IK ZAT IN DE ZONE, LIET ME DOOR NIETS AFLEIDEN' 3 Van der Breggen geloofde al niet meer in een medaille ANNEMIEK VAN VLEUTEN (GOUD) BRONS Ze juicht. Zonder enige re serve. Ze juicht met alles wat ze in zich heeft. Wild zwaaiend met haar armen, de mond wagenwijd open. Drie da gen nadat Van Vleuten te horen had gekregen dat Anna Kiesenhofer nog vooruitreed en de winnares dus al binnen was terwijl zij haar handen in de lucht gooide, weet ze het nu zeker: alle remmen mogen los. Ze heeft gewacht totdat Anna van der Breggen, als laatste gestart, fi nisht. En omdat ook Van der Breggen niet in de buurt komt van het mach tige geweld dat zij op de tijdritfiets heeft overgebracht, mag er feest wor den gevierd. Ze tikt met haar wijs vingers de oorbellen aan die ze van haar overleden vader kreeg. Zij, laat bloeier die alsmaar beter lijkt te wor den, 38 jaar jong zoals ze het zelf noemt, heeft op deze warme dag op de Fuji Speedway haar gedroomde overwinning geboekt. Het zilver is voor de Zwitserse Marlen Reusser, het brons gaat naar Van der Breggen. Ze zijn respectievelijk 58 seconden en 1 minuut en 2 seconden trager. Straks ontvangt ze de olympische gouden medaille. De plak waar ze al tweemaal zo dichtbij en sterk genoeg voor was. Surfend op die euforische roes spreekt Van Vleuten een totaal afwijkend zinnetje uit, dat direct het archief in kan: ,,Ik moet nog even een beha aan'', zegt ze, vlak voor de podi umceremonie en het Wilhelmus. Het past zo in het rijtje met 'Ha lieffie, heb je het gezien?' van Ellen van Lan gen in 1992 tegen haar toenmalige vriend en 'Leuk dat jij daar ook stond, Sjef van Anky van Grunsven tegen haar man Sjef Janssen in 2008. ,,Mijn verhaal is compleet'', zal Van Vleuten zeggen. Na een meeslepende voorgeschiedenis is ze nu voor altijd olympisch kampioen. Tachtig zeges vergaarde ze en toch lijkt de drama tiek met haar mee te fietsen. Haar carrière is er een van uitersten. Ze valt op weg naar een olympische titel op de Copacabana zo hard dat haar moeder thuis voor de televisie vreest voor haar leven. Maar ze wordt ook wereldkampioen na een ongekende solo van 105 kilometer. De wegrit van zondag is even verwarrend als mee slepend. Van Vleuten is de gehele koers in beeld: vallend, in de aanval, onwetend op zoek naar informatie, sleurend op kop, wéér in de aanval. De bizarre ontknoping is een sport verhaal voor de eeuwigheid. Daarna sluit ze zich af. Leest slechts één verhaal over de wedstrijd. ,,Iedereen had het over onze tactische fouten, er kwam zoveel shit over ons heen, maar ik dacht: laat ze allemaal maar praten. Ik wist dat ik nog een kans zou krijgen en zag het als een mentale uitdaging om mij ondanks alles op de tijdrit te richten.'' Ze denkt aan haar benen: geladen met kracht. Aan haar vorm: beter dan ooit. Aan haar voorbereiding: opti maal. Aan het overslaan van de Giro om zoveel mogelijk uren op de tijd- ritfiets te kunnen spenderen. Aan 2016: het jaar waarin haar tijdritmis sie startte. En aan de 22,1 kilometer en zo snel mogelijk naar de finish. Ze denkt tijdens het rijden ook niet aan haar concurrentie. ,,Dat had ik tijdens de wegrit misschien wel moeten doen. Meer aan Anna Kie- senhofer moeten denken. Maar in de tijdrit heb je daar geen bal aan. Ik zat in de zone, liet me door niets afleiden. Het duurde 22,1 kilometer, maar het voelde als 5 seconden.'' Ik heb na Rio de