Paard Carona uit Renesse seksueel mishandeld NIEUWS 3 Comité Torenrood wil Westerlicht overnemen van Rijkswaterstaat De korte maar hevige kleurenstrijd is gestreden. Voor nu, althans. Ok tober vorig jaar gingen Rijkswater staat en gemeente door de knieën en werd afgezien van het plan het vertrouwde felle rood te vervangen voor een meer terracotta-achtige variant. Die kleur kwam naar boven borrelen uit historisch onderzoek van de Rijks dienst voor het Cultureel Erf goed. Het hoedje van de vuurto ren was al in dat oxiderood ge verfd, toen om wonenden lucht kregen van de wijzi ging. Ze klom men meteen in de hoogste boom, verenigden zich in het Co mité Torenrood, namen een advo caat in de arm en trokken uiteinde lijk aan het langste eind. ,,We zijn er 2,5 maand non-stop mee bezig ge weest", zegt Jan Edu Kelder. Procedurefouten Over pakweg twaalf jaar staat een nieuwe onderhoudsbeurt op het programma en pakt Rijkswater staat het kleurhistorisch onderzoek weer uit de kast. De garantie dat al- les blijft zoals het nu is, kan de dienst niet geven. Waar het comité de instanties deze keer nog wist te betrappen op procedurefouten, zul len Rijkswaterstaat en de gemeente hun zaakjes tegen die tijd beter voorbereiden, mag worden ver wacht. Maar Siem van der Giessen, Frits Smits en Kelder - die de toren praktisch in hun achtertuin hebben staan - willen het daar niet op laten aankomen. Een kleine vierduizend reacties en steunbetuigingen kreeg het co mité in totaal binnen voor behoud van de karakteristieke helder rood witte spiraal van het Westerlicht. ,,Niet alleen van Schouwen of uit andere delen van Zeeland", bena drukt Smits, ,,uit heel Nederland en zelfs uit Amerika, Engeland en Duitsland. Dan zie je pas écht goed wat voor een icoon deze vuurtoren voor veel mensen is." Rijksmonument En dat heeft de omwonenden aan het denken gezet. ,,Want is dit ico nisch monument nu in goede han den bij Rijks waterstaat? Blijkbaar niet, zo is gebleken", zegt Van der Giessen. ,,Een Rijksmonu ment moet ook als monument beheerd wor den. Maar voor Rijkswaterstaat is de vuurtoren slechts een dra ger van radar en antennes voor de scheepvaart." Smits wijst op Frankrijk en Ame rika, waar vuurtorens 'met alle res pect voor de geschiedenis in ere worden gehouden en beheerd'. Vooral dat is de intentie van het co mité. ,,Eigenlijk willen we Rijkswa terstaat helpen, door ze te ontlasten van alle zorgen die het beheer van zo'n monument met zich mee brengt. En dat willen we doen door de toren voor een symbolisch be drag van i euro te kopen en onder te brengen in de nog op te richten stichting Beheer Monument Wes- terlicht." ,,Met behoud van de vol ledige maritieme functies zoals die nu ook gelden, allicht", vult Kelder daarbij aan. ,,Dus Rijkswaterstaat heeft eigenlijk niks te verliezen." Een vergelijkbaar plan vier jaar geleden van omwonenden kwam nooit van van de grond. Maar met het oog op de recente kleurenstrijd is de tijd nu rijp om door te pakken, zegt Van der Giessen. Smits: ,,In september is de eindoplevering van de restauratie en zetten we een punt onder dit hele verhaal. Dat is een mooi moment om samen te kijken hoe we nu verder moeten." Smits durft zelfs al voorzichtig vooruit te kijken en wil het Wester- licht volledig in oude luister her stellen. Hij verwijst naar het licht- huis op de kade van het haventje in Burghsluis, tot 1979 de kroon op de vuurtoren van Haamstede. ,,Daar staat ook een prachtige windvaan op. Hoe mooi zou het zijn als we die ook weer terug zouden kunnen plaatsen en herenigen met de vuur toren." In eigen beheer Rijkswaterstaat