Weinig plek bij parlement 'Vliegtuigbemanning voor elke vlucht testen hoeft niet' 4 CORONA MAATREGELEN Voor 1 september is iedereen die dat wil twee keer gevaccineerd. Hebben we dan groepsimmuniteit bereikt? Of komen er strengere maatregelen voor ongevaccineerden? Zes vragen en antwoorden. We kunnen niet voorspellen of rond 1 september groepsimmuniteit bereikt is De jaarlijkse zeventienhonderd demonstraties die de gemeente Den Haag faciliteert konden tot deze zomer grotendeels op een ideale plek plaatsvinden. Voor de deur van de hoofdingang van de Tweede Kamer op het Plein, waar parlementariërs, bewindslieden en pers in- en uitlopen. FNV-bestuurder Linda Ver meulen, die tientallen keren op het Plein demonstreerde: ,,We gaan ervan uit dat er in de nieuwe situatie voldoende ruimte voor acties beschikbaar is. Het kan niet zo zijn dat er geen acties bij het parlement mogelijk zijn. Bij macht hoort ook tegenmacht.'' CDA-Kamerlid Inge van Dijk stelt: ,,Mocht deze ruimte niet ge schikt blijken of verbeteringen nodig hebben, dan zullen wij de Kamervoorzitter erop aanspre ken.'' Kamervoorzitter Bergkamp wijst erop dat de tijd zijn werk moet doen om te zien waar de knelpunten zitten. Ze 'houdt de vinger aan de pols': ,,Het grond recht om te demonstreren mag nooit in het geding komen.'' Op de nieuwe parlementaire lo catie aan Bezuidenhoutseweg 67 (B67) is aan de zijkant van de in gang plek voor dertig demon stranten. Jan Sinnige, woordvoer der van de Haagse burgemeester Jan van Zanen, wijst erop dat het de keuze van de Tweede Kamer en het ministerie van Binnenlandse Zaken is geweest om daar te gaan zitten. ,,Het is anders, er lopen grote wegen omheen.'' Sinnige noemt ook 'een gras strook op de Bezuidenhoutseweg' waar tweehonderd mensen kun nen demonstreren. ,,Dat is meer dan op het Plein, daar konden er maar honderd staan.'' Het Plein blijft overigens beschikbaar als demonstratielocatie. De aantrek kelijkheid is wel afgenomen: het ligt nu verder van het kloppend hart van de democratie. Andere locaties zijn de Koekamp, waar ze ker honderd mensen kunnen de monstreren. Het Malieveld is voor de massademonstraties. In wat de gemeente omschrijft als 'kernwinkelgebied' mogen niet meer dan tien mensen de monstreren. Op het Anna van Bu- renplein achter B67 is het niet toe- Het kan niet zo zijn dat bij het parlement geen acties mogelijk zijn. Bij macht hoort ook tegenmacht gestaan, omdat het net als het Bin nenhof is omschreven als 'veilig heidsrisicogebied'. Oud-Kamervoorzitter Arib wil de afgelopen jaar demonstraties verbieden omdat er een dreigende sfeer was jegens pers en politici. In een aantal gevallen speelden vi rusontkenners daar een rol in. De Tweede Kamer is jarenlang stil geweest over de beperkte ge legenheid tot demonstreren. VVD-Kamerlid Ton Elias van de Bouwbegeleidingscommissie trok vergeefs aan de bel. ,,Dus nu ach teraf niet zeuren, zou ik zeggen.'' SCHIPHOL Vakbonden voor cabinepersoneel vinden niet dat vliegtuigpersoneel voor elke vlucht getest moet wor den. FNV Cabine en VNC wij zen op de overheidsrichtlijnen die voorschrijven dat bij reizen naar veilige landen het testen van bemanning op het corona virus niet nodig is. Een woord voerster van FNV Cabine zegt bovendien dat vijf dagen per week getest worden 'behoor lijk belastend' kan zijn. ,,Dat is nogal wat om van je medewer- kers te vragen.'' Volgens Ne derlandse overheidsrichtlijnen hoeven stewards en stewar dessen alleen getest te worden bij reizen naar onveilige lan den. Dit houdt in dat voor vluchten naar bijvoorbeeld Ja pan het vliegtuigpersoneel geen test ondergaat. Na een vlucht van Amsterdam naar de Olympische Spelen in Tokio op 17 juli bleken vijf Olympiërs besmet met het coronavirus. Het is nog altijd onbekend hoe en waar zij het virus opliepen. vaccineren? Op dit moment is 83 procent van de volwassen bevolking mini maal één keer