9 donderdag 29 juli 2021 lopen met voetballen, een wipje en een houten tafeltje'', vertelt Jasper. En, erger: de boswachter heeft een sterk vermoeden dat er ook afval wordt gedumpt. ,,Kom ik hier 's och tends aan, zie ik op de verzamelplaats spullen die er de vorige avond nog niet stonden. Het is natuurlijk verve lend dat mensen schade hebben door de overstromingen. Maar echt, wij hebben hier al meer dan genoeg troep.'' Prikkeldraad Haar grootste zorg: voorkomen dat dieren in het afval verstrikt raken of stikken. Het verwoestende water heeft in haar ogen al genoeg schade toegebracht aan de natuur. Niet al leen kleine knaagdieren, maar ook mollen en insecten zijn gestikt. Ze zag foto's van konijnen en hazen die op de vlucht voor het wassende wa ter in het prikkeldraad waren ge strand. Zelf moest ze afscheid nemen van een kalfje uit 'haar' kudde Gallo- way-runderen die de uiterwaarden begrazen. De koeien konden ze met veel moeite op het droge brengen, maar het kalfje bleef achter. ,,Bij nor maal hoogwater, in de winter, is het veel makkelijker om dieren te evacu eren. Dan is er minder te eten, waar door je ze zo kunt lokken met een baal hooi. Nu ging dat niet. Daardoor zijn ook op andere plaatsen meer runderen en schapen verdronken.'' De boswachter maakt zich ook zor gen over de verspreiding van onge wenste exoten. Zo troffen vrijwilli gers aangespoelde tomatenplantjes aan. Die horen niet in de natuur, maar kunnen weinig kwaad. Met de Japanse duizendknoop ligt dat an ders. Tot nu toe kon de woekerplant die andere flora verdringt hier rede lijk in toom worden gehouden. ,,Maar nu stond 'ie net in bloei'', zegt Jasper. heen en weer gaan, ligt een karper. Die willen we niet in het moerasge bied, want karpers eten alles op.'' En dan zijn er nog de gifstoffen die door de overstroming mogelijk in de uiterwaarden zijn beland. Op plaat sen waar veel slib neerslaat, mogen voorlopig geen dieren grazen. Vorig jaar bleek dat runderen langs de Waal opvallend hoge doses dioxine in hun vlees hadden. Waarschijnlijk zijn de dieren besmet geraakt door vervuild bodemslib van de rivier, dat bij hoog water in de uiterwaarden is terecht gekomen. Op de verontreiniging zul len het waterschap en de beheerders van de gronden alert moeten zijn. Vuilniszakken Rond het middaguur houden de vrij willigers van het lokale 'Maas Cleanup-team' het voor gezien. Met kruiwagens brengen ze hun volle vuilniszakken naar de zeecontainer. Niet dat het werk erop zit. Integen deel. Het gebiedje dat ze hebben schoongemaakt is een postzegel in het totale Limburgse areaal dat is overstroomd. Staatsbosbeheer orga niseert komende weekenden daarom grootscheepse opruimacties waar vrijwilligers uit het hele land wel kom zijn. ,,We zijn hier nog maanden zoet mee'', voorspelt vrijwilliger Frank Terwindt. ,,Tot het volgende hoogwater komt.'' Kom ik hier aan, zie ik op de verzamelplaats spullen die er vorige avond nog niet waren - Niki Jasper, boswachter ,,Ik ben bang dat het zaad zich met het water overal heeft verspreid.'' Met een beetje pech geldt dat ook voor dieren die niet in deze natuur thuishoren, vreest de boswachter. Doordat de visvijver van de lokale hengelsportvereniging in Elsloo overstroomde, zijn tientallen karpers in het naastgelegen moerasgebied beland. Vrijwilligers hebben veel vis sen gevangen. Maar je ziet dat ze er nog steeds zitten. Waar de lisdodden GO tot het volgende hoogwater komt' maanden zoet mee...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9