voelt vooralsnog weinig voor verkoop van de toren aan de stichting, laat communica tie-adviseur Vera Schuijn in een eerste reactie weten. ,,Rijkswater- staat zorgt er voor dat al het RWS- vastgoed in Nederland veilig be schikbaar is en blijft voor onze ge bruikers. Om die reden houden wij het in eigen beheer en is het niet aan de orde dat wij dit beheer over dragen." In september wordt het straatwerk rondom de vuurtoren nog hersteld en wat 'restpunten' nagelopen, aldus Schuijn. Het Comité Torenrood laat zich - andermaal- niet afschrikken door de afwijzing van Rijkswaterstaat. Van der Giessen: ,,Wordt vervolgd, zullen we maar zeggen." Voor Rijkswaterstaat is de vuurtoren slechts een drager van radar en antennes voor de scheepvaart Monique Priemis ging maandag ochtend naar de wei bij manege Grol om de paarden te voeren. Daar zag ze paard Carona angstig ach terin een hoekje van de schuilstal staan. ,,Dichterbij gekomen zag mijn moeder een grote aangekoekte witachtige handveeg van een dikke substantie op haar schouder. Ma vertrouwde het niet en zag meer van dit soort afdrukken op Carona's lichaam. Ook bij haar genitaliën was alles goor met dezelfde sub stantie en bloedsporen. Dat liep door tot aan de onderbenen." Haar moeder fietste na de ont dekking in paniek naar huis om haar te waarschuwen. ,,Ik dacht nog; zou er een hengst uit een an dere wei zijn losgebroken? Niet. Onze oudste trouwe viervoeter van ruim 22 jaar oud en 14 jaar in ons bezit is seksueel misbruikt door een ziek persoon. We hebben direct de politie en dierenarts gebeld. En die bevestigden wat wij vreesden", aldus Lisa. ,,Onze agenten zijn ter plaatse ge weest", bevestigt een politiewoord voerder. ,,We dragen dit dossier over aan een agent met een taakac cent, de voormalige dierenpolitie. Die gaat dit verder oppakken." ,,Ook dierenarts Jos van Aar- denne was gelukkig heel snel ter plaatse voor inwendig onderzoek", vertelt Lisa. Op pijnlijke en opge zette slijmvliezen na heeft Carona geen verdere verwondingen. Van Aardenne: ,,We hebben geconsta teerd dat er inwendig niets in het paard zat. Ons advies is nu om het paard in de gaten houden." De afgelopen dagen is er gewaakt op het terrein. Bij de manege hangt een bordje met een waarschuwing. 'Beste dierenvriend. Wij weten dat je gek op dieren bent, alleen ver staan wij daar iets anders onder. Let op: big brother is watching you. Wij staan niet voor de gevolgen in als je nog een keer aan onze paarden zit met wat voor lichaamsdeel dan ook'. donderdag 29 juli 2021 Vuurtoren schittert als vanouds Daar staat hij weer in fris rood wit. Na bijna drie jaar is de vuur toren van Nieuw-Haamstede uit de steigers en schittert het Wes terlicht als vanouds. Om er zeker van te zijn dat de toren zijn huidige kenmerkende uiter lijk behoudt, wil het comité van omwonenden het markante bouwwerk kopen en onderbren gen bij een eigen beheerstich- ting, naar voorbeeld van Bres- kens. „Want is dit iconisch mo nument nu in goede handen bij Rijkswaterstaat? Blijkbaar niet, zo is gebleken." Marcel Modde Nieuw-Haamstede Kijk op de site bij /video - Siem van der Giessen, comité Torenrood Lisa Priemis en haar moeder Monique uit Renesse zijn enorm geschrokken. In de nacht van zondag op maandag is één van hun paarden op de manege sek sueel mishandeld. „Welke zieke geest doet zoiets?" Gerrit van Loon Renesse De vuurtoren van Nieuw-Haamstede - weer helder rood-wit - staat bijna in de tuin van Frits Smits (midden) en zijn buren Siem van der Giessen (rechts) en Jan Edu Kelder. foto katja van noort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3