O 'Samen aaat nooit verdwijnen 'Op1 lijkt me leuk, maar die bekendheid hoeft niet van mij' 20 MEDIA CULTUUR ROBBERT MEEDER INTERVIEW HAN PEEKEL Televisiemaker Han Peekel is momenteel bezig aan een unieke docuserie: 70 jaar TV Je beste vriend. Hij spreekt veertig televisiemakers en nodigt ook lezers uit om een duit in het zakje doen. ,,We besteden meer tijd aan tv dan aan onze partners.'' Peekel, trotse redder van cultureel erfgoed HET GEZICHT ACHTER DE STEM Sportliefhebbers die luisteren naar NPO Ra dio 1, kunnen zijn stem wel dromen. Of het nu over de Tour de France gaat, de Olympi sche Spelen of een reguliere Langs de Lijn; er is een goede kans dat Robbert Meeder (62) uit de spea kers klinkt. ,,Ik werk al 36 jaar bij de publieke om roep'', zegt hij. ,,Radio is mijn passie, al sinds 1978 toen ik bij een piraat voor het eerst achter de mi crofoon kroop.'' In die eerste jaren verdiepte hij zich in het me dium door hoog in te zetten. ,,Als ik me ergens op stort, ga ik voor het maximaal haalbare. Ik stuurde Frits Spits een cassettebandje en mijn telefoon nummer. Toen ik op een dag de hond had uitgela ten, zei mijn moeder: 'Je raadt nooit wie er gebeld heeft.' Ik zei: 'Als het Frits Spits maar niet is.' Wel dus. Hij had tegen haar gezegd dat ik talent had en vooral moest doorzetten.'' Dat bleek geen probleem. Sinds 1985 werkt Mee der bij de omroep, vooral voor Langs de Lijn. Toen hij eind jaren 90 ging presenteren, zoog hij lessen op van ervaren radiomakers als Rob Trip, Govert van Brakel en opnieuw Frits Spits. Deze zomer presenteerde hij Radio Tour de France, waarna het 'gele gat' al heel snel werd opgevuld door het hui dige RadiOlympia. ,,De Champions League van de radio, ik ben de NOS dankbaar voor die plek.'' Herkenning Toch, hoe vaak hij ook te horen is, Meeder wordt niet dagelijks herkend aan zijn stem. ,,Dat gebeurt maar af en toe. Meestal vragen mensen of ze me er gens van kennen. Dan weet ik al hoe laat het is.'' Jaloers op zijn tv-collega's is Meeder allerminst. ,,De impact van die bekendheid moet je niet on derschatten. Er wordt op al die sociale media van alles over je gezegd. Toen Humberto Tan bij Studio Sport vertrok, was ik er dichtbij. Ik deed een screentest die wel beviel, maar ze wilden liever jongere gezichten. Dat werden Henry Schut en Je roen Stomphorst. Achteraf ben ik daar niet rouwig om. Ik zou het gezien de diverse inhoud heel uit dagend vinden om Op1 te presenteren. Maar stel dat ik die keuze had, dan zouden de nadelen van de bekendheid, die gepaard gaan met tv, waarschijn lijk zwaarder wegen voor me.'' Naast radio heeft Meeder, die in Soest woont met zijn vrouw en die een zoon en een dochter heeft, de laatste jaren nog een passie ontwikkeld. Hij maakt video-analyses voor amateurvoetbalclub SV Spakenburg. ,,Ik kwam daar terecht als assistent van mijn zoon, die er een tijdje trainer was. Hij vertrok naar Almere City. ik bleef hangen en lever onze trainer beelden en analyses van onze eigen ploeg of de tegenstander. Het is een droom om na mijn radioloopbaan in deze rol ooit een jaartje met een trainer in het buitenland te werken.'' ANGELA KIJKT EVEN GEEN TV Nieuwe talkshow Voorrang bij Lowlands ag het ruim dertig jaar gele den zijn dat Han Peekel (73) zijn laatste af levering van Wordt Vervolgd presenteerde, tot op de dag van van daag wordt hij aangesproken over het stripprogramma. ,,Dan zit ik in een restaurant en staat er ineens een vol wassen man aan mijn tafel om spon taan Donald Duck of Woody Wood pecker na te doen." Thuis in zijn fraai verbouwde huis in Blaricum zijn de contouren van zijn Wordt Vervolgd-verleden én stripliefhebberij nog lang niet ver vaagd. Bij binnenkomst in de hal lonkt meteen een Batman-flipper kast, op tafel liggen tal van strips en in zijn studio staan er honderden ge ordend. Aan de wand hangen ver schillende