II ECONOMIE 17 Winst voor webwinkelbedrijf Km Ó$r\ Afwikkeling bankroet hele kluif mm FAILLISSEMENT nog veel synergievoordelen te ha len uit de combinatie van Prijsvrij en D-reizen. ,,Onze eigen virtuele touroperator Sunmix is verant woordelijk voor 70 procent van de omzet van Prijsvrij. We denken dat we met de digitaliseringsslag ook bij D-reizen veel winst kun nen behalen.'' Oude niveau Dat de reiswereld wel weer zal op krabbelen, lijdt volgens hem geen twijfel. Als reisondernemer maakte hij 9/11, Sars en de fusie van Air France-KLM mee. Na 9/11 dacht volgens Van Deursen ieder een dat het videobellen een alter natief zou worden voor reizen, maar de luchtvaart zat na een jaar weer op het oude niveau. ,,We zul len uiteindelijk leren leven met corona en alle varianten. De be hoefte aan reizen zal altijd groot blijven", zegt hij. De meeste aandacht gaat nu uit naar de grote reisorganisaties, maar Van Deursen wijst ook op de penibele situatie van reisbedrijven die gericht zijn op reizen buiten Europa. Die liggen al meer dan een jaar stil. ,,Ik vind dat de overheid de reissector wat meer zou moeten steunen. Zo zou er net als voor de evenementensector een garan tiefonds voor annuleringen moe ten komen. De reisbedrijven die hebben moeten annuleren, kun nen dan schadeloosgesteld wor den. En een reis is in feite ook een soort klein evenement.'' Volgens Wehkamp-topman Gra ham Harris kunnen beide bedrij ven elkaar versterken, aangezien Wehkamp sterker wil inzetten op kindermode. ,,Het afgelopen boek jaar steeg onze omzet van kinder mode met 46 procent. Dat is een markt met een enorme groeipoten tie, want ouders hebben door groei van hun kroost regelmatig nieuwe kleding nodig.'' RFS Holland Holding BV, moe derbedrijf van Wehkamp, heeft een voorlopige overeenkomst bereikt met de eigenaren van kleertjes.com voor de overname van alle aande len. Bij de webwinkel in voorname lijk kinderkleding werken vierhon derd mensen. Volgens Harris zullen er door de overname geen ontsla gen vallen. ,,Kleertjes.com behoudt zijn merkidentiteit, we gaan zeker niet tornen aan de naam. Ook blij ven beide bedrijfslocaties, in Hil versum en 's-Heerenberg, operati oneel.'' De bedrijven doen geen mededelingen over de hoogte van de overnamesom. Harris maakte verder bekend dat Wehkamp na jaren van verlies ein delijk een nettowinst in de boeken kan schrijven: 245.000 euro. De omzet in het gebroken boekjaar (april 2020 tot april 2021) steeg met 22 procent tot 729,5 miljoen euro. Dat de winst niet hoger ligt, heeft volgens de Wehkamp-directie er vooral mee te maken dat het bedrijf veel geld heeft gestopt in technolo gie, automatisering en infrastruc tuur. „Hierdoor kunnen we effi ciënt werken en konden we ons snel aanpassen aan de verande rende marktomstandigheden tij dens de pandemie. We waren in staat snel te leveren, en dat heeft ons extra klanten opgeleverd. Maar ook oude klanten keerden terug, waardoor er nu 2,5 miljoen Neder landers regelmatig bij ons bestel len'', zegt Harris. De enorme omzetcijfers die tij dens de maandenlange sluiting van de winkels werden gehaald, zullen niet snel worden geëvenaard, maar de ceo verwacht dat e-commerce onverminderd populair blijft en verder zal groeien. ,,We hebben onze draai gevonden met onze fo cus op gezinnen. De categorieën wonen, beauty, fashion en kinder mode vormen de kern van onze verkopen. We willen nog meer in zetten op onze eigen merken en ex clusieve samenwerkingsverbanden met bijvoorbeeld Miljuschka Wit- zenhausen en couturier Mart Vis ser. Zij ontwerpen kledingcollec ties die alleen via Wehkamp kun nen worden besteld.'' Door een verbeterde kaspositie - in een jaar tijd van een schuld van 5 miljoen naar een plus van 46 mil- j oen euro - is het volgens Harris in teressant voor Wehkamp om naast kleertjes.com nog meer onderne mingen over te nemen. ,,We willen uitbreiden, maar verwacht niet dat we volgend jaar nog met overnames Kindermode is een markt met een enorme groeipotentie komen. Dat zal eerder in 2023 zijn. We staan er gezond voor en kijken goed naar andere partijen die van meerwaarde kunnen zijn voor ons assortiment.'' Wehkamp heeft een hoofdkan toor en een distributiecentrum in Zwolle, waar bij elkaar zo'n dui zend mensen werken. Volgens het bedrijf komen er door de groei wel extra medewerkers bij, maar blijft dit beperkt door de grootschalige automatisering van de werkzaam heden. Het hoofdkantoor van het webbedrijf verhuist deze herfst naar een kleinere locatie in Zwolle. Volgens de directie is het huidige pand te groot en zal een groot deel van de werknemers minimaal een paar dagen per week thuis blijven werken. donderdag 29 juli 2021 Wehkamp in kleding kinderen GO Marc van Deursen. foto koen verheijden D-reizen, een van de grootste reisbedrijven van Nederland, werd begin april failliet ver klaard, nadat het door de coro nacrisis in financiële proble men was gekomen. Aan de af wikkeling van het faillissement blijken de curatoren nog een hele kluif te hebben. Eerst werd al duidelijk dat de voor malige bestuurders net voor het faillissement de naam D- reizen in een bedrijfje hadden geplaatst dat buiten de failliete groep viel. Pas na ingreep van de curatoren werd dit terugge draaid. Later werd bekend dat tientallen miljoenen euro's van vooruitbetaalde vakanties spoorloos waren. Gisteren meldde televisieprogramma Een Vandaag dat het reisbedrijf onverzekerde vlieg tickets illegaal zou hebben om gezet in pakketreizen. In te genstelling tot losse tickets, zijn pakketreizen wél verze kerd bij garantiefonds SGR. Daarmee zou het bedrijf de SGR en touroperators bewust opgelicht hebben. De curato ren doen nog onderzoek naar geldstromen die voor het fail lissement plaatsvonden, vooral vanaf maart 2020 toen er vou chers zijn uitgegeven aan de klanten. Of er sprake was van onbehoorlijk bestuur door de voormalige directie, daarop komen de curatoren waar schijnlijk terug in een verslag dat volgende week verschijnt. Kindermodewebshop kleertjes.com komt in handen van Wehkamp. Het bedrijf - in 2003 opgericht door Claudia Willemsen - hoopt door gebruik te maken van de faciliteiten van de Zwolse webreus, bestellin gen sneller thuis te bezorgen, de site te verbeteren en het assor timent uit te breiden. Sanne Schelfaut Zwolle ■h - Graham Harris, topman Wehkamp De omzet van Wehkamp in het gebroken boekjaar (april 2020 tot april 2021) steeg met 22 procent tot 729,5 miljoen euro. De netto winst was 245.000 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17