5 Misschien is bij ons de vaccinatiegraad wel zo hoog omdat we niet de hele tijd lopen te preken Meer patiënten in ziekenhuis Record bellers naar Luisterlijn Klachten over testaanbieder rechts kan werken. Het gevaar is dat dan meer mensen dan nu prin cipieel een vaccin zullen weigeren omdat ze niet gedwongen willen worden. „Misschien is bij ons de vaccinatiegraad wel zo hoog om dat we niet de hele tijd lopen te preken'', zei Rutte. Maar er is nu natuurlijk al wel een vorm van onderscheid. Wie bijvoorbeeld naar een evenement gaat, of op vakantie, kan met een vaccinatiebewijs zo doorlopen. Wie zich niet heeft laten vaccine ren, moet eerst een coronatest on dergaan. Sommige wetenschap pers pleiten ervoor in de toekomst ook gevaccineerde mensen voor de zekerheid een test te laten onder gaan, omdat zij het virus soms nog wel kunnen overdragen. De Jonge is daar huiverig voor. ,,We hebben mensen ook in het vooruitzicht gesteld dat vaccineren de weg naar de vrijheid is'', zei hij daar maan dag over. Een meerderheid van de Tweede Kamer steunt het huidige beleid en is er niet voor om mensen - al dan niet indirect - een vaccinatie plicht op te leggen. Maar veel bur gers zijn wel voor strengere regels voor ongevaccineerden. Uit onder zoek door EenVandaag blijkt dat 62 procent van de gevaccineerden vindt dat - net als in Frankrijk - alleen volledig gevaccineerde mensen toegang moeten krijgen tot openbare gelegenheden als ca fés en festivals. medewerkers van openbare zie kenhuizen in New York zich laten vaccineren of wekelijks een coro natest ondergaan. In Californië gaan vergelijkbare regels gelden. Israël was met zulk beleid een voorloper. Al sinds februari geef het 'groene paspoort' gevaccineer de burgers privileges. Nee, zei premier Mark Rutte deze week nog maar eens. Daarmee volgt het kabinet een advies van het RIVM. Experts waarschuwen al jaren dat invoeren van bijvoor beeld een vaccinatieplicht ave- In Frankrijk is een wet aan genomen die zorgpersoneel ver plicht zich te laten vaccineren. Daarnaast krijgen mensen die vol ledig zijn ingeënt meer voordelen, zoals toegang tot restaurants en evenementen. Ongevaccineer den moeten daarvoor steeds een recent testbewijs laten zien. Ook in de VS groeit de druk op ongevaccineerden. Zo moeten woensdag 28 juli 2021 ILLUSTRATIE THIJS UNGER EN MARK REIJNTJENS 6 Hoe denkt de Tweede Kamer daarover en hoe ligt het onder de bevolking? 5 Wil het kabinet hier ook onderscheid maken tussen gevaccineerden en niet- gevaccineerden? 4 Hoe gaat dat in het buiten land? - Premier Mark Rutte DEN HAAG Het aantal co ronapatiënten in de zieken huizen is gisteren gestegen tot 616, het hoogste aantal sinds half juni. Het zijn er 39 meer dan maandag. Vergeleken met twee we ken geleden gaat het om een verdrievoudiging. Op de verpleegafdelingen lig gen 457 patiënten met co rona, op de ic's 159. Premier Mark Rutte ver wacht dat de druk op de ziekenhuizen vanaf vol gende week afneemt. Dat komt doordat het aantal positieve coronatests sinds vorige week fors daalt. UTRECHT De Luisterlijn heeft in coronajaar 2020 een recordaantal gesprek ken gevoerd. Via telefoon en chat voerden vrijwilli gers ruim 357.000 ge sprekken, zo'n 12 procent meer dan in 2019, en ruim 1400 berichtenuitwisselin- gen via de mail. Tijdens de eerste periode van de pan- demie steeg het aantal op roepen met 20 procent, toen de lockdown voor be zorgdheid, eenzaamheid en somberheid zorgde. Ge middeld waren er 883 ge sprekken per dag bij de Luisterlijn, die bereikbaar is via tel. 088-0767000. DEN HAAG Het ministerie van Infrastructuur start een onderzoek naar de 'diverse klachten' die het heeft ont vangen over Lead Health care, een bedrijf dat coro natests uitvoert voor reizi gers. Op basis van de uit komst van het onderzoek en eventueel aanhoudende klachten, kan Lead als test aanbieder worden uitgeslo ten, zegt het ministerie. In media en op sociale plat forms als Facebook klagen tal van Nederlanders over de dienstverlening. Vaak komen testuitslagen, veelal nodig voor een reis naar vakantiebestemmingen, niet of veel te laat binnen. Lead zelf wijst volgens het ministerie naar de inge huurde franchisenemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5