Paupers Vlissingen erkent slavernijverleden Vaccinaties Tholen en Reimerswaal blijven wat achter 2 WILLEM VAN DAM Column DE STELLING Vandaag: Ik heb weer vertrouwen in TeamNL Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Oude Rijksweg misschien niet vier weken dicht Twee gemeenten helpen Limburg YERSEKE Leonie Jansen en Jeroen Kramer treden alsnog op In opdracht van de gemeenteraad lieten burgemeester en wethouders twee geschiedkundigen onderzoek doen naar het slavernijverleden van Vlissingen. Dat Vlissingen - net als Middelburg en Veere - destijds ga ren spon bij transatlantische sla venhandel komt niet als een verras sing. Desondanks is het schrikken van een aantal cijfers, die de histo rici bovenhaalden, meldde burge meester Bas van den Tillaar giste ren. Pijn en ellende Zo vervoerden Vlissingse schepen tussen 1750 en 1780 (toen Hollan ders en Zeeuwen zeer actief waren in de slavenhandel) zo'n 60.000 Afrikanen. De lokale economie van Vlissingen dreef in die jaren voor zeker een kwart op de slavenhan- del. Van den Tillaar: ,,Geen geschie denis om trots op te zijn. Maar het is wel belangrijk dat wij ook nu nog erkennen dat destijds veel pijn en ellende is veroorzaakt." Hoewel ook inwoners van Vlis- singen oorzaak van die pijn en el lende waren, ziet het Vlissingse college het slavernijverleden als een zwart hoofdstuk in de Walcherse geschiedenis. Burgemeester en wethouders zien geen meerwaarde in een eigen slavernijmonument, maar ze willen actief blijven deel nemen aan herdenkingen bij het Het is belangrijk dat wij ook nu nog erkennen dat destijds veel pijn en ellende is veroorzaakt Middelburgse monument aan de Balans. Daarnaast wil het college met de gemeenteraad nadenken over extra aandacht voor het slaver nijverleden in 2023 tijdens het lan delijke herdenkingsjaar. Het RIVM geeft wekelijks een indi catie van de vaccinatiegraad. Hier uit blijkt dat in elf van de dertien Zeeuwse gemeenten ten minste 85 procent van de 65-plussers volledig gevaccineerd is, met uitzondering van inwoners van de gemeenten Reimerswaal (60-74 procent) en Tholen (75-84 procent). Van de 45- tot en met 64-jarigen is, net als in het grootste deel van het land, 60 tot 74 procent volledig gevaccineerd. Uitzondering vor men Reimerswaal en Tholen met 40 tot 59 procent. Ook in de leeftijdscategorie 25- tot 44-jarigen hebben in deze twee gemeenten en in Vlissingen ver houdingsgewijs minder mensen ten minste één vaccinatie gehad. In Reimerswaal, Tholen en Vlissingen heeft 40 tot 59 procent ten minste één prik gekregen, in de rest van Zeeland 60 tot 74 procent. Minder besmettingen De afgelopen week zijn in Zeeland minder mensen positief getest op corona. Volgens de GGD Zeeland werden 563 besmettingen vastge steld; 205 minder dan in de voor gaande week. Het aantal testen dat de GGD Zeeland afnam daalde tot 6837, 3000 minder dan in de voor gaande week. De cijfers per gemeente in de week van 19 tot en met 25 juli zijn: Terneuzen 84 (59), Tholen 66 (80), Middelburg 58 (108), Goes 55 (68), Veere 50 (109), Borsele 46 (50), Schouwen-Duiveland 43 (67), Vlis- singen 41 (59), Hulst 40 (79), Rei- merswaal 31 (28), Sluis 30 (28), Ka- pelle 11 (22) en Noord-Beveland 8 Jongerencamping De GGD Zeeland deelt vanaf van daag op donderdag en vrijdag zelf testen uit aan jongeren op jonge- rencamping Duin en Strand in Scharendijke. Alleen jongeren met een negatief testbewijs worden toe gelaten. Bij een positieve zelftest kan een jongere zich direct op de camping door de GGD laten testen. De GGD Zeeland werkt samen met de cam ping om ervoor te zorgen dat zo min mogelijk bezoekers het virus na hun vakantie mee naar huis ne men. Ook jongeren die volledig gevac cineerd zijn moeten een test doen, want ook zij kunnen besmet raken. De GGD heeft voor Strand en Duin gekozen omdat dit de grootste jon- gerencamping van Nederland is. De actie gaat door tot eind augustus. Het bericht dreigde deze week even kopje onder te gaan in de stortvloed aan nieuws over het virus dat ons het leven al ruim een jaar zuur maakt, de Limburgers die tot