Pluizige bolletjes op stelten: op kraamvisite bij de bontbekplevier Kapelle heeft zelfs twee LHBTI-ambassadeurs BEVELANDEN EN THOLEN 5 Wordt het Mannee-Zuid? Waar komt-ie? Het college nam de afgelopen jaren steeds het standpunt in dat Goes op het gebied van woningbouw ge noeg had aan bestaande uitbrei dingswijken als Aria en Goese Diep (die hun voltooiing naderen) en aan inbreidings- en herstructure ringsplannen, zoals bijvoorbeeld de bouw van appartementen op de plek van het voormalige GAK-ge- bouw. ,,Als het ging om een nieuwe wijk waren we wat voorzichtig, omdat we zagen dat de vraag naar grondgebonden woningen aan het afnemen was'', zegt wethouder Joost de Goffau (CDA). ,,In het ho gere segment is dat waarschijnlijk nog steeds zo, maar de vraag naar bijvoorbeeld eengezinswoningen of huizen in de sociale huur zal er in de toekomst zeker nog zijn.'' Daarmee zegt de wethouder ove rigens niet dat in de toekomstige nieuwbouwwijk alleen woningen uit dat segment komen. Hij sluit niet uit dat er ook kavels zullen worden uitgegeven waarop men sen bijvoorbeeld een vrijstaande woning kunnen bouwen. ,,We zien graag gevarieerde wijken.'' De name de VVD, nota bene een coalitiepartij, zit het college al een hele tijd achter de broek als het gaat om woningbouw. De Goese fractie vond dat het college treuzelde als het ging om het zoeken van toe komstige bouwlocaties. Afgelopen november was de VVD één van de initiatiefnemers van een motie waarin B en W werden gemaand er nu eindelijk eens werk van te ma ken. Een ruime meerderheid van de raad steunde die motie. De voorbereidingen voor een nieuwe woonwijk duren vermoe delijk twee tot drie jaar ,,We beginnen met een kraamvi site, maar dan op afstand", zegt Wilco in het begin van de avond. Hij deelt chocolade met muisjes uit aan dertien geïnteresseerden. Door een telescoop laat hij de bontbekplevierouders en hun twee kuikens zien. Dit vogelpaar broedt hier al enkele jaren, weet hij. Juist de Oosterschelde is erg in trek bij de zeldzame bontbekple- vieren. Diverse natuurorganisaties volgden dit jaar tachtig broedparen aan de Oosterschelde, terwijl er in heel Nederland jaarlijks nog maar driehonderd broedparen zijn. De bontbekplevier broedt graag langs dijken en op strandjes. Hun kleine zandkleurige eitjes vallen nauwelijks op. De nestjes zijn open en dat maakt de broedsels ex tra kwetsbaar. Twee jaar geleden werd een nestje bij Kattendijke doelbewust vertrapt, maar vorig jaar en dit jaar wist het bontbek- plevierpaartje wel succesvol te Ik zie ze een beetje als mijn kinderen, de Kattendijkse bontbekplevieren broeden. Dat lukte vooral door tij delijke afzetting van het strandje en door gedreven vrijwilligers. Thom de Bruijne uit Kattendijke is zo'n vrijwilliger. ,,Ik zie ze een beetje als mijn kinderen, de Kat- tendijkse bontbekplevieren", zegt Thom. Hij heeft toezicht gehou den op het nestje onderaan de dijk. Hij vertelt trots dat de plevieren dit jaar in twee broedsels drie kuikens met succes grootbrachten. ,,Deze vogelouders zijn echte helden", vindt Thom, ,,zolang de kuikens op het nest zitten, gaan ze alle in dringers te lijf. Meeuwen, maar ook spreeuwen of kwikstaarten, de ouders vliegen erop af. Wegwe zen!" Toch redden niet alle kui kens het: ,,Tja, het zijn de zwakken of de kuikens die te nieuwsgierig zijn die het loodje leggen." Soms gaat het al eerder fout. ,,Mensen vertrappen per ongeluk nestjes of verstoren de bontbek plevieren als je niets doet." Ook dit jaar is het strandje daarom een tijd afgezet met ook bordjes met uitleg over de reden van afzetting. De koeien van het slik Op de slikken vertelt Thom en thousiast over de tientallen soor ten wier, over alikruiken die 'de koeien van het slik' zijn en over oesters. „Gelukkig raken Katten- dijkers steeds meer betrokken bij de vogels en ook recreanten die langskomen zijn