PARELTJES EUWS 11 Wageningen geniet landelijke faam als 'Stad der Bevrijding', waar op 5 mei 1945 de Duitse troepen in Nederland instemden met de capitulatie. Elke 5 mei vieren zo'n 125.000 bezoekers de vrijheid, samen met de 40.000 inwoners. Maar ook op andere dagen is de stad een bezoek waard. De Hollandsche Rivièra. Zo afficheerde het voor oorlogse Wageningen zich. Het was een van de eerste steden die al in de negentiende eeuw een VVV hadden. De steile hellingen van de Wage- ningse Berg baarden opzien, in een tijd dat bijna niemand ze nog kon vergelijken met de Alpenreuzen. En Wageningen was gezegend met een aantrekkelijk klimaat. De meteorolo gen van Wageningen Universiteit hebben het een paar jaar geleden nog eens onderzocht: het is er inderdaad vaak net iets zonniger en warmer dan elders in Nederland. De VVV wist dat al in de jaren 30 van de vorige eeuw en gaf toen een brochure uit met de titel Wageningen, de Hollandsche Rivièra. Het landschap met de Berg langs de rivier oogde voor bezoekers 'buitenlandsch': 'Wa geningen is zoo beschut geleegen tussen het Veluwsche Massief en den Utrechtschen Heuvelrug langs den zilv'ren glinst'renden rivier de Rijn.' Daarom is het er net iets warmer en de steile Berg weerhoudt veel buien om de Rijn over te steken. Wageningen is al sinds 1263 een vestingstad en was in de Tweede We reldoorlog het toneel van grote ver nielingen. Weinig steden zijn zo to taal vernietigd als Wageningen, met als ironisch feit dat het vooral Neder lands (vanaf de Grebbeberg in 1940) en geallieerd geschut (vanuit de Be tuwe in 1944^45) was dat de stad in puin legde. De stad herrees op een aantrekkelijke wijze, met dank aan de vermaarde architect Granpré Molière en zijn Delftse School, waardoor de bebouwing veel historischer oogt dan die is. Het was na de oorlog gedaan met het toeristisch bolwerk Wageningen. De Landbouwhogeschool en voetbal club FC Wageningen bezorgden de stad nog enige landelijke faam, maar toeristen lieten zich er tot voor kort nauwelijks meer zien. Wereldwijd kreeg de stad juist wel uitstraling. Volgens premier Rutte is Wagenin gen in China soms bekender dan Amsterdam. En de voormalige minis ters Pronk en Braks vertelden dat ze in het buitenland vaak maar moeilijk konden uitleggen waar Nederland ligt, tot ze in de binnenlanden van Afrika mensen zagen rondlopen met T-shirtjes van de Wageningse uni versiteit. Dïe kenden ze daar wel. Voeding Want de stad is uitgegroeid tot een mondiaal kenniscentrum voor voe ding. Van de 40.000 inwoners is een derde student en van hen komen er duizenden van buiten de landsgren zen. De stad telt meer nationaliteiten (170) onder haar inwoners dan menig grote gemeente in de Randstad. Wie in een winkel werkt in Wageningen, moet Engels kunnen spreken. Toeristisch Wageningen is terug. Daarvan getuigen het vernieuwde vakantiepark De Wielerbaan en tal van bed and breakfasts en hotels. Zo- als het nostalgische Nol in 't Bosch, het grote Hotel WICC, het beroemde Hotel De Wereld (waar de Duitsers op 5 mei 1945 mondeling capituleer den) en Hotel De Wageningsche Berg, dat vorig jaar het best preste rende Fletcher-hotel in heel Neder land was. En dat volgens velen het mooiste panorama over de diep gele gen Rijn biedt. ,,Ik snap waarom mensen steeds vaker hiernaartoe komen'', zegt Wa- geninger Wim Huijser, auteur van menig wandel- en landschapsboek. „Vrienden en familie neem ik altijd mee naar Arboretum Belmonte. Vooral voor het uitzicht vanaf de Wa geningse Berg. Het hoogteverschil is, zo hoor ik altijd, volstrekt on-Neder- lands. Wat mij daar zelf zo boeit, is die messcherpe scheiding tussen de Veluwse stuwwal met het bos en het veel dieper gelegen open rivieren landschap. In de winter heb je zicht tot Tiel en Duitsland aan toe.'' Huijser: ,,Ik neem bezoek ook mee naar de gratis toegankelijke Beelden galerij Het Depot en Arboretum De Dreijen, een openbaring voor velen. Als het om het landschap gaat, houd ik van Oranje Nassau's Oord, het jachtverblijf van koning Willem III, Vrienden en familie neem ik mee naar Arboretum Belmonte. Vooral voor het uitzicht vanaf de Berg dat zich dankzij koningin Emma kon ontwikkelen tot een sanatorium. En ja, uiteraard ligt Hotel De Wereld mij ook zeer na aan het hart.'' Stadion Een populair nieuw uitje de moderne Wageningen Campus, vanwege de architectonische schoonheid. Maar ook het oude voetbalstadion op de Berg, waar de grasmat en accommo datie van het in 1992 failliet gegane FC Wageningen door vrijwilligers nog altijd perfect worden onderhou den. Het is nu een bedevaartsoord voor liefhebbers van plekken waar je het klassieke voetbal nog kunt rui ken. Ook beleggen clubs uit binnen- en buitenland hier soms een trai ningskamp. Aan de andere kant van de stad is 's lands eerste rivieroeverreservaat de Blauwe Kamer in trek bij natuurlief hebbers, en zijn zeven 7000 jaar oude veeneiken, die lang in het moerassige Binnenveld bewaard zijn gebleven, rechtop gezet. En 's avonds? In Wageningen zijn twee bierbrouwerijen, een wijngaard en een scala aan cafés en restaurants, theaters en bioscopen. En die zijn niet alleen op 5 mei geopend. vrijdag 30 juli 2021 GO Prachtig die zomer, maar wat te doen met onze vrije tijd als het buitenland door corona verder weg lijkt dan ooit? Laten we de blik richten op al die pareltjes in eigen land. In een serie verhalen steeds een nieuwe tip van mensen die het weten kunnen. Vandaag: Wageningen, veel meer dan de stad van de bevrijding. Hollandsche Rivièra is niet alleen op 5 mei bezoek waard Eric Wijnacker Wageningen Hotel De Wereld en het bevrijdingsbeeld (links), uitzicht op de uiterwaarden, standbeeld De Zaaier bij de universiteit, en versteende eiken van 7000 jaar oud. FOTO'S RAPHAEL DRENT -Wim Huijser, auteur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11