ingeënt. Zes op de tien volwassenen zijn al volledig gevaccineerd. In Europa horen we nu bij de voorlopers: in slechts zeven landen - Malta en IJsland voorop - zijn meer mensen in geënt. Tieners kunnen bovendien vanaf nu versneld hun tweede prik halen. Minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) zei maandag dat 'iedereen die dat wil voor 1 september volledig gevaccineerd kan zijn'. Als 80 procent van de bevol king immuun is voor het corona virus, stelt het RIVM. Dat betekent dat acht op de tien Nederlanders - inclusief kinderen - gevacci neerd moet zijn óf een besmetting moet hebben doorgemaakt. Een belangrijke 'maar': deze voorspel ling geldt voor de deltavariant, die op dit moment in Nederland do minant is. ,,Die heeft een R0- waarde van 5, wat betekent dat als er geen maatregelen gelden en niemand immuun is, één besmet persoon vijf anderen infecteert'', zegt epidemioloog Susan van den Hof van het RIVM. ,,Maar er zijn veel onzekerheden. Krijgen we te maken met een nog besmettelijker variant? Hoelang houdt de immuniteit aan? Hoe goed beschermen onze vaccins tegen verspreiding van het virus? In hoeverre verspreiden kinderen het? Hoeveel ongevaccineerden hebben al corona gehad? Vanwege die onzekerheden kunnen we niet voorspellen of rond 1 september groepsimmuniteit bereikt is.'' Epidemioloog Frits Rosendaal (LUMC) verwacht niet dat we op korte termijn groepsimmuniteit bereiken, omdat de deltavariant te besmettelijk is en kinderen onder de 12 jaar niet worden ingeënt. Maar groepsimmuniteit is volgens hem geen voorwaarde om de pan- demie onder controle te krijgen. ,,Als zoveel mogelijk 12-plussers gevaccineerd zijn, worden er af en toe wat jongeren ziek, maar kun nen zij geen ouderen meer be smetten.'' Dat is nog onzeker. Het kabinet buigt zich daar de komende weken over en wacht nieuw advies van wetenschappers af. Mogelijk wordt er op de volgende perscon ferentie van 13 augustus iets over aangekondigd. Uit onderzoek blijkt dat ruim 85 procent van de bevolking zich willen laten vacci neren. Dat zou ruim boven het Europese gemiddelde uitkomen. Maar dat percentage hebben we nog niet gehaald. Ook kan er zo maar een nieuwe mutatie van het coronavirus ontstaan die voor nieuwe problemen zorgt. Uiteindelijk zal het virus 'een endemische fase' krijgen. Dat be tekent dat mensen er nog wel ziek van kunnen worden (zoals met het griepvirus) maar dat het niet meer zorgt voor overbelaste zie kenhuizen. Wanneer we dat mo ment bereiken, is echter nog onze ker. Minister De Jonge had het eer der deze maand over 'een over gangsfase' waar het kabinet zich op voorbereidt. Voor die overgangsfase moet het kabinet een keuze maken. Eerst wil het kabinet nog zo veel moge lijk mensen de kans geven zich te laten inenten, bijvoorbeeld met prikbussen in achterstandswijken. Maar moeten daarna voor niet-ge- vaccineerden allerlei regels blijven gelden? Alle regels loslaten heeft ook risico's voor wél gevaccineer- den. Bijvoorbeeld omdat bij een klein percentage het vaccin niet goed werkt vanwege een vermin derde weerstand. Ook kunnen in tensive cares nog steeds overbelast raken als veel ongevaccineerde mensen corona krijgen, waardoor andere operaties niet kunnen doorgaan. woensdag 28 juli 2021 Zorg over recht op betogen Tweede Kamerleden maken zich zorgen dat het demonstra- tierecht bij het tijdelijke parle mentsgebouw aan de Bezui- denhoutseweg door ruimte gebrek in het geding komt. Kamervoorzitter Bergkamp 'houdt de vinger aan de pols'. Jan Hoedeman Den Haag - Linda Vermeulen, FNV Straks hebben de meesten een prik gehad. En dan? Annemieke van Dongen Hans van Soest Bilthoven IHoe ver zijn we nu met 2 Wanneer hebben we groepsimmuniteit bereikt? 3 Gaat er iets veranderen aan het coronabeleid als straks iedereen die dat wil gevaccineerd is? - Susan van den Hof, epidemioloog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4