Vlissings echtpaar is al zeventig jaar dol op elkaar Kanons pronken in Vlissings stadhuis 5 Raad van State kritisch Tegelijkertijd laat de Raad van State zich heel kritisch uit over hoe het college van burgemeester en wet houders van Veere in 2018 besloot een vergunning te geven voor de realisatie van dat hotel. Want de toenmalige wethouder Jaap Melse (SGP/CU) had destijds niet mogen meebeslissen over de toekomst van het pand, vindt de Raad van State. Daarmee krijgt de Zaak Melse, drie jaar nadat hij aftrad na een in- tegriteitsonderzoek, een bijzonder vervolg en krijgt de Stichting Leef baarheid Kom Domburg na jaren procederen te horen dat er toch een flinke smet zat aan dat besluit. 39 suites Hotelier Peter Bommeljé wil al ja ren van het voormalige KPN-ge- bouw aan de Schelpweg een vitali- teitshotel maken met 39 suites. Omwonenden en de stichting zijn daar tegen want ze vrezen dat het te druk wordt. Ondanks die be zwaren ging het dagelijks gemeen tebestuur in 2018 akkoord met de plannen. In dat bestuur zat ook wethouder Melse die op dat mo ment een zakelijke band had met de ontwikkelaar. Want Bommeljé regelt de verhuur van een hotelap partement dat eigendom is van Melse. De toenmalige wethouder zou daardoor een persoonlijk fi- nancieel belang hebben bij het in stand houden van een goede relatie met de ontwikkelaar. Dat argument is tot nu toe door de burgemeester, college, gemeen teraad, Zeeuwse ombudsman en rechtbank nooit zwaarwegend ge noeg gevonden. De Raad van State, de hoogste rechter, vindt echter dat Melse zich uit oogpunt van integri teit destijds van stemming over de toekomst van het KPN-gebouw had moeten onthouden. De vergunning die in 2018 werd afgegeven, is in 2020 door de recht bank vernietigd waarop Veere een nieuwe vergunning gaf. Maar die oude vergunning, en het stemge drag van Melse, komen in de uit spraak van de Raad van State wel aan de orde. De argumenten van de tegenstanders zijn door de Raad van State terzijde geschoven Bommeljé is niet echt ontevreden met die uitspraak. ,,De tegenstan ders hebben onder andere aange voerd dat het hotel daar niet past en dat het te druk zou worden. Al die argumenten zijn door de Raad van State terzijde geschoven." Hij wijst er ook op dat de gemeenteraad steeds het plan heeft ondersteund. Wies Keunen, voorzitter van de stichting, is zeer verrast met de uit spraak van de Raad van State. ,,Er wordt al ruim tien jaar gestreden tegen die plannen en tot nu toe lukte het niet ze tegen te houden." Georg ('zonder e en je zegt Sjors') Jacobse en Tannetje Schroevers kwamen elkaar in 1950 tegen op de boulevard in Vlissingen, vlak na dat Georg zijn dienstplicht in voormalig Nederlands-Indië had vervuld. Toen de uit Arnemuiden afkomstige Tannetje even later aan een vriend vroeg waar Georg was, meldde die dat hij een vriendinne tje naar huis bracht. ,,Ik dacht even: 'hé da's niet zo mooi'. Maar het is later toch goed gekomen", lacht Tannetje. Tannetje en Georg vierden dins dag hun platina huwelijk. Dat de verslaggever een dagje later bin nenwaait, is prima. ,,Want het is al dagen hartstikke druk. Ik kwam de keuken bijna niet uit, omdat ik koffie stond te zetten", meldt de moeder van drie kinderen, oma van elf kleinkinderen en over grootmoeder van (tot nu toe) tien achterkleinkinderen. Een feestje buitenshuis zat er vanwege aan houdende coronaperikelen nog niet in. ,,Misschien doen we later nog een etentje, hoewel moeilijk te voorspellen is hoe de toekomst eruit ziet." Rondje boulevard Georg doelt op de algehele virus toekomst, want het perspectief van Tannetje en hem is voorspel baar zo lang het stel vooruit kan kijken. „Lekker met zijn tweeën in ons appartement, samen ons huis houden draaiend houden. En 's middags vaak even met de auto - ik rijd nog zonder problemen - naar de winkel. Ook doen we soms een rondje boulevard of gaan we bij fa milie op bezoek." Met