NIEUWS 13 Portugal Duitsland België i In Italië is op elke hoek van de straat een sneltest mogelijk. Op de stations in de grote steden is deze zelfs gratis wone' ziekenhuizen, tandartsen praktijken en bestaande laborato ria op de enorme vraag gedoken die onder reizigers uit half Europa is ontstaan, maar zijn er ook nieuwe, tijdelijke testlocaties op gericht. Vooral in de grote steden, maar ook in de badplaatsen waar toeristen zich het meest ophou den. Veel ervan bieden de service zeven dagen per week aan. En zo is er nu ook een testlocatie langs de belangrijkste route over de weg van Spanje richting het noorden, de snelweg AP-7 die van uit Barcelona via Girona naar Frankrijk loopt. Bij de laatste af slag, in grensplaats La Jonquera, is een testplaats ingericht in een groot winkelcentrum. Kosten: van 20 euro voor een antigeentest tot 90 euro voor een 'supersnelle' PCR-test (resultaat binnen een uur bekend), bedragen die bij de meeste testcentra ongeveer het zelfde zijn. Zeker voor wie in toeristische ge bieden of de grotere steden ver blijft, is het vinden van een test locatie in Portugal geen enkel pro bleem. Daar zijn tal van laborato ria, doktersposten en apotheken die de testen afnemen. Naast commerciële testers zijn er grote aanbieders als Germano de Sousa, Unilabs en Synlab, met elk tientallen of zelfs honderden afnamelocaties in het hele land. De apotheken die zijn aangesloten bij FarmScias Portuguesas, bieden ook testen aan. De testers werken vaak wel op afspraak, maar over het algemeen is nog op dezelfde dag een sneltest (teste antigénio of rapido, tussen de 20 en 40 euro) of een PCR-test mogelijk (van 60 euro bij Rode Kruis-locaties tot meer dan het dubbele). Bij de commerciële PCR-test- bureaus komen de resultaten bin nen 12 tot 24 uur binnen, sneltes- ten binnen een kwartier tot vier uur. Let op: wie op zondag wil tes ten, heeft misschien meer moeite om een locatie te vinden. Veel labs zijn dan gesloten. Op de vliegvel den van Porto, Lissabon en Faro zijn ze wél zeven dagen per week open en is geen afspraak nodig. Testen is in Duitsland relatief een voudig. In vrijwel alle grote win kelstraten, winkelcentra en op of bij andere drukke plaatsen (stati ons, luchthavens, toeristische at tracties) is wel een commercieel Testzentrum te vinden, makkelijk te herkennen aan grote spandoe ken of borden. In alle deelstaten is een antigeentest gratis voor Duitse ingezeten, die recht hebben op één test per week. Voor buitenlandse bezoekers is de situatie onduidelijk. In Berlijn kunnen zij bij veel testlocaties op vertoon van hun paspoort ook een gratis Bürgertest krijgen, maar dat is niet in alle deelstaten zo. De prijzen schommelen meestal tussen de 20 en 45 euro voor een Antigen-Schnelltest. De uitslag volgt na ongeveer een kwartier per e-mail of op papier. Het test resultaat is niet altijd bruikbaar om mee te reizen. Dat laatste moet van tevoren worden aan geven. Na een positief resultaat volgt een verplichte PCR-test, die dan vaak gratis is. Daarbuiten kost een PCR-test, afhankelijk van de ge wenste uitslagduur, tussen de 50 euro (resultaat tussen 24 en 48 uur) en 279 euro (luchthaven Frankfurt, resultaat na 35 minu ten). Testen kan ook bij apotheken die als testlocatie zijn aangewezen (zichtbaar op ramen en/of deu ren). Een antigeentest kost onge veer 40 euro, een PCR-test tot 195 euro. —Caspar Naber België zou België niet zijn als het plannen van een testafspraak niet net iets ingewikkelder is dan in andere Europese landen. Althans: een test voor niet-Belgen. Het land ontbrak, tot deze krant gisteren navraag deed, ook in het handige lijstje met internationale testloca ties dat het Nederlandse ministe rie van Buitenlandse Zaken online heeft staan op Nederlandwereld- wijd.nl. Wie in België een (PCR-)test wil, moet eerst een digitale code opvragen via Mijngezondheid.bel- gie.be. Wie die code heeft, kan via dezelfde site een (betaalde) afspraak maken voor een test op tientallen locaties door heel België. Cyril Rosman donderdag 29 juli 2021 GO een staafje in de neus V tv:WÏ O —Edwin Winkels —Marlies van Leeuwen O CRUZ VER ME LH A PORTUGUESA Desde 1865 PELA HUMANIDADE In station Oriente in Lissabon verzorgt het Rode Kruis het af nemen van de testen. foto afp CORONA8IKE 0 1 'enloser Cctom Miff** Li til" MmuM" Mobiel teststation bij een nachtclub in Berlijn. foto afp Testlocatie bij een apotheek in het Belgische Geldenaken, FOTO BELGA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13