7 Vijf vragen over het verdere onderzoek naar het doodschoppen van Carlo Spanje draagt het onderzoek naar de fatale mishandeling van Carlo Heuvelman (27) op Mallorca over aan Nederland. Tot tevredenheid van de negen verdachten uit het Gooi, want zo belanden zij niet in een Spaanse cel. Worden ze nu beloond voor hun vlucht naar Nederland? En vier andere vragen over deze zaak. I Nagenoeg allemaal komen ze uit Hilversum. Via de website GeenStijl - en inmiddels van di verse kanten bevestigd aan deze krant - kwamen zeven namen naar buiten van de in totaal der tien jongemannen die op Mallorca waren: Hein, Damiaan, Lukas, Sanil, Stan, Martijn en Daan zijn hun voornamen. Ze schrokken er gisteren zelf van. „Schande dat er zo wordt gespeculeerd. Verder geen commentaar", reageert Sanil en hij verbreekt de verbinding. En Hein: ,,Het is wel mijn vrienden groep, maar ik was niet bij de vechtpartij. En verder geen com mentaar" Dagblad De Gooi- en Eemlander wist al eerder deze week enkele van hen te vinden. Vrijwel allemaal wonen ze in hui- zen in het duurdere segment. Ze kennen elkaar van school en sport. Een aantal van de jongens, die al lemaal tussen de 18 en 20 jaar zijn, lijkt al een eigen eenmanszaakje te hebben. Als de jongens in Spanje waren opgepakt, waren ze vrijwel zeker daar berecht, denkt advocaat Bob Kaarls, gespecialiseerd in interna tionale uitleveringsverzoeken. Maar door hun plotselinge vlucht naar Nederland, daags na de mis handeling, kreeg de zaak een an dere wending. Kaarls achtte de kans aanvankelijk klein dat de ver dachten in Nederland zouden kunnen blijven na zo'n ernstig vergrijp, maar het is wettelijk mo gelijk en in deze zaak efficiënter, denkt hij nu. Dat laatste is door- slaggevend, vindt ook hoogleraar strafrecht en criminologie Henny Sackers. Slachtoffer én verdachten komen allen uit Nederland. Een strafzaak in Spanje zou veel admi nistratief gedoe opleveren. Sommigen hebben er via hun ad vocaten geen geheim van gemaakt dat ze het liefst een strafproces in Nederland zouden willen. De ge vreesde Spaanse cel hoeven ze niet in en dat zal ongetwijfeld een op luchting zijn. Ze kunnen veel makkelijker bezoek ontvangen als het tot een veroordeling komt. Maar of ze in het Nederlandse rechtssysteem beter af zijn, valt nog te bezien. Het OM bestrijdt dat verdachten in Nederland - ver geleken met Spanje - met een flu welen handschoen worden aange pakt. Als er sprake is van doodslag, worden daar doorgaans forse ge vangenisstraffen voor geëist. Af komst speelt geen rol, iedereen krijgt dezelfde behandeling. Ook zijn de regels voor ver vroegde vrijlating sinds 1 juli in Nederland strenger geworden, ze ker vergeleken met veel andere landen. Voorheen kwamen ver dachten hier na het uitzitten van twee derde van hun straf vrij, nu is dat nog maximaal twee jaar voor het einde van hun straf. Oftewel: vijftien jaar cel betekent niet lan ger vrijkomen na tien jaar, maar op z'n vroegst na dertien jaar. De verdachten hebben twee weken de tijd gehad om sporen uit te wissen en verklaringen op el kaar af te stemmen. Maar volgens het OM kan de zaak niet sneller worden opgelost. Eerst moet het Spaanse dossier worden vertaald. Op basis van die informatie kan de officier van justitie tot een con crete verdenking komen. Pas t Ze hadden twee weken de tijd om sporen uit te wissen en verklaringen op elkaar af te stemmen daarna kunnen er mensen worden aangehouden. Het is ook niet hon derd procent zeker dat ze allemaal zullen worden berecht. En dan is nog de vraag: waarvoor precies? Maar de kans dat er géén rechts zaak komt, 'bestaat eigenlijk alleen in theorie', aldus het OM. De familie wil zich focussen op het verlies van Carlo en laat zich hier nu niet over uit. Maar nabe staanden kunnen er zeker belang bij hebben dat de zaak in Neder land wordt behandeld, weten ze bij Slachtofferhulp Nederland. Het is in het buitenland vaak ingewik keld om gebruik te maken van rechten. Er moet veel worden ge reisd en de taalbarrière maakt het er niet makkelijker op om de juiste informatie te krijgen. Nabestaan den maken vaak ook allerlei kos ten, die in het buitenland vaak las tig zijn te verhalen op daders. Ze moeten zelf achter hun geld aan. In Nederland is dat beter geregeld: nabestaanden krijgen een door de rechter opgelegde schadevergoe ding uitgekeerd van de overheid. Het Centraal Justitieel Incassobu reau gaat dat vervolgens verhalen op de daders. donderdag 29 juli 2021 Het is eind juli, maar aan het weer is dat bepaald niet te merken. Het is koel en wisselvallig. Als de zon al schijnt, is dat tussen de buien door. Maar deze jongeren in Noordwijk aan Zee lijkt dat niet te deren. Zij vermaken zich sowieso tijdens het zomerkamp van een lokale surfschool. fotos anp 'Mallorca-verdachten' zijn in Nederland niet per se beter af Raymond Boere Victor Schildkamp Rotterdam j Wie zijn de verdachten nou eigenlijk? 2 Is het logisch dat het Ne derlandse Openbaar Minis terie onderzoek doet naar een mishandeling die in het bui tenland is gepleegd? 3 Worden de verdachten hier mee beloond voor hun vluchtgedrag? 4 Waarom lopen de verdach ten nog vrij rond? 5 Wat vindt de familie van het slachtoffer ervan dat de zaak nu in Nederland wordt afgehandeld?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7