1 9 9 Natuurbranden teisteren het westen van de VS. In Oregon hielp Gert Zoutendijk bij de bestrijding van de grootste brand van het land. ,,Het is heter, de branden zijn groter, ze beginnen eerder.'' Het is nog niet eens augus tus, verzucht brandweer man Gert Zoutendijk (49), en nu al is in de Amerikaanse staat Ore gon ruim 165.000 hectare bos afge brand. Normaal, vertelt hij, begint het bosbrandenseizoen hier op z'n vroegst eind juli. Maar in het zuiden raast nu al drie weken een van de grootste natuurbranden ooit in Ore gon die de naam Bootlegbrand heeft gekregen. ,,En zelfs daarvóór waren er al branden.'' Zoutendijk, die oorspronkelijk uit Delft komt, is net thuis in Lake Os wego (een voorstad van Portland) na twee vermoeiende weken aan het 'front' van die Bootleg-brand. Als brandweervoorlichter houdt hij bewoners, collega's, lokale autoritei ten en media op de hoogte van de stand van zaken en slaat hij zonodig alarm. Dat moet steeds eerder in het jaar, nu klimaatverandering volgens experts voor extra hitte en droogte zorgt. Zoutendijk werkt normaal in de omgeving van Portland, maar hielp de afgelopen weken de grootste on der ruim tachtig actieve grote na tuurbranden in Amerika te bestrij den. Meer dan honderd woningen zijn in het zuiden van Oregon ver zwolgen. Hij vertelt erover in het En gels - Nederlands gaat nog best, na ruim dertig jaar Amerika, maar veel brandweertermen leerde hij in het Engels toen hij als tiener brandveilig heid kwam studeren in de VS. ,,De intensiteit, het extreme gedrag van het vuur, de snelle groei - het was gewoon verbazingwek kend, dat heb ik in mijn tijd bij de brandweer nooit gezien. In de eerste vier dagen ver dubbelde de om vang van het vuur elke dag. De hitte was zo intens dat zich pyrocumulus- wolken vormden (wolken die ont staan na verhitting van lucht door een natuurbrand of vul kaanuitbarsting en as en rook opstuwen, red.) Nor maal zie je dat misschien één of twee keer, nu gebeurde dat vijf dagen achter elkaar. De brand cre ëerde zo zijn eigen weer. We hadden bliksem, een tornado. Dat is echt on gekend." ,,Heel gevaarlijk. We halen iedereen terug van de vuurlinie en staan in opperste staat van paraatheid als zulke wolken ontstaan. Ze kunnen namelijk in elkaar zakken, dat ge beurde twee keer. Dan komt zo'n wolk letterlijk naar beneden en creëert dat enorm veel wind die het vuur aanwakkert. Het is inmiddels iets kalmer, het vuur heeft een ge bied bereikt dat al eens afgebrand is, dus daar is niet zoveel brandstof.'' ,,Ik ben geen weer- of klimaatexpert, maar daar heeft het wel echt iets mee te maken. Alles is droger. Het is heter, de branden zijn groter, ze beginnen eerder. We hadden hier vorige maand een hittegolf met een tempe ratuur van 46 graden, een record. Het is in deze regio altijd heel groen ge weest, met veel regen en relatief koele zomers. Maar het regent niet zoveel meer en de zomers zijn he ter. Je hoopt dat het maar een cyclus is, maar het lijkt alsof dit langzaam normaal wordt, zelfs in Oregon." Wat betekent het groeiende risico van bosbranden voor de bewoners van het westen van de VS? „Lang geleden zorgde het bos voor zichzelf. Rond dood hout en door insecten aangetaste bo men ontstond wel eens brand, maar dat was geen pro bleem, het brandde weg en zo bleef het bos gezond. Nu bouwen mensen hun huizen in beboste ge bieden. Jarenlang hebben wij brand weerlieden daar branden geblust, omdat ze huizen bedreigden. Maar daardoor brandt dood hout niet weg en blijft het bos vol brandstof. Het is een nationale kwestie: hoe moeten we onze bossen beheren? Moeten we meer gecontroleerde branden inzet ten, moeten we houtkap toestaan? Het beste is waarschijnlijk een com binatie van tactieken." ,,Het is zwaar, als het zo snel gaat kun je het niet zomaar stoppen door er water op te gooien. We leggen brandgangen aan. Daarvoor gebrui ken we een weg, misschien een kreek, een weiland. Daar kappen we alles weg, maken we een ruimte vrij. Van daaruit bestrijden we vuur met vuur. Op het goede moment creëren we een tegenbrand tussen onze linie en de natuurbrand. Als het vuur dan op zo'n stuk grond afkomt is er wei- Je moet steeds in de gaten houden wat het vuur doet. Het is heel stressvol -Gert Zoutendijk, brandweervoorl ichter nig brandstof meer, omdat wij dat al gecontroleerd hebben laten weg branden. Vooral de eerste twee we ken waren heel moeilijk, op veel plekken sprong het vuur over onze linie heen. Brandende resten worden er overheen geblazen door de wind.'' „Verdrietig. In het begin waren men sen heel angstig. Ze wisten niet wat er met hun huizen zou gebeuren en wilden updates, heel begrijpelijk. Het eist ook zijn tol van de brandweerlie den. Voornamelijk omdat je zo hard werkt en het vuur maar blijft gaan en gaan. Brandweermensen draaien da gen van 16 uur, zonder veel pauze. J e moet steeds in de gaten houden wat het vuur doet. Het gedroeg zich zo grillig, en de veiligheid van onze mensen is het belangrijkst. Het is heel stressvol. Je hebt altijd in je ach terhoofd wat zou kunnen gebeuren.'' woensdag 28 juli 2021 GO y - Karlijn van Houwelingen Portland i Hoe ongewoon is deze brand? Hoe gevaarlijk is dat? Hoe komt het dat het brandensei- zoen zo extreem is? Hoe bestrijd je zo'n gigabrand in een kurkdroog bos? Hoe is de sfeer daar?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9