6 Femke Heemskerk en Ranomi Kromowidjojo, vandaag actief op 100 meter vrij, Toussaint volgt haar moeder op Ruim vijftien jaar staan Femke Heemskerk (33) en Ranomi Kromowidjojo (30) aan de top. Gaan de zwemboegbeelden nog een jaar door? Of zien we ze zelfs op de Spelen van Parijs in 2024? Gezien het plezier en de prestaties lijkt het einde niet nabij. OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE NATASJA WEBER Kromowidjojo een grote leegte volgt. Niemand van de Neder landse zwemsters komt op de 100 vrij in de buurt van de kartrekkers. Er werd veel verwacht van Kim Busch (23) en Marrit Steenbergen (21). Maar zij slagen er - al respec tievelijk vier en zes jaar - niet in RUGSLAG-FINALE Ze zijn de 'grand old ladies' van de zwemploeg, bele ven in Tokio hun vierde Olympische Spelen en het be langrijkste: ze zwemmen dit jaar eindelijk weer internationale top tijden. Femke Heemskerk (33) en Ranomi Kromowidjojo (30) zijn niet weg te slaan uit het zwembad en dat is voor het Nederlandse topzwemmen maar goed ook. Vandaag komen ze in het Tokyo Aquatics Centre op de individuele 100 meter in actie in de series. Zestien jaar na hun eerste inter nationale seniorentoernooi vor men Heemskerk en 'Kromo' nog altijd de boegbeelden van het Ne derlands team. Zelf moeten ze daar ook wel eens om lachen. Veel teamgenoten zaten in 2005 nog in de luiers toen de twee zwemsters debuteerden op de EK kortebaan in Italië. Gekscherend noemen ze zichzelf 'de granny's' van de ploeg. Maar van de tijden die deze 'omaatjes' neerzetten, kan de jonge garde alleen maar dromen. Dat bleek maar weer eens tij dens de olympische estafette afge lopen weekend. Vooral Heems kerk imponeerde met supersnelle splittijden: 51,90 seconden in de serie en 52,05 in de finale. Kromo- widjojo volgde met 52,50 en 52,87. Voldoende voor een medaille was het niet, Nederland eindigde als vierde. Het 'golden duo' kan het op de estafette niet alleen. Het is zorgwekkend te constate ren dat er na Heemskerk en hun persoonlijke records op de 100 meter te verbeteren. Ooit komt er toch echt een einde aan de loopbaan van Heemskerk en Kromowidjojo. Het goede nieuws: ze zwaaien in ieder geval niet af na de Olympische Spelen. De topzwemsters komen dit najaar beiden in actie tijdens de lucratieve International Swim ming League. Plakken de dames er hierna nog een half jaar aan vast, met een WK in Fukuoka en een EK in Rome? Of misschien nog W In de herfst van hun carrière blijven Kromowidjojo en Heemskerk zichzelf verbeteren wel tweeënhalf jaar tot de Olym pische Spelen van Parijs in 2024? Zelf zeggen ze het niet te weten, maar wie Heemskerk en 'Kromo' in Tokio rond het zwembad ziet kan allerminst bevroeden dat het einde nabij is. Kromowidjojo ver telde dat ze intens had genoten van haar vierde estafettefinale. En bij Heemskerk spat het plezier helemaal van haar gezicht. De oudste van het stel geniet niet al leen van racen maar ook van trai nen. In haar thuisbad in Eindho ven is Heemskerk iedere ochtend als eerste van de partij. Meest bijzonder aan de twee dertigers is dat ze zichzelf in de herfst van hun carrière nog altijd woensdag 28 juli 2021 GO Tokio Granny's zijn onmisbaar in zwemequipe TOKIO In haar eerste finale op mondiaal niveau heeft Kira Toussaint (27) niet kun nen stunten op de 100 meter rugslag. Ze werd gisteren zevende in de finale. Wel volgde ze haar moeder op als rugslagzwemster in een olym pische finale. In 1984 verraste Toussaints moeder Jolanda de Rover in Los Angeles met de olympische titel op de 200 meter rugslag. De Rover zou op drie Spelen in actie komen. Die van Seoul 1988, waar ze zevende werd, waren haar laatste. Tot gisteren was dat ook de laatste keer dat een Nederlandse een rugslag- finale zwom op de Spelen. Toussaint trad dus in de voet sporen van haar moeder. ,,Heel cool. Eerlijk gezegd wist ik dat niet", sprak ze. ,,Ik hoorde het gisteren van mijn coach. Ik had er nooit over nagedacht. Nee, mijn moeder had het ook niet gezegd. We zijn heel close, praten veel maar niet over zulke dingen." @WeberNatasja

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50