Janeiro geleerd dat wel of geen goud geen verschil hoeft te maken in hoe gelukkig je bent Ze denkt ook niet aan revanchege- voelens of gerechtigheid. ,,Ik heb na Rio de Janeiro geleerd dat wel of geen goud geen verschil hoeft te maken in hoe gelukkig je bent. Mijn drijfveer is de verbetering zoeken, een plan ma ken om zo goed mogelijk te zijn. Ik ben geen perfecte atleet. Ik offer voor mijn gevoel niet alles op, maar maak bepaalde keuzes zodat ik ook plezier heb tijdens de reis hiernaartoe.'' Wat ze bedoelt te zeggen: dit goud, hoe zwaarbevochten ook, gaat haar leven niet veranderen. ,,Het is een bonus. Maar natuurlijk ben ik er supersuper- supersupersuperblij mee.'' Ze lacht. ,,Ik denk niet dat ik ga sla pen'', zegt ze, lokale tijd 13.02 uur. De kans dat ze haar bed heeft gezien, is nihil, want om twee uur afgelopen nacht - lokale tijd - begon haar te rugreis naar Nederland al. ,,Een week feesten in Tokio zit er niet in, maar eigenlijk is het top. Een huldiging in Scheveningen en snel naar mijn familie en vrienden.'' Ze geniet met volle teugen en zal dat nog lang blijven doen. De tijdrit mag dan voor haar gevoel vijf secon den hebben geduurd, olympisch kampioen is ze de rest van haar leven. om te voorkomen dat hij nog een rondje rijdt. Het gat naar goud is zo groot dat Dumoulin niet teleurge steld hoeft te zijn dat hij een medaille van een mooiere kleur heeft gemist. Na afloop maakt hij bekend dat het niet zijn laatste koers is geweest. ,,Ik heb een toekomst als wielrenner. Ik heb de ploeg laten weten dat ik heel graag doorga. We moeten nog over leggen over het programma voor de rest van het seizoen, maar ik wil so wieso graag naar het WK.'' Over de manier waarop hij zijn carrière wil vervolgen wil hij nog niet al te veel kwijt, maar het is niet zo dat hij zich voortaan beperkt tot tijdritten of etappezeges. Op de vraag of hij klaar is met klassementsrenner in grote rondes zijn, antwoordt hij: ,,Nee hoor, zeker niet.'' Hij kijkt erbij alsof het volkomen logisch is. Het plezier is er weer, net als het geloof, de ambities, de lach, de kracht in zijn benen, de zelfverzekerde tred en de branie. Het is definitief. Tom Dumoulin is terug. donderdag 29 juli 2021 TOT EN MET 8 AUGUSTUS CW én helemaal gelukkig FUJI SPEEDWAY Onder weg lag ze derde, maar nadat Anna van der Breggen (31) als laatste renster de olympische tijdrit had vol bracht, was de gedachte aan een medaille snel verdwenen. „Ik kwam over de streep en niemand zei iets. Dan weet je wel dat je niets gewonnen hebt. Zo voelde het ook.'' De stilte werd verbroken. „Iemand zei dat ik brons had en ik dacht: dat is dan toch wel lekker. Ik ben er nog verbaasd over.'' Want ze had niet haar beste dag, erkende de regerend wereldkam pioene, die ruim een minuut toegaf op Annemiek van Vleuten. I Van der Breggen stopt, maar niet meteen. In het na jaar wil ze nog wat wedstrijden rijden, het WK bijvoorbeeld. ,,Als ik mag ga ik er graag rijden. Die meiden hebben elk WK veel voor mij gedaan. Dus ik zou graag nog wat voor hen terugdoen.'' Vijf jaar na haar doodsmak in Rio en drie dagen nadat ze even dacht dat ze de wegrit had gewonnen, won Annemiek van Vleuten (38) op de tijdrit alsnog olympisch goud. ,,Het duurde 22,1 kilometer, maar het voelde als 5 seconden.'' Pim Bijl Fuji Speedway -Annemiek van Vleuten (38)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 47