EENS EEN ZEEUW... 10 ZEELAND Bart de Bart (33) is al bijna net zo lang weg uit Zeeland als dat hij er opgroeide in Baarsdorp. De band met de provincie is nog altijd sterk en hij komt vaak in het Zeeuwse, maar met zijn Stichting Studeren en Werk op Maat kan hij in Den Haag echt het verschil maken. Waar in Zeeland groeide je op? ,,Samen met mijn ouders en zus groeide ik in een heerlijk lande lijke omgeving op in Baarsdorp, een klein gehuchtje onder de rook van Goes. Ik ging in eerste instan tie gewoon naar de dorpsschool in 's-Heer Arendskerke, maar daarna heb ik speciaal onderwijs gevolgd. Ik ben drie maanden te vroeg ge boren waardoor ik altijd veel ge zondheidsproblemen had. Mijn longen zijn slecht, ik was vaak ziek. Daarnaast ben ik dyslectisch. Kortom, het was een uitdaging." ,,Eerst ging ik naar het Groen Col lege in Goes. Hier heb ik vmbo- leerwegondersteunend onderwijs gevolgd, waarna ik vmbo t en havo heb afgerond op het St. Willibrord College. Daarna ben ik in Rotter dam International Business en Management aan de HES gaan stu deren. Na een jaar wist ik wat ik wilde studeren en ben ik naar Den Haag vertrokken en gestart met de opleiding bestuurskunde. Ik wilde graag werken waar de beslissingen worden genomen, dus Den Haag was een logische keuze. Als je be stuurskunde wilt doen, kun je dat het beste in Den Haag doen, daar waar Nederland bestuurd wordt." ,,Ik ging uit huis toen ik 17 of 18 was, ik vond dat het goed was om mijn horizon te verbreden. Mijn ouders hebben mij hier altijd in gestimuleerd. Zij vinden sowieso dat je het maximale uit het leven moet halen. Zeeland is natuurlijk geweldig om op te groeien en ik heb er een heerlijke jeugd ge had. De kwaliteit van leven is hoog en je woont in de mooiste provin cie van Nederland. Maar om mijn doelen te behalen moest ik me richten op de plek die dat voor mij mogelijk kon maken en dat is Den Haag. Ik ben ervan gaan houden en woon in het gezelligste straatje van de stad: de Denneweg." „Tijdens mijn studie liep ik zelf best wel tegen de beperkingen van mijn gezondheidsklachten aan. De begeleiding kon wat mij betreft een stuk beter. Ik ben toen het project Studeren op Maat begon nen. Toenmalig minister Liesbeth Spies, voor wie ik werkte bij het ministerie van BZK, adviseerde me een event te organiseren dat daar op aansloot. Er kwamen enorm veel mensen op af, de be hoefte was groot. In 2012 ben ik daarom gestart met de Stichting Studeren en Werken op Maat (SWOM). We begeleiden young Ik ben van Den Haag gaan houden en woon in het gezelligste straatje van de stad: de Denneweg professionals met een arbeidsbe- perking naar een passende baan, traineeship of stage. Op jaarbasis helpen we zo'n 350 mensen. Daar bij coachen we zowel de young professional als de werkgever. In middels begeleiden we ook young professionals in Zeeland en heb- ben we plaatselijke partners met wie we samenwerken in de pro vincie. De afgelopen tijd hebben we gezien dat (aangepast) digitaal werken ook heel goed mogelijk is. Daar zijn we op ingesprongen met de SWOM-handreiking, een tool voor effectief werken in corona- tijd. Daarnaast zijn we de SWOM- stagedesk gestart waarmee we sta geplekken geschikt willen maken voor studenten met een arbeids- beperking." ,,Ik had dit natuurlijk nooit durven dromen, maar ik heb het wel vanaf het begin serieus opgezet met een duidelijk doel, structuur en een hoop geweldige mensen op mij heen. Inmiddels werken we met een team van dertig collega's en zitten we in een prachtig pand aan het Lange Voorhout middenin Den Haag. Dat ik daar leiding aan mag geven, is nog weleens verwar rend. Leeftijd is voor sommigen tegenwoordig nog steeds een stan daard voor talent en ik ben 'pas' 33. Mijn filosofie is dat je moet doen wat je leuk vindt. Ik zie zoveel jon geren die alles plannen, plannen, plannen. Maar als je doet wat je wilt en leuk vindt, dan komt de rest vanzelf. Daarnaast realiseer ik mij maar al te goed dat zonder een grote dosis geluk, gunnen en lef dit niet was gelukt. Dat is mede te danken aan de mensen om mij heen. Het is niet alleen mijn pres tatie, maar ook van mijn team waarmee ik dit samen doe, onder wie onze directeur Petra die al mijn ideeën omzet in concrete ac ties." ,,Ja, ik heb het hier goed naar mijn zin. Ik woon in een van de leukste straatjes van de stad. Den Haag is eigenlijk ook net een soort dorp, iedereen kent elkaar. De lijntjes zijn kort, al denken mensen dat dat dat niet zo is. Ik heb geen rela tie, maar wel een heel rijk en ge zellig sociaal leven. Dat heb ik hier ook wel geleerd, mezelf gelukkig maken en vermaken. Verder is het hier ook groen en ruim en bevind ik me aan de kust, net als in Zee land." ,,Ik ben er iedere twee weken wel. Soms voor werk, maar ook omdat mijn familie daar allemaal nog woont. Echt missen hoef ik het niet. Wat ik soms wel mis, is het concrete van Zeeuwen, zeggen waar het op staat. Daar kunnen sommige Hagenaren nog wat van leren. Er wordt bijvoorbeeld veel gepraat over inclusiviteit, maar zelf houd ik vooral van concretise ren. Wat gaan we doen om te zor gen dat iedereen op de arbeids markt mee kan doen? Mijn drijf veer is om het praten over, om te zetten naar doen. Vanuit mijn ei gen ervaring met een arbeidsbe- perking ben ik daar praktisch mee aan de slag gegaan. Je kunt wel er gens iets van vinden, maar dan moet je stoppen met twitteren en zelf een organisatie of iets anders oprichten. Dan kun je echt veran dering teweegbrengen." donderdag 29 juli 2021 'Zeeland is heerlijk, maar ik kon in Den Haag mijn doelen behalen' Bart de Bart: „Inmiddels werken we met een team van dertig collega's en zitten we in een prachtig pand aan het Lange Voorhout mid denin Den Haag." foto privé Mariska den Hartog Hoe ging het daarna verder met leren? Hoe vond je het om weg te gaan uit de provincie? Wat ben je na je studie gaan doen? -Bart de Bart Dat klinkt als een succesver haal! Je hebt je draai dus helemaal gevonden in Den Haag? Kom je nog vaak in Zeeland, mis je het?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34