II 7 »tiekploeg, verder is het hopen op uitschieters Schippers laat 100 meter lopen 3 ZET U DE WEKKER VOOR.... Samenvattingen zijn te zien op de site van deze krant 'VERSTANDIG' 'even' een medaille, nee, dan heb je er niet zoveel verstand van." Als men het medailleklassement en de podium-obsessie even loslaat dan zijn er binnen deze gemêleerde atletiekploeg velen die ver kunnen reiken. Een groot gedeelte kwam gisteren in Tokio aan, maar is al volledig geacclimati seerd na een ruime week trainen in Chiba, vijftig kilometer verderop. Ze konden alleen naar bui ten om te trainen, maar vonden er prima omstan digheden en dankzij Uber Eats werd niemand chagrijnig van het eten. Geduld Overigens zijn er ook atleten die nog veel geduld moeten hebben. Zo staat de marathon van Abdi Na- geeye en co pas gepland op de laat ste dag: 8 augustus. Een dag eerder is het de beurt aan de vrouwen. Jill Holterman liep drie dagen geleden vanuit Velsen haar laatste lange duurloop van 40 kilometer. Vanuit haar hoogtestage in Sankt-Moritz is Susan Krumins bezig aan een race tegen de klok. Elke dag is het voelen wat haar achillespezen aan kunnen, op weg naar de 10.000 meter vol gende week zaterdag. Dan komt ook Hassan in actie. Of dat morgen al is, blijft nog altijd gis sen. Waar Schippers haar keuze gis teren bekendmaakte, is het niet duidelijk of Hassan de 5000 (mor genavond de series), of juist de 1500 loopt in combinatie met de 10.000 meter. Welke afstand ze ook kiest: ze zal strijden om goud. Dit is een ander level dan op de EK. Hier gaathetvanaf dag 1 en vanaf de series écht hard verder gaan kijken, komen we bij outsiders en underdogs. De estafet teploegen, Dafne Schippers, wie weet, maar ik voorspel niets. Na- dine Visser loopt weer op het ni veau waar ze op hoopte en dan zit er in de finale misschien veel in. Menno Vloon bij het polsstokhoog springen, als hij piekt op het juiste moment. En zo zijn er meer. Maar om nou te zeggen: die halen wel Eindelijk goud bij dat wielrennen. Mocht ook wel, hè. Na al dat ge- blunder. Leuk voor je. Ik dacht: ik ga even een ochtendje bij het roeien kijken. Meteen vier plakken in an derhalf uur. Je moet zelf ook een beetje pieken hier, hè. journalistiek is ook topsport. Wel leuk hoe dat gaat, trouwens, hier aan de waterkant in Japan. Paraderen er opeens van alle kan ten Nederlandse atleten met me dailles om hun nek, door die mixed-zone. Lopendebandwerk was het. Ik kwam een Formule 1-collega tegen uit Enge land die behoorlijk on der de indruk was van al dat Nederlandse roei- geweld. Meneer wilde weten wat de 'Dutch difference' is. Ik moest het antwoord schuldig blij ven en vroeg het daarna aan de mannen en vrouwen zelf. Het bleek vooral om beestachtig hard trainen te gaan. Spartaans hard. Tot de grens. En als je eenmaal weet waar die grens ligt, zoek je die steeds op, om er net even weg van te blijven. Vond ik een fijne quote. Al heb ik geen idee of-ie ook daad werkelijk de krant haalt, want het aanbod was reuze. Oneerlijk ei genlijk. Zo win je vier dagen lang amper medailles, vallen ze vervol gens als rijpe appelen van de boom. Kranttechnisch moet daar wel wat beter over nagedacht worden, over drie jaar in Parijs. Alle roei-onder- delen verspreid over twee weken. Schrijven wij elkaar ook niet de krant uit. Groeten, Arjan Sjeumig. Vier roeimedailles in an derhalf uur. Ongetwijfeld goed om het olympische chagrijn op de soci ale media de kop in te drukken en voor de