Rechter bepaalt: asielzoeker niet zomaar terugsturen II Eerder besluit over doorgaan festivals Otters moeten rivierkreeften bestrijden EUWS 11 De uitspraak komt er op neer dat de staatssecretaris van Justitie beter moet uitleggen waarom vreemde lingen die hier asiel aanvragen, maar al een verblijfsvergunning hebben in Griekenland, naar dat land kunnen terugkeren. Volgens de asielregels binnen Eu ropa moet een asielzoeker in het land blijven waar hij asiel heeft aan gevraagd. Doorreizen kan, maar dan riskeer je te worden terugge stuurd. Nederland en andere EU- landen doen dat ook, maar de rech ters in verschillende landen steken daar nu een stokje voor. Dit komt omdat Griekenland de opvang niet op orde heeft, mede door de grote instroom. Te vaak is er geen onderdak, geen voedsel en amper water. Of zoals de Raad van State oordeelt: 'Ze komen in een si tuatie terecht waarin zij niet kun nen voorzien in de belangrijkste basisbehoeften. Syriërs Deze zaak draaide om twee Syri sche vreemdelingen die in Grie kenland een asielvergunning kre gen, maar daarna zijn doorgereisd naar Nederland en hier opnieuw om asiel vroegen. In de praktijk stuurt de staatssecretaris hen direct terug, maar volgens de rechter moet Ankie Broekers-Knol (Asiel, VVD) uitleggen waarom er in haar me ning dan wel een menswaardige opvang mogelijk is in het land. Die opvang is al een punt van zorg sinds 2018. Ook toen waar schuwde de hoogste rechter al: te rugsturen kon nog wel, maar de si tuatie werd al 'moeilijk' geacht. Dat lijkt dus een laatste waarschuwing te zijn geweest. Hoeveel asielzoe kers nu alsnog uitzetting kunnen voorkomen is onbekend, maar ter illustratie: in Duitsland gaat het om zo'n 17.000 vluchtelingen die hoop kunnen putten uit dit soort rechte lijke vonnissen. Verschillende landen zagen dit probleem al opdoemen. In juni schreven Nederland, Duitsland en nog vier EU-landen een boze brief aan de Europese Commissie. Hun oordeel: Griekenland heeft de zaak jes zo slecht op orde, dat terugstu ren niet meer kan straks. Dat 'straks' lijkt nu aangebroken. Dit tot vreugde van Vluchtelin genwerk Nederland, dat spreekt van 'een belangrijke uitspraak'. 'Ne derland mag erkende vluchtelingen met een Griekse verblijfsvergun ning niet zomaar terugsturen naar De opvang in Europa is een gezamenlijke verantwoordelijkheid Griekenland. In Griekenland belan den zij nu op straat en worden ze aan hun lot overgelaten. Deze uit spraak laat zien dat Nederland en andere EU-lidstaten de bescher ming van vluchtelingen niet zo maar op andere landen af mag schuiven.' Vluchtelingenwerk Nederland erkent dat 'Griekenland niet in staat is 'alle vluchtelingen en migranten die daar aankomen goed op te van gen'. 'De opvang in Europa is een gezamenlijke verantwoordelijk heid. Waar ook Nederland niet voor mag weglopen. Door vluchtelingen eerlijk over Europa te verspreiden, kunnen zij overal humaan opvan gen worden. Niet afschuiven, maar samenwerken.' Rug tegen de muur Want Griekenland ziet een grote groep asielzoekers terugkomen, omdat verschillende landen (ook Nederland) de asielprocedure heeft verkort. En sowieso groeit het aan tal aanvragen al, nu de coronacrisis op veel plekken luwt. Griekenland heeft juist het gevoel dat het met de rug tegen de muur staat en zei in een reactie op de klachten dat het doet wat het kan. Het liet weten zich 'aan alle internationale regels' te houden. Griekenland krijgt in eigen land ook steeds meer kritiek, omdat de migranten zich van de eilanden naar het vasteland