Thirza streeft met haar winkel Medeina naar 'zero waste' Jong slachtoffer, jonge verdachte: steekpartij in Goes baart zorgen BEVELANDEN EN THOLEN 5 Opvang niet meer betaald Een kleine acht ton was de ge meente Goes vorig jaar kwijt aan de opvang van kinderen op zorgboer derijen. Dat bedrag groeit, want in 2018 lag het meer dan een ton lager. En dat terwijl gemeenten sowieso al flink moeten toeleggen op de jeugdzorg. Het geld dat ze ervoor krijgen van het Rijk is niet toerei kend. Onlangs is wel bekend ge worden dat gemeenten, in elk geval volgend jaar, meer geld krijgen. Dat neemt niet weg dat Goes pro beert de kosten te beteugelen en daarbij zijn de zorgboerderijen in beeld gekomen. In principe kunnen kinderen daar niet meer naartoe op kosten van de gemeente. ,,Maar maatwerk blijft mogelijk'', laat een woordvoerster weten. ,,Op het mo ment dat de inschatting is dat ie mand toch echt beter af is met het aanbod van een zorgboerderij en dit ook de voordeligste adequate voorziening is om de doelen te be reiken, kan een uitzondering wor den gemaakt.'' In andere gevallen gaat de ge meente op zoek naar alternatieven. Ze zegt te bespeuren dat zorgboer derijen de laatste jaren steeds vaker worden ingezet als vorm van op vang en ontlasting van het thuis front. Daarom zal voor alternatie ven vooral worden gekeken naar de reguliere (buitenschoolse) kinder opvang of een collectief aanbod voor dagbesteding. De meeste kin deren die nu al naar de zorgboerde rij gaan, hoeven niet direct iets te vrezen. ,,Mensen hebben nu een beschikking met een bepaalde loopduur'', legt de woordvoerster uit. ,,In die tijd is het de bedoeling dat opgestelde doelen worden be haald. In principe lopen deze be schikkingen gewoon door tot het einde van de afgesproken termijn.'' Mocht iemand nu voor onbepaalde tijd naar een zorgboerderij gaan, dan wil de gemeente een gesprek aangaan over de toekomst. Het strikter omgaan met aanvra gen voor de zorgboerderij is onder deel van een totaalpakket aan maat regelen waarmee Goes de zorgkos- Maatwerk blijft mogelijk ten probeert te beteugelen. Ook de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO) wordt versoberd. Zo krijgen mensen na bijvoorbeeld een operatie geen huishoudelijke hulp meer als die korter dan zes maanden nodig is. Mensen die een aanpassing aan de woning nodig hebben, kunnen worden verplicht te verhuizen naar een reeds ge schikte woning in een andere plaats, binnen een straal van tien kilometer rondom de Bevelanden. Ook voor de WMO krijgen ge meenten naar eigen zeggen te wei nig geld van het Rijk. In de gemeenteraad hebben CDA, VVD, SGP/CU en D66 inge stemd met het genoemde totaal pakket. Zij hebben samen een meerderheid. ,,Medeina is de naam van een vrouw uit de Griekse oudheid die strijdt voor de natuur", vertelt Thirza. ,,Ik wil mezelf ook inzetten voor het milieu en de natuur, dus de naam is perfect." Ze wil mensen aanmoedigen verpakkingsvrij hun boodschap pen te doen. In juni hield Thirza daarom al een 'zero waste wandel tour' in Middelburg. Ze liet adres jes zien waar je verpakkingsvrij kunt shoppen. ,,Daar is een aantal zaken waar je terecht kan als je duurzaam wil inkopen." Droom Op de Instagrampagina 'Me- deina_zerowaste' zie je het aanbod in Thirza's eigen winkel. Als je wilt kopen bij Medeina moet je zelf voor de verpakking zorgen. Voor lopig biedt ze ongeveer veertig producten aan. Uiteindelijk wil ze een heel breed assortiment aan bieden. ,,Eerst even kijken of het aanslaat. Maar mijn droom is ooit een winkel in bijvoorbeeld Goes of Middelburg te openen met heel veel goede producten." Bulkstore Ze zou dan alles vanaf keuken- tot badkamerspullen willen aanbie den zonder verpakking en zonder plastics, denk aan afwasmiddel, voedsel, shampoo bars. ,,In de grote steden heb je al veel meer mogelijkheden. In Amsterdam