Edward Gal content met zesde plaats Wevers toch nog in 9 Medaille Van Dijke is vooral ook voor haar overleden broer De bronzen plak van judoka Sanne van Dijke is een medaille van troost, een positief zetje in een zware periode nadat ze ruim een jaar geleden haar broer verloor. Gal kwam tot een score van 84,157 procent. De proef van Min derhout werd gewaardeerd met 80,682 procent. Gal en Minderhoud eindigden dinsdag samen met Mar lies van Baalen als vijfde in de lan- denwedstrijd. Gal was zeer te spreken over zijn optreden. ,,Ik ben gewoon heel blij met wat hij hier heeft laten zien'', zei Gal over zijn paard. ,,Dat Total US zijn kwaliteiten ook onder deze omstandigheden toont vertelt nog iets meer over zijn geweldige wil om mee te doen. Nu moeten we ge woon rustig verder trainen en het allemaal verder bevestigen.'' Minder- houd had vooraf ge hoopt op een plaats bij de beste tien. ,,Maar dat zat er net niet in'', besefte hij. ,,Ik ben heel blij met hoe we hier gereden hebben en enorm trots op Dream Boy. Het was best zwaar, we hebben echt een paar hele pittige weken gehad. Nu we het zo afgesloten hebben, kijk ik er naar uit om even een paar dagen niets te doen en ook voor Dream Boy. Dat hij gewoon even lekker een paar dagen in zijn wei kan staan en genieten.'' De Duitse Jessica von Bredow- Werndl won het goud (91,732). Haar landgenote Isabell Werth greep het zilver (89,657). Brons was er voor de Britse Charlotte Dujardin (88,543). Von Bredow-Werndl vierde haar tweede gouden medaille op de Spe len in Tokio. Duitsland won ook de landenwedstrijd. TOKIO Turnster Lieke Wevers (29) mag vandaag toch haar opwachting maken in de olympische meer kampfinale. De Canadese Ellie Black heeft zich met een blessure afgemeld. Wevers was na de kwali ficaties eerste reserve voor de finale met 24 turnsters en mag daarom toch meedoen. Wevers eindigde vijf jaar geleden op de Spelen in Rio de Janeiro nog als twintigste op de meerkamp. Met de Nederlandse ploeg haalde ze toen eveneens de eindstrijd, waarin de zevende plaats werd veroverd. LISETTE VAN DER GEEST leven van de topjudoka. Die dag kreeg ze een belletje dat haar vijf jaar oudere broer Steven was vermist. Drie uur later volgde het wrede nieuws over zijn zelfgeko zen overlijden. Hij was de zorg zaamste in het gezin, de reden waarom ze ooit begon met ju doën, als 1-jarige stond ze al naast zijn trainingen op de mat. Zijn overlijden is waarom ze nu in de Budokan in Tokio bij de Olympische Spelen zal zeggen: ,,Alles wat ik nu doe, doe ik na tuurlijk ook wel voor mezelf, het is altijd mijn grote droom ge weest, maar ik kan niet niet aan hem denken. En ook niet aan de rest van mijn familie." Succes Haar o-goshi van woensdagavond in Tokio bleek de sleutel naar olympisch brons. Naar iets wat ze haar ouders kan geven, hoe klein het in verhouding ook is. Zonder haar ouders had zij nu nooit in de Budokan gestaan om over succes te vertellen, zegt ze. Maar bovenal: zij mist haar oud ste broer, altijd, overal, maar ziet ook het verdriet van haar ouders die hun kind verloren. ,,Na het jaar dat zij hebben meegemaakt, ja... gun ik ze gewoon heel erg een positief zetje." Van Dijke draait nooit om de feiten heen. Ze kwam naar Tokio voor goud. Vijfjaar geleden toen ze thuis zat bij de vorige Spelen nam ze zich al voor: als ik mee mag doen, zal ik het evenement nooit bagatelliseren. Nooit klei ner maken dan het is. Ze hoorde haar vriendin zeggen: 'Het is maar een mat, het is als een ge woon toernooi'. ,,Maar dan denk ik: hou jij jezelf voor de gek. Je weet ook wel dat, of het nu een uur van tevoren is óf al op de mat, je toch wel denkt: er zitten 300 miljoen, of weet ik hoeveel, mensen te kijken. En als je wint kan het je leven veranderen." Zij visualiseerde de afgelopen maanden haar winst in Tokio, daar op die mat, onder de nok van de Budokan en de lichtin stallaties. Maar de werkelijkheid bleek in de halve finale anders. Een punt tegen, een score die ze niet meer wist te herstellen. Ver oordeeld tot de strijd om het brons. Vervolgens was ze een half uur lang 'gruwelijk boos'. Goud, daar draaide het om. ,,Tot ik dacht: oké, maar San, je doet het niet alleen voor jezelf. Je doet het voor je familie en voor je broer. Je moet 'm pakken, voor hun." Als er iets boven is - 'ja, weet ik veel' - wil ze dat hij trots is. ,,Dat hij ziet dat we het lastig vinden om niet bij de pakken neer te gaan zitten, omdat we hem liever hier hadden gehad. Dat we wel alles eraan doen om het nog zo mooi mogelijk te ma ken hier." En daarom gingen vrijwel direct na de winst van brons haar handen in de lucht. Handen vol liefde. Twee handen wijzen naar boven in de Budokan, voorbij de licht installatie, verder dan de nok. Het zijn handen vol liefde; met vin gers gevouwen tot een hart. D^é handen pakten nog geen minuut eerder met pijnlijke vingers voor de zoveelste keer een tegenstan der beet. Sanne van Dijke was moegestreden, ze wist niet echt meer wat te doen. Nog maar een worp, dacht ze, en zette haar fa voriete o-goshi in. Alles wat Van Dijke (26) tegen woordig doet heeft meer lading. Trainingen, wedstrijden, alles wat voorheen ook heus bovenaan haar prioriteitenlijst stond, is nu nog extremer. Sinds ruim een jaar is er ernst, verbetenheid, een extra doel, dat maakt dat de ju doka in de klasse tot 70 kilogram in haar sportcarrière verder komt dan ooit. Naar frequenter winnen van de beste judoka's van de we reld, naar mondiale erkenning, naar het verslaan van de in Ne derland jarenlang als topfavoriete aangemerkte Kim Polling in een loodzware strijd om het ene olympisch ticket. Naar alles waar Van Dijke als kind al van droomde. Maar de prijs hiervoor was hoog. April vorig jaar veranderde het donderdag 29 juli 2021 GO TOT EN MET 8 AUGUSTUS cw ROTTERDAM Dressuurruiters Edward Gal (foto) en Hans Peter Minderhoud hebben op het indi viduele olympische toernooi naast een medaille gegrepen. Gal eindigde op de rug van Total US, een nakomeling van de legenda rische Totilas, als zesde. Minder hout moest genoegen nemen met de twaalfde positie. A Sanne van Dijke kijkt naar de hemel na het winnen van brons in Tokio. FOTO AP Tokio Handen vol liefde gaan de lucht in ^0 @LvdGeest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53