portretten en tekeningen: van Han Peekel als Obelix tot een im mense cartoon van Hein de Kort. ,,Eens een liefhebber, altijd een lief hebber.'' In de hoek staat een gitaar voor het grijpen. Han Peekel is behalve strip fanaat en presentator ook muzikant, liedjesschrijver, producent en televi siemaker. Zijn eerstvolgende project Toen Swiebertje bij Saartje in de keuken een stuk boterkoek at, hadden we er een vriend bij is 70 jaar TV Je beste vriend, een vier delige docuserie over het medium te levisie, dat in oktober zeventig jaar bestaat. Peekel interviewt veertig te levisiemakers die allen één ding ge meen hebben: de passie voor televi sie. Het wordt een reeks die ge schoeid is op de leest van het TV Mo nument, een programma waarin Pe kel vanaf 2009 bekende Nederlanders portretteert. ,,De impact van televisie is altijd groot gebleven. Volgens we tenschappelijke gegevens kijken we dagelijks gemiddeld drie uur en 22 minuten televisie. Dat is meer tijd dan er wordt besteed aan partners, kinderen, of het lezen van een mooi boek. Het is het vertrekpunt van deze serie is 'televisie als huisgenoot'.'' Peekel strikte Angela de Jong, tele visierecensent van deze krant, voor een gesproken column en inter viewde veertig televisieliefhebbers; van Matthijs van Nieuwkerk, Fidan Ekiz en Koos Postema tot Paul Rö- mer, Humberto Tan en Paul de Leeuw. En Peter R. de Vries. Nog maar een maand terug zat Pekel tegenover de misdaadverslaggever die vorige week overleed. ,,Peter koesterde de televi sie, het was zijn podium. Zonder, zo vertelde hij, had hij nooit zoveel kun nen bereiken'', aldus Peekel, die het interview met De Vries naar voren INITIATIEF We luisteren graag naar deze stemmen, maar welk gezicht hoort erbij? In deze wekelijkse ru briek stellen wij ze voor. Alexander van Eenennaam donderdag 29 juli 2021 PC TELEVISIE De nieuwe talk show in de vooravond gaat Khalid Sophie heten, naar de presentatoren Khalid Kasem (foto) en Sophie Hilbrand. Zij zijn de opvolgers van Renze Kla- mer en Fidan Ekiz, die twee jaar De Voor avond presen teerden. FESTIVALS Wie voor het door de ver scherpte coro- naregels afge laste Lowlands een kaartje had gekocht, krijgt voorrang bij de volgende ver koop. Dat heeft de organisatie laten weten. Het aankoopbedrag wordt sowieso terugbetaald. 3 ■o televisie k i j ken Dennis Jansen —Han Peekel, televisie maker Op twee dingen in zijn werkzame leven is Han Peekel super- trots. De televisiema ker was de initiatiefne mer voor de komst van het Nederlands Insti tuut voor Beeld en Ge luid en hij redde in 1988 '35 jaar televisie geschiedenis', cultu reel erfgoed. ,,Eind jaren 80 leken de zo geheten Ampexban- den te verkruimelen. Ze lagen verspreid over het Hilversumse Mediapark, maar nie mand maakte zich er druk om. Geschiedenis speelde een grote rol in mijn werkzame leven. Ik was een van de eersten die oude fragmenten gebruikte om nieuwe verhalen in programma's te vertel len. Tienduizenden Ampexbanden, dat was honderdduizend uren televisie: van Snip Snap tot de pro gramma's van Mies Bouwman. Die konden toch niet verloren gaan?'' Han Peekel stapte naar Elco Brinkman (foto), minister van On derwijs, Cultuur en Wetenschap en diens topambtenaren Harry Kramer en Kees Vis. „Legendarische figu ren. Zij hebben zoveel betekend.'' Peekel moest, zo zegt hij, 'lul len als Brugman', maar overtuigde de topman nen en kreeg 35 mil- joen, toen nog gul dens, los om alles te (laten) digitaliseren. ,,Dat bedrag heeft zelfs even fysiek op mijn rekening gestaan. Ik werd daar zo ze nuwachtig van, dat ik het binnen een kwar tier heb overgemaakt naar de NOS. Een vriend zei later nog 'je had het acht maanden op je rekening moeten houden'. De rente was toen tussen de 10 en 12 procent... maar ik was allang blij dat de banden waren gered.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20