II 9 OPINIE HENK NIJBOER Dekoopen verkoop van woningen moet veel eerlijker. Er moet naar Noors model een openbaar biedsysteem komen, stelt Henk Nijboer. Vriendjespolitiek en handelen met voorkennis wordt zo voorkomen. We moeten naar een systeem, vergelijkbaar met het Noorse model. Een sys teem waarmee iedereen gelijke kansen heeft een bod uit te bren gen zonder risico's te lopen. Noorwegen werkt met een openbaar biedsysteem via sms. Biedingen worden geregistreerd met bedragen en gegevens. Dat kan veel ellende schelen en zorgt voor een gelijk speelveld tussen kopers. In Nederland zou het Ka daster de registratie op zich kun nen nemen. Zo gaan biedingen niet verloren, voorkomen we han delen met voorkennis en geven we iedereen dezelfde mogelijkheden. Ook de beschikbaarheid van wo ningen moet beter. Vaak worden Een systeem waarmee iedereen gelijke kansen heeft een bod uit te brengen zonder risico's te lopen ze op Funda al doorgeseind naar bevriende makelaars. Zo wordt het bijna verplicht een aankoopmake laar in de arm te nemen en wordt Funda een etalage met verkochte producten. Alle kopers hebben recht op dezelfde informatie. Nieuw te verkopen woningen wordt de keuring vaak overboord gegooid met het risico dat er een verborgen gebrek is. Iets wat de koper veel geld kan kosten. Zij zouden het recht moeten houden een bouwkundige keuring te laten uitvoeren als ontbindende voor waarde. De onafhankelijkheid van de keurder moet buiten kijf staan. Verhalen van makelaars met be vriende keurders zijn er genoeg en leiden tot belangenverstrengeling. Taxaties zijn volgens De Neder- landsche Bank onder de maat. Met ons voorstel heeft een taxateur meer informatie over de werke lijke waarde van een pand. En worden onredelijk hoge taxaties beperkt. Iedereen verdient een fijne woning. Met deze voorstellen maken we het kopen van een wo ning eerlijker en zorgen we dat de woningen die de komende jaren gebouwd worden via een transpa rante weg bij een nieuwe eigenaar belanden. Henk Nijboer is Tweede Kamerlid voor de PvdA worden meteen online gezet waardoor iedereen een bod kan uitbrengen. Verder willen we eer lijke toewijzing voor nieuwbouw woningen. Te vaak gaan vriendjes van de verkoper er met een pandje vandoor. Bij elk project is een openbare inschrijving het devies, waarna bij gelijke geschiktheid een woning via loting wordt toe gewezen. Zo worden vriendjes niet langer voorgetrokken. Het is vaak een race tussen potentiële kopers. Daarbij worden door ko pers risico's genomen. Door bij voorbeeld de concurrentie met be leggers, die vaak niet afhankelijk zijn van een hypotheek, laten ko pers het fïnancieringsvoorbe- houd los om aantrekkelijk te gunnen nemen we dit risico weg en creëren we een eerlijker speelveld tussen starters en partijen met opgebouwd vermogen. Kopers moeten ook het recht krijgen op be zichtiging, zodat kopen zonder kijken verleden tijd wordt. Ten slotte moeten bouw technische keuringen en taxaties verbe teren. Door de enorme krapte blijven voor de ver koper. Dat heeft grote risico's. Als je financie ring niet rond krijgt, be draagt de boete ïo procent van de aankoopprijs. Door iedereen een voorbehoud van financie ring te donderdag 29 juli 2021 GO De op deze pagina geplaatste opinie stukken vindt u ook op onze website onder het kopje Opinie 'Vriendjes mogen niet meer worden voorgetrokken' -Henk Nijboer, Kamerlid PvdA Een verkocht bord aan een woning. fotos anp PvdA-Kamerlid Henk Nijboer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33