Duitse Leverkusen opgeschrikt door explosie chemiepark Neder-Germaanse limes ook op werelderfgoedlijst Nederlander Gert helpt bij bestrijden natuurbranden 8 NIEUWS VERENIGDE STATEN BRANDWEER De ontploffing vond gistermorgen rond kwart voor tien plaats bij een afvalverwerkingsinstallatie in Le verkusen. Het is nog onduidelijk hoe het ongeluk kon gebeuren. De explosie was in een straal van 15 kilometer te horen. Ooggetuigen spraken later van 'een felle lichtflits' gevolgd door een 'oerknal'. Daarna brak brand uit die gepaard ging met een zware rookontwikkeling. In de wijde omgeving was een dikke zwarte rookwolk van ruim 100 meter hoog zichtbaar. Inwoners van een aangrenzende woonwijk werden door hulpdiensten via waarschuwings-apps en sirenes ge alarmeerd. Ze moesten binnenblij ven en ramen en deuren gesloten houden. Ook de snelweg Ai tussen Leverkusen en Keulen werd van wege de enorme rookontwikkeling in beide richtingen afgesloten. Op het chemiepark in Leverku- sen, verspreid over drie locaties, zijn zo'n 70 chemische bedrijven gevestigd waaronder Covestro, Bayer, Lanxess en Arlanxeo. In to taal werken er zo'n 48.000 mensen. Het productieafval van deze bedrij ven wordt normaliter verwerkt in de afvalverwerkingsinstallatie waar de explosie plaatsvond. De brandweer had het vuur iets na twaalven geblust. Daarna werd één dode gevonden. In de namid dag werd een tweede stoffelijk overschot geborgen. 31 medewer kers raakten gewond van wie vijf ernstig. Ze liggen op de intensive Ooggetuigen zagen een felle lichtflits en hoorden een oerknal care. Twee van hen zijn met zware brandwonden overgebracht naar een ziekenhuis in Keulen. De oorzaak van de explosie is nog niet bekend. Het is ook nog niet duidelijk of er giftige stoffen zijn vrijgekomen bij de brand. Het blus sen van de felle brand was volgens de brandweer 'uiterst lastig' omdat het vuur woedde in de buurt van een belangrijke elektriciteitslei ding. Het Federaal Bureau voor Civiele Bescherming en Rampenhulp clas sificeerde de explosie als 'extreem gevaarlijk'. Dit is een gedeelte van de Ro meinse limes in Nederland en Duitsland en maakt deel uit van de veel grotere grens van het Ro meinse Rijk in Europa en Noord- Afrika. Hier stonden al delen van op de werelderfgoedlijst. De lijst telt in totaal zo'n 1100 werelderfgoederen. De Neder-Germaanse limes was de laatste van drie Nederlandse no minaties waar het comité dit jaar een besluit over moest nemen. De Nieuwe Hollandse Waterlinie en de Koloniën van Weldadigheid kre gen eerder groen licht. De limes beschermde de Romeinen tegen Germaanse stammen. De res ten laten zien hoe vooruitstrevend de Romeinen in hun tijd waren met badhuizen en waterkeringen. De Neder-Germaanse limes loopt van Katwijk aan Zee, via Utrecht en Arnhem, naar Duits land, in de deelstaten Noordrijn- Westfalen en Rijnland-Palts. Bij Nijmegen zijn nog resten te zien. Hier was een groot Romeins fort. Boris van der Ham, voorzitter van de Stichting Werelderfgoed Neder land is blij: ,,De limes is een erfgoed dat vele landen met elkaar verbindt. Het is een fantastisch bewijs van onze gemeenschappelijke geschie denis." woensdag 28 juli 2021 GO De explosie op het chemiepark in Leverkusen was kilometers ver te horen en de zware rookontwikkeling kilometers ver te zien. foto ap Bij een zware explosie op een chemiepark in het Duitse Lever- kusen zijn minstens twee doden gevallen. Zeker 31 mensen raak ten gewond. Vijf andere mede werkers worden nog vermist. Caspar Naber Berlijn DEN HAAG Het Werelderfgoed comité van Unesco heeft de Neder-Germaanse limes op de werelderfgoedlijst geplaatst. nooit gezien r Brandweerlie den proberen de enorme Bootleg- brand in Oregon onder controle te krijgen. fotos afp, REUTERS, AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8