Si' :Wf- *li|Lv 'I m De geschiedenis rondom GSNED doet er wél toe f :vïVQ.; w. mwHÊUFsa -B **L~;li t u Analyse 5 VELDBLOEMEN AKKERRAND Het is een sprookjesachtig plaatje: honderden meters veelkleurige veldbloemen bloeien langs akkers in de omgeving van Kuitaart. Omwonenden zijn blij met het initiatief van akkerbouwer Bart Brooijmans. lr*v« i.sfv "ï^r-i-4 JL. 4* t .J i tAXw fél Oost-Zeeuws-Vlaande- ren heeft er een foto geniek gedeelte bij in de polders rond Kui taart. Bart Brooijmans (38) zaaide in maart de akkerran den langs zijn percelen in met veld bloemen. Sinds een paar weken is er een explosie van kleur te zien. In totaal staat er zo'n drie kilometer aan veldbloemen, verspreid over verschillende percelen. ,,We doen het voor de omgeving én we vin- Als je ziet hoeveel beestjes erop zitten zoals hommels en bijen, dat is echt een pluspunt den het zelf mooi", vertelt de ak kerbouwer. Hij krijgt leuke reacties van col- (v Ai J jm lega-boeren maar vooral van men sen uit de buurt. Om bij zijn akkers te komen moet hij in het oogstsei- zoen vaak heen en weer langs hun huizen rijden. ,,Ik wil hiermee iets terugdoen voor de omgeving." Teeltvrije zone De bloemen staan in de zoge noemde 'teeltvrije zone', een strook aan de rand van een perceel die volgens de regels niet bebouwd mag worden met gewassen. ,,Daar zou anders gewoon onkruid heb ben gegroeid." Tijdens een veldex- cursie op Schouwen-Duiveland zag Bart veldbloemen langs landbouw- percelen. Hij besloot dat ook te doen. ,,Met zonnebloem in het mengsel, veel kleuren en bloemen die lang bloeien." Nu is de zonne bloem de publiekstrekker. Spuittechniek Naast het gegeven dat de bloemen pracht mooi is, staat Bart zelf ook te kijken van het aantal insecten dat de veldbloemen heeft gevonden. ,,Als je ziet hoeveel beestjes erop zitten zoals hommels en bijen, dat is echt een pluspunt. Zóveel insec ten in zo'n relatief kleine rand." Ook langs het perceel waar hij pootaardappelen teelt, en waar ge wasbeschermingsmiddelen wor den gebruikt om de aardappel vi rusvrij te houden, zit het vol met insecten. ,,Dan weet je dat de spuit- techniek goed werkt. Dat het mid del alleen op het gewas komt en er geen emissie naar de omgeving is. Ik wil zelf ook wat doen om de in sectenstand op peil te houden. We proberen mee te bewegen met de maatschappij." Bart vindt de natuur belangrijk: langs de Hulsterweg staat sinds kort een insectenhotel, in samen werking met Albert Heijn Hulst, en hij plaatste een uilenkast die stich ting Het Zeeuwse Landschap in de gaten houdt. Eerder werkte hij ook mee aan een proef voor veldleeu weriken. ,,We zaaiden strookjes van vijftig centimeter niet in met gerst, zodat de leeuweriken erin konden landen en broeden. Er werd dan gekeken wat het deed met de opbrengst van het gewas en de vogelstand." Het conflict dat GSNED heeft met omwonenden en nu ook met de gemeente Terneuzen, zit muurvast. De gesprekken die het bedrijf met de gemeente voerde zijn door het college van burgemeester en wethouders afgebroken omdat er 'geen reëel zicht was op een oplos sing'. Coalitiepartner CDA verwijt wethouder Frank van Hulle getalm en stelt dat hij het bedrijf te lang de hand boven het hoofd heeft gehou den. Aanvankelijk betrof het slechts een kantoorgebouw in Driewegen waar niemand hinder van onder- vond. Tot 2016. In dat jaar kocht GSNED omliggende grond aan en begon met andere activiteiten, zon der dat daar een vergunning voor werd gegeven. Wat een stil kantoor was, werd een groot terrein waar van 's morgens vroeg tot 's avonds laat rumoer was van achteruitrij dende piepende vrachtwagens, zware machines en alle bijkomende herrie. Een vergunning voor de ac tiviteiten was er nog steeds niet. Het bestemmingsplan bepaalde dat er een woonfunctie op het terrein zat. Simpel Omwonenden die de gemeente vroegen een eind te maken aan de overlast vingen bot. Ook al was het niet legaal wat er gebeurde. In hun ogen was het zo simpel. Het mag niet en de gemeente moet optreden. Dat gebeurde maar niet. Jarenlang niet. Er werd een mediator aange steld om GSNED en omwonenden samen naar een oplossing te laten zoeken. Het liep vast. Driewegen verloor het vertrouwen in de medi ator. De zoektocht naar een andere plek leverde evenmin iets op. Het Terneuzense college staakte on langs de gesprekken en belooft nu te doen waar de omwonenden al zo lang om vragen, handhaven. Al zegt Van Hulle nog niet te weten wat dat precies betekent voor GSNED. Met welke activiteiten moet het stoppen en wat betekent dat voor de be drijfsvoering? En dat is vreemd. De zaak speelt sinds 2016, omwonenden vragen al jaren om optreden. Moest niet al ja ren geleden tot in detail uitgezocht worden wat GSNED wel en niet mag volgens de geldende vergun ning en wat het voor het bedrijf zou inhouden als Terneuzen wel de teu gels zou aantrekken? Het niet precies weten wat die consequenties zijn, maakt het dat de zaak alleen moeilijker te verteren is voor omwonenden. Het versterkt de indruk dat de gemeente te lang, te welwillend stond tegenover een bedrijf dat zich niet al te veel aan trok van de regels. donderdag 29 juli 2021 VL Sprookjesachtig plaatje bij Kuitaart Sophie Stockman Kuitaart - Bart Brooijmans t Bart Brooijmans bij een akker die grenst aan een weg met huizen. „Voor de bewoners veel leuker natuurlijk om uitzicht te hebben op de kleurrijke bloemen'', zegt hij. foto anne hana ,,Nu terugkijken waarom niet eer der gehandhaafd werd is een herha ling van zetten", aldus de Terneu- zense wethouder Frank van Hulle. Terugkijken is wel degelijk nuttig, van de geschiedenis moet je leren. Guido van der Heijden Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 59