heb je bijvoorbeeld Little Plant Plantry, een echt mooie bulkstore." Zoiets is er in Zeeland niet, vol gens Thirza. ,,In Middelburg is al heel veel mogelijk qua duurzaam shoppen, die stad loopt voorop in Zeeland." Maar voor pasta, beleg of schoonmaakproducten ontkom je haast niet aan verpakking. Daar wil Thirza verandering in brengen. Zelf producten samenstellen deed ze een tijdje, eerst voor zichzelf en nu ook voor andere mensen. Ze noemt haar huidige winkel aan huis 'de Alternatieve Zeeuwse Bulkstore'. Alle producten zijn handgemaakt en diverse produc ten zoals bijenwas of het meel voor de pasta's komen uit Zeeland. Thirza houdt het graag duurzaam en lokaal. Thirza's man kan je bestellingen bezorgen op zijn racefiets, als je binnen een straal van 100 kilome ter woont. ,,Hij bood dat zelf aan, fietsen is zijn hobby en dan hou den we het vervoer ook mooi duurzaam." Maar tot nu toe ko men klanten vooral aan huis om spullen op te halen. Haar baan als officemanager bij een ICT-bedrijf houdt Thirza nog even aan. ,,In één keer een pand huren en van daaruit werken is een te grote stap." Maar in de tus sentijd kan ze niet stilzitten. ,,Soms krijg ik een paar bestellin gen van meteen een hele waslijst aan spullen, dan ga ik graag tot laat door." Alles snel, vers én zonder verpakking samenstellen, daar draait het om voor Thirza. Op het Stadskantoor in Goes mer ken ze dat mensen op steeds vroe gere leeftijd met wapens over straat lopen. Het is gebaseerd op geluiden vanuit de politie en jongerenwer kers. Wethouder en locoburge meester Joost de Goffau maakt zich zorgen om die tendens en ziet een belangrijke rol weggelegd voor ou ders. Fatsoenlijk gedragen Goes investeert jaarlijks tonnen op het gebied van preventie, legt De Goffau uit. ,,Om jongeren van de straat te houden en te zorgen dat ze zich fatsoenlijk gedragen. Maar ik vraag me wel eens af of ouders een idee hebben wat hun kind op straat doet, overdag of 's avonds. Steeds vaker zie ik kids van 12 jaar op bank jes hangen na middernacht. Dan kun je als overheid nog zo veel geld steken in preventie en opvoedhulp, maar het begint in die zin in de thuissituatie. Daar dient fatsoen- lijke opvoeding gegeven te worden en er moet gecorrigeerd worden als het de verkeerde kant op dreigt te gaan." Bij de steekpartij van dinsdag raakte een 16-jarige jongen gewond, een 15-jarige verdachte werd aange houden. De aanleiding voor het steekincident is nog onduidelijk. De laatste weken waren er meer steekpartijen in de omgeving: vo rige maand werd op Ravelijn de Groene Jager een man neergesto ken. Een 21-jarige man en 17-jarige vrouw werden aangehouden. En een week terug werd een 24-jarige man in 's-Heerenhoek neergesto ken na een ruzie met een 15-jarige jongen. donderdag 29 juli 2021 Goes: rem op zorg boerderij Thirza Hoogesteger bereidt bestellingen voor. foto katja van noort Veel minder kinderen uit Goes kunnen in de toekomst naar een zorgboerderij. De gemeente zet het mes erin. In principe wordt de opvang op een zorgboerderij niet meer betaald. Er wordt in gezet op goedkopere alternatie ven. Rob Paardekam Goes - Woordvoerster gemeente Goes Thirza Hoogesteger begon de winkel die ze zelf miste in Zee land. Onder de naam 'Medeina' verkoopt ze sinds maart levens middelen en schoonmaakmid delen zonder plastic of andere verpakking. Thirza werkt nu nog vanuit haar eigen keuken. Arie Westeneng Wolphaartsdijk Is de steekpartij van dinsdag avond in Goes nog een incident te noemen? In de stad en omge ving gebeurde zoiets afgelopen weken vaker. Vooral de jonge leeftijd van betrokkenen baart locoburgemeester Joost de Gof- fau zorgen. Michiel Bouwman Goes Agenten doorzoeken de omgeving van de Zwembadweg in Goes, waar dinsdagavond een tiener neergestoken werd. FOTO HV ZEELAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 58