rus land (KPRF). Groedinin is een ta melijk geliefd politicus, die tijdens de presidentsverkiezingen van 2018 verrassend tweede werd achter Poetin. Volgens de kiescommissie heeft de baas van een collectieve boerderij net buiten Moskou echter gezondigd door niet te vermelden dat hij aandelen had in een off- shorebedrijf in Belize. Groedinin zelf zegt, dat hij het pakket al in 2017 heeft verkocht. Ingewijden stellen dat het Kremlin hem ziet als een potentieel gevaar voor de zittende macht en dat hij gestraft moest worden voor zijn populariteit. Geen toezichtscamera's Kandidaten van Verenigd Rusland legt de kiescommissie intussen geen strobreed in de weg. Zo zou parlementsvoorzitter Vjatseslav Volodin eigenaar zijn van een vast goedonderneming met apparte menten in en om Moskou, ont hulde FBK vorige week. Het bedrijf staat op naam van zijn (vermeende) echtgenote, moeder en schoonvader. Onder de holding hangen nog meer vast goedbedrijven en ook zou Volodin vaak gebruikmaken van een rege ringsvliegtuig, aldus FBK. Om de stembusgang verder te beïnvloeden lieten de autoriteiten vorige week weten dat er in de stemlokalen geen toezichtsca- mera's meer zullen hangen. Daarop was vijfjaar geleden nog te zien hoe kiescommissieleden stapels extra stemmen in stembussen propten. De 53-jarige Caruana Galizia kwam in oktober 2017 om door een autobom. Ze deed vlak voor haar dood onderzoek naar corruptie binnen de overheid en de banden tussen de regering en zakenlieden. De premier en meerdere ministers in Malta stapten na de spraakma kende moord op. Begin dit jaar werd een eerste persoon veroor deeld voor de moord. De man, die een huurmoordenaar zou zijn, heeft een celstraf van vijftien jaar gekregen. De regering gaf in 2019 opdracht voor het onderzoek om te bepalen of de staat de moord had kunnen voorkomen. Dat gebeurde onder druk van de Raad van Europa, waarbij Tweede Kamerlid Pieter Omtzigt als speciaal onderzoeker op Malta een cruciale rol speelde. Volgens de commissie, die meer dere getuigen heeft gesproken, hield de moord verband met het werk van de onderzoeksjournalist, die over zeer gevoelige informatie beschikte. Er vonden volgens de commissie meerdere confrontaties plaats tus sen Caruana Galizia en de staat, tot ze werd vermoord. Hoewel de staat volgens de onderzoekers zelf niet direct betrokken was bij de moord, oordelen ze wel dat de autoriteiten gunstige omstandig heden hadden gecreëerd voor een aanval. Er zou een cultuur van straffeloosheid zijn ontstaan die 'leidde tot een ineenstorting van de rechtsstaat', citeert de Times of Malta. De in 2020 aangetreden premier Robert Abela roept op tot een onpartijdige analyse van het giste ren gepubliceerde rapport. 'Hier moeten lessen uit worden getrok ken', schrijft hij onder meer op Twitter. *6^ minimumleeftÜd 15 jaar vrijdag 30 juli 2021 GO Oppositie verder in het nauw Op alle mogelijke manieren pro beren de Russische autoriteiten te voorkomen dat de regerende partij Verenigd Rusland in sep tember de parlementsverkiezin gen verliest. De druk op opposi tie en kritische media werd deze week onverkort opgevoerd. Joost Bosman Moskou Aanhangers van oppositieleider Navalny protesteerden begin dit jaar in verschillende steden tegen zijn gevangenneming. foto ap De Maltese staat is volgens een onafhankelijke onderzoeks commissie medeverantwoorde lijk voor de moord op de journa list Daphne Caruana Galizia. De staat zou hebben nagelaten de levensbedreigende gevaren voor Caruana Galizia te erken nen en redelijke maatregelen daartegen te treffen. Raymond Boere Rotterdam/Valletta Een protest bij het hoofdbureau van de politie in Valletta op Malta, op 3 december 2019. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15