Directeur Stadhuismuseum kan aanblijven SCHOUWEN-DUIVELAND 5 METAALDETECTOR REGELS VERSOEPELD De bodem van Schouwen- Duiveland zit vol 'schatten'. Maar wee je gebeente wanneer je domweg aan het graven slaat. Wroeten in de bodem is hier, zonder vergunning, strikt verboden. Tot nu toe. De gemeente wil het zoekers met een metaaldetector makkelijker maken. Jippie", reageert Johan Elzinga van Luctor et Detector op de aange kondigde beleidsver- soepeling. Zijn detec torshop in Middelburg is de basis voor workshops en expedities verspreid over de provincie. Maar Schouwen-Duiveland was daarin een grijze vlek. ,,Wat ik van klanten hoor is het heel moeilijk om daar met een metaaldetector aan de gang te gaan", zegt Elzinga. ,,Je moet het geluk hebben dat je toevallig een boer kent op wiens land je mag gaan zoeken. Zo lang je je aan de regel houdt dat je niet dieper dan dertig centimeter graaft, wordt dat wel gedoogd. Maar ik ken er ook genoeg die wachten totdat het donker is en vervolgens een puinhoop achterlaten. Zo jam mer, want dat soort gasten ver pest het voor de rest." Het strikte verbod is nauwelijks meer te handhaven, zien burge- Ik verwacht zomaar dat daar nog heel veel moois valt te vinden meester en wethouders in de praktijk. Het aantal meldingen van mensen die er zonder ver gunning met een metaaldetector op uittrekken, neemt de laatste twee jaar toe. Het college ziet ook in dat de 'meer serieuze amateur' behoefte heeft aan een doorlo pende vergunning. Dat voorkomt dat iedere afzonderlijke locatie die leden van een archeologi sche- of detectorvereniging wil len afzoeken, eerst door de ge meente moet worden getoetst. Dat is de huidige praktijk. Explosieven Schouwen-Duiveland bewaakt op die manier niet alleen zijn ar cheologische schatten, diverse plekken zijn ook ronduit gevaar lijk vanwege mogelijk explosie ven uit de Tweede Wereldoorlog die daar nog in de grond zitten. Zoekers die zijn aangesloten bij een vereniging, kunnen volgens de nieuwe regels een vergunning krijgen voor vijf jaar en hoeven niet meer te melden waar ze aan het werk gaan. Voor individuele zoekers blijft gelden dat ze hun plan vooraf moeten laten toetsen door de gemeente op veiligheid en archeologische waarde. Vond- sten moeten altijd worden ge meld bij het Zeeuws Archeolo gisch Depot. Elzinga kan niet wachten om zijn workshops uit te breiden naar het noordelijkste stukje Zee land. ,,Ik verwacht zomaar dat daar nog heel veel moois valt te vinden. ,,Voor mij is het al weer 23 jaar geleden dat ik op Schou- wen-Duiveland heb rondgelopen. Toen waren er nauwelijks nog hobbyisten met een metaaldetec tor, laat staan regels. Ik heb daar toen een paar mooie pelgrim-in signes gevonden." Meer dan schatgraven In de workshops leert Ezinga zijn klanten dat goed zoeken niet alleen bestaat uit een beetje rondlopen met zo'n apparaat. ,,Ik probeer ze ook bewust te maken van het cultureel erfgoed. Na tuurlijk is het spannend en giert de adrenaline door je lijf wan neer je beet hebt. Maar het is zo veel meer dan schatgraven. Je zoekt tót dertig centimeter. Ligt er iets dieper, jammer, maar dan gaat het putje weer dicht. Alles weer netjes achterlaten, is ook een belangrijke." Esme Soesman Zierikzee Door corona is het museum 5,5 maand lang dicht geweest. Stappen er normaal gesproken per jaar zeker 20.000 bezoekers over de drempel, het afgelopen jaar was het huilen geblazen. Het aantal bezoekers is door de coronacrisis gehalveerd. Het museum is in deze tijd ge baat bij continuïteit en stabiliteit, vinden burgemeester en wethou ders dan ook. Net als de raad van toezicht van het museum, die van meet af aan pal achter de directeur staat, zien zij Scheffers als 'de best mogelijke kandidaat om het Stadhuismuseum in deze precaire tijden te leiden'. Open sollicitatie De gemeenteraad wilde dat er een open sollicitatieprocedure zou ko men voor de functie van directeur bestuurder van het Stadhuismu seum. Scheffers ging dat traject ze ven jaar geleden in als kwartierma ker en werd aansluitend tot tijde lijk directeur-bestuurder be noemd. Dat zijn aanstelling vervolgens stilzwijgend werd verlengd klopt niet, vindt de gemeenteraad. Het klopt wel, zeggen burgemeester en wethouders nu - na uitvoerig over leg met de raad van toezicht. Met de verlenging van een in 2016 ge sloten overeenkomst tot 31 maart 2019 is er volgens de statuten wel degelijk een eerste directeur-be stuurder benoemd. Volgens Scheffers zijn de juiste procedures gevolgd. Maar los van de procedures en van zijn eigen po sitie denkt ook hij dat in deze coro- natijd een wisseling van de wacht niet handig zou zijn. ,,Ik ken de weg, de organisatie, de gemeente en ik kan dingen organiseren. Ga je nu met een nieuwe directeur wer ken dan moet je maar zien wat je van dat netwerk overhoudt en wat je opnieuw kunt opbouwen." Ik ken de weg, de organisatie, de gemeente en ik kan dingen organiseren Zelf blikt de museumdirecteur vooral vooruit. Met het onlangs ge presenteerde bedrijfsplan 2022 2024 hoopt het museum voor drie jaar subsidie toegezegd te krijgen, zodat er nieuwe plannen kunnen worden bedacht en voorbereid. ,,Als je een bedrijf wilt runnen, ook al is het een culturele onderne ming met een stuk financiering door de overheid, moet je tóch we ten waar j e aan toe bent. Als we een tentoonstelling in gedachten heb ben, kost dat vaak meer dan een jaar voorbereidingstijd. Dan moet j e wel weten of j e daar budget voor hebt." Het Stadhuismuseum heeft ne gen mensen in dienst, verdeeld over zeven fte's. Daarnaast is een team van 45 vrijwilligers actief. fel®4' donderdag 29 juli 2021 SD 'Stijf van adrenaline als je beet hebt' Marcel Modde Zierikzee - Johan Elzinga, Luctor et Detector Johan Elzinga van Luctor et Detector is op jacht met zijn metaal detector. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Een kapersknoop van Archeo logische Werkgroep Schouwen- Duiveland. FOTO ERNESTA VERBURG Directeur Albert Scheffers van het Stadhuismuseum in Zierik zee blijft zitten waar-ie zit. Hij hoeft niet op zijn functie te solli citeren, zoals eerder door de ge meenteraad is gevraagd. Schef- fers is de juiste man op de juiste plaats, klinkt het. Zeker nu. - Albert Scheffers, directeur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57