de auto, be vestigt Tannetje. ,,Want ik ga de laatste jaren wel achteruit hoor." Toch willen ze de twee dochters en de zoon - die net als bijna alle andere familieleden op Walcheren wonen - niet tot last zijn. Ze hou den aangeboden hulp het liefst zo lang mogelijk op afstand. Lichte karweitjes ,,Met zijn tweeën redden we ons prima. Ik doe de lichte karweitjes en mijn man doet het zwaardere werk. Hij kookt ook meestal", meldt Tannetje. Toen Georg nog timmerman en later opzichter in de bouw was - eerst bij De Munck en Petrie, later bij de Bataafsche Aanneming Maatschappij (BAM) - werkte Tannetje in de huishou ding bij onder anderen een huis arts en een slager. Door een chro nische ziekte ging Georg niet lang na zijn 55ste met pensioen. ,,Van die aandoening had ik na een tijdje nauwelijks last meer. Ik ben dus al bijna veertig jaar vrij." Hobby's als scheepsmodellen maken en Zeeuwse tafereeltjes (figuur)zagen en schilderen hielden hem van de straat en hielden het al die jaren 'stikgezellig', bezweert Tannetje. ,,Hier in de kamer staat het een en ander. Maar boven de trap staat nog een mooier en groter schip.'' Beide kanons kwamen twee jaar geleden boven water bij bodemon derzoek voor aanleg van windpar- ken voor de Walcherse kust. Wet houder John de Jonge memo reerde dat hij aanvankelijk niet wist of hij blij moest zijn met de aanbieding van Blauwwind - het consortium dat windparken Bors- sele 3 en 4 aanlegt - de kanons op te duiken. Vlissingen heeft al zo veel kanonnen dat ze vaak als meerpaal fungeren. ,,Rond de knop van de affuit leg je makkelijk een tros." Geen 'gewone kanonnen' Dat Blauwwind de restauratie van het nauwelijks als kanonnen her kenbare schiettuig wilde bekosti gen, scheelde voor de artikel 12-ge- meente. Nog belangrijker was de verzekering van scheepvaartdes kundigen en historici dat het niet om 'gewone kanonnen' ging, maar om geschut dat vanaf schepen vuurde: kanons dus. Dat die ka nons dateerden van ruim drie en ruim vier eeuwen geleden en bij de eerste van gietijzer gegoten exemplaren hoorden, - daarvoor was brons hét kanonnenmateriaal - geeft ze nog meer cachet. En dat Blauwwind het bijzon dere geschut ook nog wilde voor zien van originele rolpaarden - volgens de oorspronkelijke me thode gemaakt van anderhalve eeuw oud eikenhout - maakte de gift helemaal af. „Rolpaarden on dersteunen kanons, kanonnen lig gen op affuiten", deelde De Jonge zijn nieuw verworven kennis. Collega-wethouder Rens Reij- nierse nodigde alle belangstellen den uit om de kanons in het stad huis te komen bekijken, alvorens ze over twee jaar in het dan ver bouwde Zeeuws maritiem mu- ZEEum zijn te zien. donderdag 29 juli 2021 Nog geen hotel in KPN-pand .W Georg en Tannetje Ja- cobse kun nen na ze ventig jaar nog geen dag zonder elkaar. foto DIRK-JAN GJEL- TEMA Het voormalige KPN-gebouw in Domburg mag van de Raad van State vooralsnog geen hotel worden. De gemeente Veere moet opnieuw uitrekenen of de stikstofuitstoot van dat hotel nadelige gevolgen heeft voor de kwetsbare natuur in het duinge bied. Emile Calon Domburg - Peter Bommeljé, hotelier ,,In mijn eentje zou ik het niet meer rooien hoor. Mijn man doet het meeste in huis." Tan netje Jacobse (88) wuift alle eer naar haar man. Het is vooral aan Georg (93) te danken dat het Vlissingse paar na zeventig jaar nog zelfstandig het huis houden laat draaien. René Hoonhorst Vlissingen Twee gerestaureerde kanons pronken sinds gistermorgen op van eeuwenoud eikenhout ge maakte rolpaarden in de hal van het Vlissingse stadhuis. Het blin kende schiettuig moet geen be zoekers afschrikken, maar de maritieme geschiedenis van Vlissingen tot leven brengen. René Hoonhorst Vlissingen Sil Draaisma van Blauwwind en Karen Kroese van het Zeeuws maritiem muZEEum bij de twee bijzondere kanons in de hal van het Vlissingse stadhuis. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29