voorzichtig als je even uitleg geeft", zegt Thom. Hij hoopt 'zijn' bontbekplevier- paartje volgend jaar weer terug te zien in Kattendijke. Willem Adriaansens Kapelle Francois is 24 jaar en woont sinds een jaar of twee in de gemeente Ka pelle. ,,Ik ben ongeveer een jaar of drie geleden uit de kast gekomen en heb me altijd al in willen zetten voor deze gemeenschap. Toen kwam opeens deze kans voorbij. Daar heb ik gelijk op geschreven. Ik hoop dat we andere LHBTI'ers er mee kunnen helpen." Francois mag daarvoor samen aan de slag met Maxim (30): ,,Ik ben pas een half jaar geleden naar Ka- pelle verhuisd. Daarvoor heb ik een jaar of tien in de Randstad ge woond, een bewuste keus om als transgender wat meer in de anoni miteit te leven. Maar ik ben in Bors- sele opgegroeid en zocht nu weer de rust. Ik wilde een huisje met een tuintje en vrij uitzicht. En nu wil ik met dit ambassadeurschap wat gaan bereiken." Fran^ois heeft veel ervaring met de kerk. ,,Ik was lid van de gerefor meerde vrijgemaakte kerk in Zeeuws-Vlaanderen. Daar ben ik uitgestapt, maar via een organisatie waar je per kerk kan zien wie daar allemaal welkom is, ben ik bij de kerk in Biezelinge terechtgekomen. Ik hoop nu dat er meer kerken op die kaart komen en dat andere LHBTI'ers in de kerk een veilige plek kunnen vinden waar ze zich zelf kunnen zijn." Maxim heeft in zijn Randstad- tijd veel gedaan met het COC. Hij ziet zichzelf wel met een kraampje staan op de landelijk Roze Zaterdag 2023 in Goes. ,,Maar onze eerste concrete activiteit is de bijeen komst rondom de door corona uit gestelde tentoonstelling Queer. Daarna willen we met de scholen aan de slag en in gesprek gaan met bijvoorbeeld verzorgingstehuizen. Want ook daar zit heel veel leed." woensdag 28 juli 2021 Goes krijgt toch een nieuwe wijk Goes krijgt toch een nieuwe uit breidingswijk. Burgemeester en wethouders hebben lange tijd gezegd dat dit niet nodig was, maar gaan nu toch onderzoeken waar zo'n nieuwe woonwijk kan komen. Over potentiële locaties doen ze nog geen uitspraken. Rob Paardekam Goes Zoals gezegd doen B en W nog geen uitspraken over mo gelijke locaties voor de wijk, maar kijkend naar de kaart van Goes (en Kloetinge) kan worden geconcludeerd dat de locaties niet voor het oprapen liggen. De lokale VVD-fractie noemde vorig jaar 'Mannee- Zuid' als mogelijke nieuw bouwwijk. Dan zou de Goese wijk Mannee uitbreiden in de richting van Kloetinge. Uitbrei ding van de Kloetingse wijk Oostmolenpark richting het oosten is ook geen gekke ge dachte. In die hoek (grenzend aan de wijken Riethoek en Oostmolenpark) kocht de ge meente een jaar geleden een woonhuis met een perceel van zo'n twee hectare. De aankoop van deze lap werd door de gemeente gepresen teerd als strategisch. Als er geen woningen komen, kan de grond wellicht worden ingezet als ruilgrond als elders land bouwgrond moet worden aan gekocht voor woningbouw. Twee bontbekplevierkuikens rennen rond het nest. Pluizige bolletjes op stelten zijn het. ,,Als dank voor de rust die de vogels van Kattendijkers kre gen tijdens het broeden, hou den we deze excursie", vertelt Wilco Jacobusse van Nationaal Park Oosterschelde. Arie Westeneng Oosterschelde -Thom de Bruijne, vrijwilliger Ze zochten er één, maar hebben er nu twee. Francis en Maxim gaan als regenboog-ambassa deurs hun best doen om de ge meente Kapelle LHBTI-vriende- lijker te maken. ,,Want er is nog genoeg te doen." Inwoners van de gemeente Ka pelle kunnen met vragen terecht bij Francois en Maxim, regenboogambassadeur@kapelle.nl Thom de Bruijne laat alikruiken zien tijdens de excursie bij de Kattendijkse Dijk aan de Ooster schelde. Wilco Jacobusse zit gehurkt. foto katja van noort Francois (l) en Maxim houden samen met wethouder Annebeth Evertz de regenboogvlag omhoog. foto willem adriaansens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 58