hun knieën door het water waden en de ver richtingen (waar blijven de be loofde 48 medailles?) van onze Olympiërs. Gelukkig wijdde deze courant er dinsdag alsnog een roy ale tweekolommer aan: de Kolo- nïen van Weldadigheid hebben een plaats gekregen op Unesco Werelderfgoedlijst. eens uit de boekenkast getrokken. Een bestseller was het, waarin aan de hand van een familiegeschiede nis het ontstaan van de Koloniën van Weldadigheid wordt ge schetst. Enkele jaren geleden reisde ik met Het Pauperparadijs in mijn bagage af naar het Drentse Veenhuizen, één van de oorden die behoorden tot die Koloniën van Weldadigheid, in de negen tiende eeuw gesticht om landlo pers, bedelaars en andere armoed zaaiers enig fatsoen bij te brengen. begrip: als toerist) een paar dagen, in een huisje dat ooit werd be woond door het gezin van een be waker die er op toezag dat de pau pers zich ordentelijk gedroegen. Ik had het er - anders dan de sloebers van weleer - reuze naar mijn zin en het stukje dat ik over mijn ver blijf schreef, eindigde met: 'Veen- huizen is allang geen oord meer om te mijden. Je zou bijna willen dat je er opgesloten wordt.' gejuich op, toen bekend werd dat de gestichten opgenomen zijn in de Werelderfgoedlijst. Want dat betekent niet alleen erkenning voor de historische betekenis van de Koloniën van Weldadigheid, het levert de Drentenaren ook geld op en: meer toeristen. Veenhuizen is allang geen oord meer om te mijden MEESTE CORONARATIÊNTEN BRENGEN DIRECT FAMILIE EN VRIENDEN OP DE HOOGTE donderdag 29 juli 2021 Reageer op pzc.nl Gisteren: Deltawerken horen op Werelderfgoed- lijst 1159 stemmen KRABBENDIJKE De Oude Rijksweg bij Krabbendijke gaat mis schien toch niet vier weken volledig op slot. De provincie onderzoekt of een tijdelijke bypass rond de bouwput voor het vervangen van een duiker kan worden aan gelegd. Een andere optie is dat het werk in fases wordt uitgevoerd. Dat laat het dagelijks provin ciebestuur weten op vra gen van het CDA. De Sta tenfractie maakt zich zor gen om de verkeersveilig heid op de omleidings route. Die gaat over pol derwegen waar ook scholieren fietsen. KAPELLE De gemeenten Kapelle en Tholen gaan één euro per inwoner storten op giro 777 voor de gedu peerden van de overstro mingsramp in Limburg. Dat komt neer op ruim 38.000 euro. Tholen wil met dat ge baar dankbaarheid uiten voor de hulp die de ge meente in 1953 werd ge boden, na de Ramp. De 26.000 euro die naar Giro 777 gaat is om het leed te verzachten voor de mensen in Zuid-Ne derland die getroffen zijn door het hoge water. Kapelle wil bijdragen aan het schadeherstel. ,,We hopen dat er nog meer gemeenten volgen", laat de gemeente weten. Eigenlijk zouden Leonie Jansen en Jeroen Kra mer vorig jaar al naar Yerseke komen. Dat ging niet door. Nu halen ze het concert Onder tussen in ....Yerseke in. Op 4 augustus treden Jansen en Kramer op met een muziekpro gramma met folk, coun try en americana in Proeverij Ooster- schelde. Beide artiesten zingen songs uit hun eigen repertoire en samen zingen ze be kende countryduetten. Kaarten a 15 euro zijn online verkrijgbaar via Tourist Shop Yerseke. Vlissingen speelde een belang rijke rol bij de transatlantische slavenhandel, de slavernij en het kolonialisme. Het huidige ge meentebestuur is daar allesbe halve trots op, maar het erkent publiekelijk dat het Vlissingse verleden is besmet. René Hoonhorst Vlissingen - Bas van der Tillaar, burgemeester In de gemeenten Reimerswaal en Tholen hebben zich minder mensen laten vaccineren dan in de andere Zeeuwse gemeenten. Daarom kunnen mensen in deze gemeenten zich vanaf volgende week zonder afspraak laten vac cineren in zogenoemde pop- uplocaties. Theo Giele Goes (11). Het Pauperparadijs nog maar Ik verbleef er (voor een goed In Drenthe ging recent een luid Weet u nog? Zo'n tien jaar gele den werden pogingen onderno men om het Belfort in Sluis een plek op de Werelderfgoedlijst te bezorgen. Is gelukkig niet gelukt. Toeristen zat in Zeeland. EN JU STUURT ^A"T* PPJE VAN JE NEEF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2