verplaatsen, zonder enig perspectief. De Grieken zeggen de opvang niet meer te kunnen betalen en dat hulp vanuit Europa nodig is. Bo vendien besloot de Griekse rege ring eenzijdig Turkije tot 'veilig land' aan te merken, zodat de meeste asielzoekers die daar van daan reisden, kunnen worden te ruggezonden. Volgens asieladvoca ten kan dat helemaal niet, omdat Turkije hen kan weigeren. Maar zo wel voor- als tegenstanders erken den: het tekent de wanhoop van de Grieken. De betrokken ministers hebben het deskundigenteam OMT ge vraagd hiernaar te kijken, laat een woordvoerder weten. Het kabinet zei eerst dat het hierover pas op 13 augustus een besluit zou nemen. Evenementen zonder zitplaat sen zijn tot en met 13 augustus so wieso verboden. Het kabinet kon digde eerder deze week aan dat meerdaagse festivals tot 1 septem ber verboden blijven. Festivalbedrijf ID&T spande sa- men met tal van organisaties een kort geding aan naar aanleiding van de aankondiging van het ka binet dat er voorlopig nog geen knoop wordt doorgehakt over fes tivals zonder campings. De evene mentenorganisatoren willen voor 1 augustus duidelijkheid over het doorgaan van deze evenementen zonder overnachting. In een persbericht laat het be drijf weten het kort geding, dat al eens werd uitgesteld, weer aan te houden. Dat besluit kwam nadat het kabinet had aangegeven 'voor nemens te zijn op maandag 2 au gustus al een uitspraak te doen over eendaagse evenementen'. Er is nog geen afdoende manier gevonden om de kreeften te be strijden. Otters eten in het najaar bijna uitsluitend rivierkreeften, blijkt uit een onderzoek van de Zoogdiervereniging en Natuur monumenten. Omdat de otter lange tijd uit Nederland verdwenen was, is er weinig recent onderzoek naar de leefgewoonten van het dier. Nu gaat het weer goed met de otter. Het afgelopen jaar is het dieet van de dieren onderzocht in Nationaal Park Weerribben-Wieden in Overijssel. Dat heeft aangetoond dat otters niet alleen vis eten, maar vanaf september ook heel veel ri vierkreeft. Als het koud wordt gaan ze weer over op vis en in het voorjaar eten ze watertorren. De exotische rivierkreeft is on gewenst omdat het dier de water kwaliteit negatief beïnvloedt en holen in dijken graaft. De kreeften hebben geen natuurlijke vijanden en vermeerderen zich razendsnel. Natuurmonumenten en de Zoog diervereniging denken dat de in zet van otters de schade die de exotische rivierkreeften veroorza ken binnen de perken kan houden. De otter zal de kreeften niet uit roeien maar kan wellicht wel hel pen bij het beheersen van de plaag, aldus de natuurorganisaties. donderdag 29 juli 2021 Op Griekse eilanden zoals Lesbos (boven en onder) en Kreta (mid den) worden veel migranten opgevangen. fotos ap, epa, afp Het kabinet zit in de maag met asielzoekers die niet kunnen worden teruggestuurd naar Griekenland. De Raad van State besloot gisteren dat er nog eens gekeken moet worden naar de uitzetting van twee asielzoe kers, omdat Griekenland geen menswaardige opvang kan bie den. Tobias den Hartog Den Haag Staatssecretaris Ankie Broe- kers-Knol. foto anp -Vluchtelingenwerk Nederland DEN HAAG Het kabinet besluit naar verwachting maandag toch al of eendaagse festivals na 13 augustus weer mogen doorgaan. De Amerikaanse rivierkreeft vermeerdert zich snel. foto pim mul NIJMEGEN De inzet van otters is mogelijk een oplossing voor de invasie van Amerikaanse rivierkreeften, die in delen van het land voor grote overlast zorgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11