oPim a die Arian, bewijzen in Tokio nog altijd tot de top te behoren 'Arno pikt aanwijzingen zo snel op, hij is net een spons' 7 verbeteren. Heemskerk laat de laatste maanden op de 100 vrij een constant hoog niveau zien. In mei pakte ze haar eerste individuele EK-titel op de 100 vrij in een tijd van 53,05. Een maand later zwom ze zelfs haar beste tijd sinds 2015: 53,03. Kromowidjojo liet dit voorjaar een glimp van haar klasse zien op het koningsnummer (53,13), maar haar kansen liggen vooral op de 50 vrij. Twee maanden geleden zwom de geboren Groningse op de kort ste sprintafstand haar één na beste tijd ooit: 23,97 tegenover een pr van 23,85 uit 2017. De 'grand old ladies' zijn nog lang niet klaar. Door een overijverige japanner van de organisatie, compleet inge steld op Die Ene Taak, kwam Anna van der Breggen licht ten val bij de verkenning van de tijdrit. Een sur plus aan plichtsbesef, bijna nul flexibiliteit en weinig overzicht. Herkenbaar wel, na inmiddels een goede week in Tokio. Na de angstaanjagende verhalen voor de Spelen vallen de werkom standigheden mij hier persoonlijk overigens reuze mee. Cameraploe gen overschrijden vaak het gecom municeerde interview-maximum van negentig seconden en voorschrijvende verslagge vers hebben de sporters alle tijd. Zo zie je maar: de soep wordt toch iets minder heet gegeten als zij wordt opgediend. Rondom wed strijden kan ik prima mijn ver halen maken. Nieuw foefje: de dienbladen waar we onze mobiele telefoons op leggen om de twee meter met de atleet te over bruggen. Tom Dumoulin had za terdag 234 kilometer door de hitte gefietst, maar kon er smakelijk om lachen. Moeilijker wordt het als je buiten de gebaande paden zou wil len treden. Het land in, burgers aanspreken. Die (pers)vrijheid heb je niet. En over dat plichtsbesef? Ik stond vanochtend op om half 6 diepe buiging mag) voor de triat lon. Het kwam met bakken uit de lucht door tyfoon Nepartak, maar de tien meter naar de taxi ging vast wel lukken zonder regenjack. Dachten de taxi chauffeur en de receptioniste anders over. Die stormden van weerszijden aan met uitge stoken paraplus. Eind stand: twee vernielde pa raplus en een heleboel sorry's. Welterusten! Groeten! Even op stap naar Yokohama, gis teravond. Wat die Japanners daar nu weer verzonnen hadden... Nederland-China in hetgiganti- sche Yokohama Nissan Stadium, waar Ronaldo (de dikke) Oli Kahn in 2002 tweemaal passeerde in de WK-finale. Surrealistisch was het. Een mixed-zone van een kilometer lang, waar alleen collega S. en ik wat wilden vragen aan Jacky, Vi- vianne en Daniëlle. En bondscoach Sarina Wiegman, die mocht alleen praten in de perszaal, drie verdie pingen hoger, zes gangen door en negen deuren verder. Daar gekomen was het nog wachten op de Chi nese coach, die een half uur nodig had om uit te leggen dat deze 8-2 niet zo'n slecht resultaat was, toen mochten wij pas naar binnen. Wiegman en Lieke Martens achter de desk, wij op de eerste van oneindig veel rijen stoelen. En ja hoor, daar kwam het onmoge lijke verzoek van de tolk. Of wij onze vragen in het Engels wilden stellen. Beter voor het digitale vi deo-archief van Tokyo 2020. Helaas, toen bleek ons engelenge duld op. ,,Sorry, we don't speak English.." Ophouden met die onzin. Vijf vragen in het Nederlands, vijf ant woorden in het Nederlands. En perschef Anja die zo vriendelijk was het daarna even te vertalen. Heel summier, maar ik heb er wel even op aangedrongen dat ze het mooiste voetbalcliché van Wiegman ('You never know, the ball is round') niet vergat. Met een glimlach de bus terug naar Tokio in. woensdag 28 juli 2021 TOT EN MET 8 AUGUSTUS CW Onze olympische debutanten Arjan Schouten en Pim Bijl delen dagelijks hun verbazing over deze bijzondere Spelen in een heen-en-weer-gesprek. A Femke Heems kerk en Ranomi Kromowidjojo op de vier Olympi sche spelen die zij hebben mee gemaakt. In 2008 en 2012 wonnen ze samen met de estafetteploeg een medaille. In 2016 en 2021 lukte dat niet. FOTO'S ANP, PRO SHOTS, PIM RAS De olympische plak van Kam- minga is volgens Faber op ver schillende fronten van groot be lang. ,,Op de eerste plaats als signaal naar jonge zwemmers in Nederland. Het zilver van Arno laat zien dat je met heel hard trainen en heel toegewijd bezig zijn met je sport een olympische medaille kunt winnen. Hij heeft vijf jaar toegewerkt naar dit ni veau. En natuurlijk is deze me daille ook heel belangrijk voor de zwemsport in Nederland na het dieptepunt van Rio in 2016." Toen keerde de zwemploeg met lege handen huiswaarts. Kamminga heeft in Tokio op de 200 meter schoolslag (finale morgen) eveneens reële medail lekansen, maar de concurrentie is moordend op zijn lievelings afstand. Faber: „Arno moet nu terug op aarde komen, de focus herpakken en hopelijk kan hij de flow van de 100 meenemen naar de 200." De zwemcoach ergert zich wel eens aan landgenoten die een olympische finale in de zwem sport onderschatten. ,,De pres tatiedichtheid in het zwemmen is immens. Veel andere sporten komen daar niet bij in de buurt. Nederland is begin deze eeuw verwend geraakt met de medail les van Pieter, Inge en Ranomi. Maar een olympische finale halen is echt heel veel waard. En een olympische medaille winnen is maar heel weinig zwemmers gegeven." Tokio Van New York tot New Delhi en van Sydney tot Londen. Buiten landse media schreven hun headlines vol over 'The Dutch man Arno Kamminga'. De 25- jarige Katwijker wordt door de internationale pers gezien als de grootste uitdager van school slagfenomeen Adam Peaty in de komende jaren. Het voordeel van Kamminga volgens de media: de tijd is zijn beste vriend. Dat onderschrijft Mark Faber, de coach van de zilveren medaille winnaar op de 100 school. ,,Dit is pas het begin van zijn carrière, Arno schudt pas net aan de boom. Waar zijn plafond ligt? Ik denk niet in plafonds", zegt Faber. „Coaches van buiten landse zwemmers vragen mij hoe het kan dat Arno iedere keer maar weer harder gaat. Op de WK van 2019 werd hij nog dertiende op de 100 school en tiende op de 200 school. Arno is zó leergierig en toegewijd, hij is 24 uur per dag met zwemmen bezig. Aanwijzingen pikt hij ra zendsnel op. Hij is net een spons." Natasja Weber Arno Kamminga kreeg na zijn zilveren race op de 100 meter schoolslag internationaal veel lof. Volgens zijn coach Mark Faber is het olympisch succes van Kamminga in Tokio pas het begin. A Arno Kam- minga is dolblij na zijn tweede plaats op de 100 meter schoolslag. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51