Kinderdijk weet hoe het is als Unesco over schouder kijkt II 8 NIEUWS OVERSTROMINGEN AFVAL De eerste vrijwilligers zijn gisteren bij Itteren aan de slag gegaan om het afval op te ruimen dat het hoogwater achterliet. Hoewel hun handen jeukten, mochten ze niet eerder aan de slag. Er worden nog altijd mensen vermist.'' Busladingen vol toeristen en klagende omwonenden. Bij de molens van Kinderdijk weten ze welk effect het kan hebben om tot werelderfgoed te worden verklaard. Toch zijn ze er nog altijd beretrots op. Je staat gewoon op de kaart.'' In 1997 verklaarde deze VN- organisatie de molens tot wereld erfgoed. Hoewel toeristen de molens in dat idyllische polder landschap altijd al wel wisten te vinden, rijden de touringcars vol bezoekers sindsdien helemaal af en aan. Het wordt er zelfs zó druk, dat bewoners het op een ge geven moment spuug- en spuug zat zijn. Is dit het lot dat de forten, ves tingen en kastelen die tot de Nieuwe Hollandse Waterlinie be horen beschoren is, nu die sinds deze week de status werelderfgoed hebben? Wordt Woudrichem het nieuwe Kinderdijk en lopen toe risten Slot Loevestein plat? Waar schijnlijk niet, denken experts. De kilometerslange waterlinie is las tig te vergelijken met die paar mo lens, op dat openbaar toeganke lijke weggetje. Te druk Toch denkt directeur Peter-Jan van Steenbergen van Stichting Werelderfgoed Kinderdijk dat er wel geleerd kan worden van hoe het in werelderfgoed Kinderdijk gaat en is gegaan. ,,Het was hier gewoon te druk, zo eerlijk moeten we zijn. Dat was voor niemand leuk'', zegt hij. ,,Maar bezoekers moet je natuurlijk wel verwelko- men, zeker de kwaliteitstoeristen die voor extra inkomsten zorgen. Die zorgen ervoor dat je geld hebt om de monumenten te onderhou den.'' Zijn tip voor onder meer vesting Gorinchem, Slot Loevestein en Fort Altena? Koester de Unesco- status. ,,Natuurlijk hebben wij onze uitdagingen gehad, zeker met de vele toeristen. Maar het feit dat wij werelderfgoed zijn, levert nog steeds veel meer op dan dat het kost.'' Allereerst bescherming. ,,Neder- land beschermt zijn monumen ten, maar Unesco geeft een we reldwijd beschermde status. Daar- Het feit dat wij werelderfgoed zijn, levert nog steeds veel meer op dan het kost mee ben je ervan verzekerd dat die in de toekomst kan blijven be staan.'' Die bescherming geldt echter ook voor plannen die je zelf maakt. „Zomaar een gebouw neer zetten, dat gaat niet. De weg naar ons nieuwe bezoekerscentrum is ook lang geweest. Maar het is al leen maar goed dat Unesco mee kijkt. Het beperkt ons, maar houdt ons daardoor scherp.'' Volgende tip: zorg voor een goed plan om het werelderfgoed te be houden. ,,Voor Kinderdijk bete kent dat ook een plan om het toe risme goed te 'managen'. Verkoop kaartjes, boek een rondrit. Dat geeft de inkomsten die nodig zijn om dit moois te behouden.'' Bewapend met prikstokken, vuilnis zakken en kruiwagens scharrelen tientallen vrijwilligers door het dras sige grasland in de binnenbocht van de Maas bij Itteren. Achter hen stroomt de rivier rustig door haar bedding. Alsof twee weken geleden geen kolkende watermassa over de zomerdijk stroomde. Het afval vertelt een ander verhaal. Het zandpad op de dijk is nog altijd grotendeels onbegaanbaar. Het ligt bezaaid met hout, troep en spullen. Autobanden. Een tuinstoel. Een bo- terkuipje. Plakken isolatiemateriaal. Een voetbal. Koffiecups. Een kratje Chaudfontaine. De eerste honderd meter van het pad is schoongemaakt. Met twee kranen en een shovel is een aanne mer al een week in touw. De oogst ligt opgestapeld langs het pad: tien tallen metershoge stapels drijfhout, doorspekt met zoveel plastic dat ze als restafval moeten worden afge voerd. Een berg witgoed, vooral koel kasten. Een dozijn gasflessen, een olievat. Een zeecontainer vol zooi. Het zwerfvuil dat langs de oever achterblijft, wordt opgeruimd door vrijwilligers. ,,Mijn handen jeukten al een week om hier aan de slag te gaan, maar dat mocht nog niet'', zegt Frank Terwindt, een pensionado uit Borgharen die kaplaarzen, een rug zak en petje met de tekst 'Maas Cleanup' draagt. ,,Vorige week leek het hier wel een vuilnisbelt. Machi naal is al een boel weggehaald. Wij ruimen de snippers op. Hoe langer je al dat plastic laat liggen, hoe verder het uiteenvalt. Dan komt het uitein delijk als plasticsoep terecht in de Noordzee en de oceanen.'' Volgens Staatsbosbeheer, de be heerder van het gebied, was het ech ter onverantwoord om al eerder vrij willigers toe te laten. Niet alleen om dat de hoeveelheid afval te overwel digend was om met de hand op te ruimen. ,,We wilden het terrein eerst zelf inspecteren. Na zo'n overstro ming kan het gevaarlijk zijn'', legt boswachter Niki Jasper uit. ,,Er wor den nog altijd mensen vermist. We stuitten op het kadaver van een koe dat al dagen lag te ontbinden. Er zijn chemische stoffen mee gespoeld. En medicijnen. De eerste dagen vonden we tientallen spuiten.'' Niet iedereen liet zich door die waarschuwing weerhouden om het gebied in te gaan. Zo zagen 'Maasjut- ters' hun kans schoon om bruikbare spullen tussen het zwerfafval uit te vissen. ,,Ik zag hier zaterdag mensen donderdag 29 juli 2021 'We zijn hier nog Chantal Blommers Kinderdijk Van de receptioniste die de tele foon opneemt met 'werelderfgoed Kinderdijk' tot de nieuwe direc teur die zich nog goed aan het inlezen is: iedereen bij de molens van Kinderdijk is zich ervan bewust hoe bijzonder het is dat de molens een felbegeerd plekje op de Unesco-lijst hebben. - Peter-Jan van Steenbergen Annemieke van Dongen Itteren Met groot materieel wordt al een week afval verzameld. Het zwerf vuil dat langs de oever achterblijft, wordt opgeruimd door vrijwilligers. FOTO'S MARCEL VAN HOORN In 1997 werden de molens van Kinderdijk toegevoegd aan de we relderfgoedlijst. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8