II 5 Noodweer in Noord-Italië Wim Hajer uit Sneek ver veelt zich af en toe rot. ,,De tv hoeft niet de hele dag aan. Een poosje lezen is prima, maar niet de hele dag. Ik zit veel alleen thuis'', vertelt hij. In de seniorenflat waar hij woont, is het ook een stuk rusti ger dan voor corona. Veel bewo ners durven zich nauwelijks bui ten hun huis te laten zien. ,,Ik kom af en toe wel eens wat men sen tegen bij de brievenbus. Dan maken we een praatje, op af stand. Laatst zei ik: ik zal jullie weer eens uitnodigen voor een glaasje. Maar de één na de ander zei: nee, ik kom niet, ik kom niet, wantcorona Wat dat precies is? Hajer snapt er niets van. ,,We zijn allemaal twee keer ingeënt. Je moet na tuurlijk voorzichtig zijn, maar je moet óók gewoon leven. Ik ga heus geen vreemde knuffelen. Maar je kunt toch niet niets meer doen, omdat je misschien... Het is jammer.'' Ook al is Hajer 94, hij gaat er nog graag op uit. Buiten rijdt hij in een scootmobiel - 'slijtage in mijn knieën' - thuis loopt de Sneker achter een rollator. Om de dagen te breken, stapt hij regel matig in zijn kar om een wijntje te drinken op het terras. ,,Nee, niemand wil mee.'' Af en toe zit hij er met familie, anders gaat Hajer alleen. ,,Ik mis de gezellig heid van andere mensen om me heen. Dan zit je maar in je kamer. En het is een prachtige kamer hoor, met een mooi uitzicht. Maar de eenzaamheid gaat mee spelen.'' In de flat kan hij elke week drie keer koffie drinken met andere bewoners, net als voor corona. Maar andere activiteiten, zoals een bingo of beweeguurtje, zijn nog niet terug. ,,Er valt zo weinig te beleven. Je wilt toch wel eens een praatje maken. Dan zeggen mensen: op deze leeftijd moet je niet te veel verwachten, maar ik wil nog graag. Ik ben altijd actief geweest. Ik hoop dat ik nog nieuwe knieën krijg en weer wat beter kan lo pen.'' Angelo van Schaik Como Grote hagelstenen, extreme re genval, harde wind en onweer veroorzaakten de afgelopen dagen veel schade rond het Comomeer in Noord-Italië. De regionale brandweer moest meer dan zestig reddingsacties uitvoeren. In de plaats Brienno zaten vijftig men sen vast in hun appartementen doordat een aardverschuiving een gaslek had veroorzaakt. In Cer- nobbio moest een appartemen tencomplex worden geëvacueerd, omdat het dreigde onder te lopen. Beelden tonen modderstromen die auto's meesleuren en huizen binnendringen. Er vielen, voor zover bekend, geen gewonden. Noodtoestand De regio Lombardije, die bijzon der werd getroffen door de stort regens, wil de noodtoestand laten uitroepen voor onder meer de provincies Varese, Como en Lecco. De regio is populair bij Ne derlandse vakantiegangers. Zij moeten de komende dagen nog rekening houden met afgesloten wegen in Zuid-Zwitserland en Noord-Italië. Ook voor vandaag wordt slecht weer verwacht. ,,Het noodweer was heel heftig. Het begon met donkere wolken vanuit het meer van Lugano, toen volgden er heftige donderslagen, regen, hagel en een harde wind. Door de hagelstenen zijn twee ruiten en twee dakpannen ge sneuveld", vertelt Pieter van der Ham Danser. de Nederlander runt samen met zijn vrouw Wietske sinds maart 2020 de Bed Break fast 'Il maiale Bianco' in Centro Valle Intelvi, een dorp in de vallei tussen het Comomeer en het Meer van Lugano. ,,Normaal ontstaan na een regenbui water valletjes die in het meer lopen, nu kwamen er hele rivieren naar be neden. Dat gaf hier en daar enorme modderstromen. Voor het huis in, achter er weer uit." Van der Ham Danser vond de hagel- en regenbuien 'heel erg heftig'. ,,Maar het spookt hier va ker. Het is niet heel abnormaal voor dit gebied." Een woordvoerder van de Itali aanse Boerenfederatie ziet echter een achterliggend probleem. ,,We hebben in de regio te maken met Het begon met donkere wolken vanuit het meer van Lugano de gevolgen van klimaatverande ring, we zien een trend naar meer tropische omstandigheden en het vaker voorkomen van extreem weer: stormen die heftiger zijn en plotseling opkomen en korte, maar hevige regenbuien. Hagel stormen zijn gebruikelijk in de Italiaanse zomer, maar meteoro loog Luca Lombroso zegt tegen een krant in Bologna dat de kracht en de hoeveelheid van de stormen dit jaar 'ongewoon is'. Andere be langenorganisaties in Como wij zen er echter op dat de schade niet alleen toe te rekenen is aan het ex treme weer. Het zou ook te maken hebben met het volbouwen van het gebied en slecht bosbeheer. Ze is eenzaam, ontzettend een zaam. ,,Ik voel me depressief'', vertelt Geesing van de Veen uit Schiedam. Want sinds corona komt er eigen lijk niemand meer écht op bezoek en zijn er geen activiteiten meer in het verzorgingshuis waar ze woont. ,,We mogen beneden met zes mensen kof fie drinken. Eigenlijk mogen we daar één keer per week naartoe. Zelf mag ik nu twee keer per week omdat ik me zo slecht voel.'' Vlak voordat corona in Nederland werd geconstateerd, overleed haar man. ,,Ik krijg het dubbel te verdu ren.'' Maar tijdens die eerste lock- down stonden er regelmatig mensen onder haar balkon: schoolkinderen die kwamen zingen, de achterklein kinderen om te zwaaien. ,,Dat is alle maal minder geworden. Ik mis con tact.'' Het liefst zou Van de Veen haar middagjes sjoelen, bowlen en zingen terugkrijgen. Maar de activiteiten zijn nog steeds beperkt. ,,Natuurlijk ben ik ook voorzichtig en zit ik er niet op te wachten om ziek te worden. Ik draag bijvoorbeeld nog steeds een mond kapje, mijd drukke plekken. Maar ik denk dat er meer kan dan er nu ge beurt.'' Omdat ze ook nog slechtziend is, loopt ze maar wat heen en weer in huis. Of ze gaat naar buiten voor een ommetje. ,,Ik kan niet meer lezen, schrijven of puzzelen. Dan zijn het heel lange dagen hoor.'' donderdag 29 juli 2021 FOTO'S CORNÉ SPARIDAENS, FRANK DE ROO 'Heftige donder en harde wind' Noord-Italië is de afgelopen dagen geteisterd door nood weer. Wegen moesten worden afgesloten vanwege modder stromen, bewoners geëvacu eerd. „Normaal komen er na een regenbui watervalletjes de berg af, nu waren het hele ri vieren." - Pieter en Wietske van der Ham Danser GEESING VAN DE VEEN (87), De ravage rond het Comomeer is groot. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5