medaillespiegel enzovoorts, maar het maakt de kans wel bij zonder klein dat tussen deze roeiers een nieuwe Nico Rienks of een Ro nald Florijn is opgestaan. Van die namen die ruim drie decennia later nog altijd in het collectieve geheu gen van sportminnend Nederland gekerfd staan. Ik schrijf je dit keer overigens met de laptop op schoot. We zijn op de terugweg vanuit Fuji en ik zit op de achterbank. Collega Hidde heeft zojuist Spinvis aange vraagd. Fotograaf Pim be kijkt nogmaals zijn vangst, als we niet oppassen ge ven we elkaar een elle boogstoot. En elke keer als we een drempel over rijden, ver schijnen er onherroepelijk de meest ongewenste letters in dit stukje proza. Dus: topsport, absoluut. Het was de laatste van drie topda gen op het autocircuit van Fuji Speedway, dat deze Spelen een uit stekend wielerdecor is gebleken, met op de slotdag dus óók succes in het oranje-kamp. Buiten het strenge Tokio waren zelfs plukjes Japanse toeschouwers aanwezig. Die begrepen er over het algemeen geen reet van, wat een zeer grappig bijeffect had: iedere zwaar teleur gestelde tijdrijder kon op een uit zinnig welkom bij de finish reke nen. Twee Japanse vrouwen ston den na het zilver van Du- moulin tegen het hek gedrukt meteenroodwitblauw 'Hup Tom Hup' bordje. Zo zie je maar: het succes van onze te ruggekeerde wielerzoon kent vele vaders. Groet, Pim donderdag 29 juli 2021 Onze olympische debutanten Arjan Schouten en Pim Bijl delen dagelijks hun verbazing over deze bijzondere Spelen in een heen- en-weer-gesprek. TOT EN MET 8 AUGUSTUS Voor de vroege vogels: twee wedstrijden om speciaal naar uit te kijken. 1. Beachvolleybal, groepsfase (v) (vrijdag, 03.00 uur). Madelein Meppe- link en Sanne Keizer gaan voor de laatste kans om door te gaan tegen de Amerikaansen Klineman en Ross. 2. Roeien, finale achten (m) (vrijdag, 03.25 uur). Kan de Holland Acht aansluiten bij de roeisuccessen van eerder deze week? In Rio was er brons op het koningsnummer. TOKIO Dafne Schippers komt pas volgende week dinsdag voor het eerst in actie op deze Spelen. Ze heeft ervoor geko zen om de 100 meter, waarvan morgen de series op het pro gramma staan, te laten schieten. Ze richt zich op de 200 meter en de 4x100 meter. Door haar keuze loopt Schip pers minder races, komt er meer lucht in haar programma en spaart Schippers haar kwets baar gebleken lijf enigszins. Door haar rugproblemen lag een sprintdubbel plus de estafette niet voor de hand. Vorige maand gaf Schippers aan dat zelfs een streep door haar geliefde 200 meter een optie was. Nu ligt de focus toch op de afstand waar ze vijf jaar geleden naar het zil ver liep. ,,Ik voel mij goed, maar ik geloof dat ik mijn beste zelf kan laten zien als ik mijn races zorgvuldig - Bart Bennema (sprintcoach) uitzoek", lichtte de tweevoudig wereldkampioene op de 200 meter toe. Haar coach Bart Bennema: ,,Het is verstandig om een keuze te maken. We hebben het lang uitgesteld, ook om alles open te houden. De 100 meter leek dit seizoen een tijd beter te gaan, maar uiteindelijk is daar de start heel belangrijk en die hebben we echt weinig kunnen doen. Na een goede wedstrijd in Honga rije was het mij duidelijk wat de keus moest zijn. Daar voelde ze weer: oh, zo moet ik 'm lopen." Een topfitte Schippers had het koningsnummer nooit laten val len. Maar met een voorbereiding die ernstig werd belemmerd, is de focus op de 200 en de 4x100 logisch. - Pim Bijl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51