Tand des tijds: bosolifantenkies van ruim 100.000 jaar oud Toename aantal inwoners niet meer zo spectaculair als vorig jaar Kweekster Geertje van der Krogt Hans Peter Minderhoud 'Rozen hebben een goed bed en goed eten nodig' zeeland 6 wil ook naar de Spelen van Parijs Zeeland kreeg er de afgelopen zes maanden per saldo 479 mensen bij, blijkt uit cijfers die het CBS gisteren naar buiten bracht. Vorig jaar waren dat er in dezelfde periode 808. De groei van het afgelopen halfjaar is vergelijkbaar met die in de eerste zes maanden van bijvoorbeeld 2016, 2017 en 2018 en is dus niet uitzon derlijk. Goes is opnieuw de grootste stijger. De gemeente zag het aantal inwoners met 225 toenemen (vorig jaar in eerste halfjaar 283). Ook Tho- len (+105), Middelburg (+78), Ka- pelle (+77) en Sluis (+71) zitten dui delijk in de lift. Noord-Beveland, dat vorig jaar een opmerkelijke groei door maakte, is dit jaar tot nu toe vrijwel stabiel. Drie van de dertien Zeeuwse gemeenten hebben min der inwoners dan op 1 januari: Hulst (-21), Veere (-79) en Vlissin- gen (-94). In totaal telde Zeeland halverwege het jaar 385.879 inwo ners. Dat Zeeland als geheel groeit, komt uitsluitend door verhuizin gen en niet door 'natuurlijke aan was'. Al jaren overlijden aanzienlijk meer inwoners dan dat er nieuwe Zeeuwen worden geboren. De afge- In totaal telde Zeeland halverwege het jaar385.879 inwoners lopen zes maanden stierven boven dien fors meer mensen dan gebrui kelijk: 2288 (vorig jaar nog 2150). Afgelopen jaar werd de groei van Zeeland vooral toegeschreven aan de coronapandemie. Doordat men sen vaker thuis werken, is de nood zaak om dicht bij de werkplek te wonen ook minder groot en neemt de behoefte aan meer ruimte toe. Vooral mensen in de Randstad we ken uit naar landelijke gebieden. Dat effect lijkt dit jaar wat min der. Het aantal mensen dat vanuit een andere gemeente naar Zeeland verhuisde is licht gedaald, terwijl er juist meer mensen vertrokken. Groter zijn de verschillen van en naar het buitenland. Vergeleken met de eerste helft van 2020 emi greerden 17 procent meer Zeeuwen. Het aantal mensen dat zich vanuit een ander land in de provincie ves- tigde, daalde met ruim 8 procent. Landelijk trekt de bevolkings groei weer aan. Er kwamen in het eerste half jaar 31.700 inwoners bij, tegen 18.200 vorig jaar. Dat komt voor het overgrote deel door immi gratie. Vooral de komst van mensen van buiten de Europese Unie steeg. Uitschieter Alleen in de provincies Groningen en Limburg nam het aantal inwo ners af. De andere provincies groei den allemaal harder dan Zeeland, met uitzondering van Noord-Hol land. Duidelijk uitschieter is Flevo land, maar ook Drenthe, Gelder land en Noord-Brabant kregen er relatief veel mensen bij. Ruben van den Driest deed onlangs op het strand bij Vlissingen een wel heel bijzondere vondst: een kies van de al heel lang uitgestorven bosolifant. ,,Ik loop altijd wel te struinen en te speuren, ook als ik zoals nu vakantie heb." Maar tegen de bosolifanten- kies liep hij toch min of meer per ongeluk aan toen hij nog even een duik in zee wilde nemen. „Ik dacht: het zal toch niet waar wezen." Ook het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen is blij met de vondst. £1 I donderdag 29 juli 2021 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl v .'."r'i Mg >Vv - i (i ZEELAND 11 -a:KM Groei Zeeland vlakt alweer af Vorig jaar wist Zeeland even niet wat het overkwam. De provincie groeide in twaalf maanden tijd met bijna 2000 inwoners, veel meer dan in de jaren ervoor. Dit jaar is tot nu toe minder specta culair. Rolf Bosboom Middelburg OTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25