I 'Een superochtend' in een quarantainehotel, jawel dat kan ook Roeiparia's slaan na coronadrama terug: medailleregen, met goud van mannen fe#. r. ■W--^ x »•'•*- - "v7 4 OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE m r X Een kwartet medailles, in anderhalf uur. Uitgerekend de Nederlandse roeiers deden het op dag vijf van de Olympische Spelen met goud, twee keer zilver en één keer brons. „Ondanks alles vier medailles. Dan hebben we toch iets goeds gedaan." donderdag 29 juli 2021 létfvlé# •'3»3F&*0s^' H- x--- Er werd met scheve ogen naar ze gekeken. Soms zelfs naar ze ge schreeuwd. De Nederlandse roei ers kenden de afgelopen dagen een verre van ideale voorbereiding op hun finales. Met liefst drie be smettingen in de ploeg werden ze door andere landen uit de buurt gehouden, of met de nek aangeke ken. Misschien niet eens onlo gisch, iedereen komt in Tokio om te presteren. En wie weet was het ook een beetje psychologische oorlogsvoering. Maar makkelijk was het niet, vertellen alle roeiers die Nederland gisteren aan vier prachtige olympische medailles en nu al het succesvolste olympische roeitoernooi ooit hielpen. ,,Nu kunnen we onze schouders ophalen", zei Tone Wieten (27), lid van de gouden dubbelvier, aan de Sea Forest Waterway in Tokio. ,,Maar ik vond het in het begin erg lastig. Elk land weet natuurlijk dat wij meerdere besmettingen had den." Het speelde een grote rol in de voorbereiding, maar na verloop van tijd ging de bemanning er be ter mee om. ,,De vraag is: laat je toe dat iemand invloed op jou heeft", legde Koen Metsemakers (29) uit. Antwoord: nee dus. Wieten: ,,We zijn er zelfs hechter van geworden. Het was als een grote golf die al varend op zee op je af komt. Je kan je ertegen verzetten en heel veel energie verliezen, of je laten mee voeren en er de schouders over op halen." Winderige baan Na een misser in het tweede kwart van de race dacht Dirk Uittenbo- gaard (31) nog even dat het alsnog mis zou gaan. Maar op een winde rige baan maakte elke boot fouten. Zo bleef Nederland na tweedui zend meter stoempen uiteindelijk net de Britten en Australiërs voor. ,,We worden al 'ploegje nooitge- noeg' genoemd", zei Metsemakers, We hadden hier een nieuwe horde te nemen, maar we zijn goed geworden in hordelopen een van de mannen achter het eer ste goud voor Nederland in Japan, en dat onder deze omstandighe den. ,,Het zullen altijd bijzondere Olympische Spelen blijven." Met- semakers: ,,Mijn hemel, we heb ben het overleefd, tien dagen. De eindstreep gehaald." In het sobere en inmiddels beruchte quarantainehotel in Tokio had roeicoach Josy Verdonkschot een 'super ochtend'. Zes roeifinales, zes Nederlandse boten, vier medailles. ,,Nooit eerder gebeurd." De Limburger (64), die gisteren aan het eind van de doldwaze dag in het coronahotel nota bene gezelschap kreeg van zijn ook besmette assistent Isabelle Jacobs, zit al zijn hele leven in de roeisport en staat bekend als onder koeld. Hij zal niet snel gaan staan schreeuwen langs de baan, wetende dat niemand daar harder van gaat roeien. ,,Ik zal je eerlijk vertellen dat ik bij de vrouwen vier- zonder heb gemerkt dat het ook niet helpt als ik op het bed sta te springen. Dus dat doe ik ook niet meer." Verdonkschot wil zijn situatie in het 'hotel', door lotgenoten bestempeld als gevangenis, niet erger ma ken dan die is. ,,De omstan digheden hier zijn niet goed, dat klopt. Maar mijn olympische droom is niet vernietigd. Ik hoef niet op tv te kijken naar concur renten van wie ik het idee heb dat ik ze had kunnen verslaan.'' In de lift De vier medailles kwamen voor Nederland als geroe pen, maar vielen zeker niet uit de lucht. De sport zit al jaren in de lift. Waar de vrouwen na Londen 2012 al een professionaliserings slag maakten, werd bij de mannen in 2018 de boel omgegooid. Meer onder linge strijd, minder com promissen, minder studen tikoos. Het leidde tot het eerste goud sinds 1996. Verdonkschot is alleen verantwoordelijk voor de vrouwen. ,,Wij wonnen in Rio natuurlijk al goud, en die groei is verder doorge zet." Zelfredzaamheid en weerbaarheid zijn de kern- woorden. ,,Uiteindelijk is het niet mijn droom, maar die van hun.'' leder scenario ,,Iedereen is verantwoorde lijk voor haar eigen pad, moet opgewassen zijn te gen ieder scenario en geen energie verliezen aan zaken waar je geen invloed op hebt. We wisten dat we hier van alles konden ver wachten, met de weersom standigheden en corona. De fysieke en mentale scholing, de sterke intuïtie en veerkracht kwamen nu duidelijk naar voren, maar komen altijd van pas." Nog een paar dagen, dan hoopt Verdonkschot uit zijn isolatie te mogen. ,,Ik ben nu zo ver dat die ene dag meer of minder ook niet meer uitmaakt, het roeien is dan afgelopen. Ik heb me hier rustig gehou den, alleen antwoord gege ven als me wat gevraagd werd." Hij kon worden ge mist, de insteek van afgelo pen jaren. ,,En voor het feest hebben die meiden mij ook niet nodig. Daar zijn ze ook heel goed in." GO •-' ■pMr xt ■MSM j** 'Hebben we toch iets goed Arjan Schouten en Rik Spekenbrink Tokio - Lisa Scheenaard Josy Verdonkschot, de nuchtere hoofdcoach van de roeisters, beleefde de zes finales eenzaam maar intens vanuit zijn kamer in het quarantainehotel. Rik Spekenbrink Tokio

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 48