5 Na jaren vol tegenspoed valt droom Juul Franssen in duigen Juul Franssen wilde een sprookje schrijven, na vijf hobbelige jaren vol belemmeringen en angst. Het sprookje strandde op de vijfde plaats, gisteren verloor de judoka de strijd om het brons. Terpstra vijfde, Neff pakt zege Opnieuw winst handbalsters 3x3-ploeg klaar na nipt verlies FLITSEN Haar route naar de Olym pische Spelen verliep af en toe via nachtmerries. Middels rechtszaken, langs angst over leven of dood. Soms was Juul Franssen lange tijd 'geen schim van zichzelf, maar altijd hoopte ze uiteindelijk een sprookje te schrijven. Op die dag die ze al zo lang omcirkeld had. 27 juli in de vechtsportarena Budokan, het heiligdom van de judosport. Frans- sen kwam heel dichtbij, maar strandde in de golden score in de strijd om het brons. ,,Sport kan mooi zijn, maar ook heel wreed." Het besef is er meteen. Drie straf- jes, wedstrijd voorbij. ,,En dan weet je dat niet gelukt is wat je heel graag wilde, waar je als klein kind al van droomt: op dat olympisch podium staan. Dat doet gewoon zeer, ik kan niet anders zeggen." Ze won al twee keer brons op de WK, maar Franssen wilde meer. Suc ces op de tatami, olympische roem. Dat is waarom ze ruim vier jaar gele den naar de rechtbank toog. Ze was reserve in Londen, keek in 2016 ook vanaf de zijkant toe in Rio, Tokio moest haar plek worden. Dan was het pad vrij in de klasse tot 63 kilogram. Conflict Dus vocht ze in de rechtszaal een con flict met de judobond uit. Omdat ze zich niet wilde conformeren aan iets waar ze niet in gelooft, namelijk voortaan fulltime op Papendal trainen en haar bekende trainingsbasis volle dig opzij gooien. De plek en de men sen die haar al zover hadden gebracht. Ze werd uitgesloten van wedstrijden, werd uit de nationale selectie gezet. 'Echt extreem', zegt ze later over die periode, waarin ze niet wist of ze ooit Dan weet je dat niet gelukt is waar je als klein kind al van droomde. Dat doet gewoon zeer, ik kan niet anders zeggen nog zou mogen judoën. Franssen haalde uiteindelijk haar gelijk. Sinds dien trainde ze deels op Papendal en deels in Rotterdam. Eén ding nam ze zich in die tijd voor: ze wilde geen verbitterd per soon worden. ,,Dat is gelukkig niet gebeurd." Franssen kan slecht tegen onrecht. Heeft het hart op de tong en tot een paar maanden geleden zou Franssen zeggen dat ze van structuur is, dat ze alles graag vooruit plant. Maar toen gebeurde er afgelopen februari iets waardoor ze leerde dat niet alles te plannen is: haar vader kreeg een zware beroerte. Hij veran derde van motor van de familie met een eigen slagersbedrijf in een hulp behoevende man. De afgelopen periode was hectisch voor Franssen. Ze sprong bij in de winkel in Limburg, bekommerde zich om financiële zaken. Er waren zorgen in het begin of haar vader het wel zou halen. Judo verschoof een periode naar de achtergrond. Tot het olympisch vuur weer begon te bran den en haar familie haar uit de wind hield. Trots De teleurstelling regeert, maar tegelij kertijd is er vooral ook trots, zegt ze vlak na haar verliespartij. ,,Dat ik über haupt hier sta, met al die hobbels die ik heb gehad. En ik ben ook supertrots dat ik mentaal in balans was. Het enige dat ik niet kan afvinken is die olympi sche medaille", weet Franssen. ,,Ik vond zelf dat ik het na alles wel verdiende, maar ik moet het uitein delijk zelf doen. Het is niet zomaar gegeven, een olympische medaille. Maar het was zó mooi geweest." Ze debuteerde op haar 31ste op het olympisch toneel. Parijs staat over drie jaar al op het programma, maar vooralsnog heeft Franssen geen da tum omcirkeld. ,,Ik kan het gewoon nog niet zeggen, alles stond in het te ken van 27 juli. Wat hierna komt, dat zie ik wel." LISETTE VAN DER GEEST woensdag 28 juli 2021 TOT EN MET 8 AUGUSTUS De nachtmerrie had een sprookje moeten worden HANDBAL Oranje heeft ook de tweede wedstrijd in winst omgezet. In een zeer doelpuntrijk duel rekende de vrouwen af met Zuid- Korea. Oranje maakte liefst 43 doelpunten, Zuid-Korea kwam tot 36. Het totaal aantal treffers (79) is een nieuw olympisch record. BASKETBAL Het is de Ne derlandse 3x3-ploeg niet gelukt zich te plaatsen voor de halve finales. Oranje verloor met 21-19 van Rusland. Nederland stond de hele wedstrijd achter, maar wist in de slotfase nog bijna langszij te komen. Kort voor tijd maakten de Russen het af. Tafeltennisster Britt Eer- land heeft in haar partij in de achtste finales, ondanks sterk spel in de beginfase, niet voor een stunt kunnen zorgen tegen Hoi Kem Doo uit Hongkong. De als acht ste geplaatste speelster was in vijf games te sterk voor de Nederlandse num mer 16 van de plaatsings lijst: 13-11 5-11 8-11 9-11 8-11. Zwemmer Stan Pijnen burg heeft in de series van de 100 meter vrije slag een persoonlijk record neerge zet, maar het was niet ge noeg om de halve finales te bereiken. Met 48,53, een tiende onder zijn vorige pr, klokte de 24-jarige Braban der de 21ste tijd in het veld van 70 deelnemers. ST @LvdGeest MOUNTAINBIKEN Anne Terpstra (foto) is als 5de geëindigd bij de mountain bikewedstrijd voor de vrou wen. De Zwitserse Jolanda Neff won met overmacht. Ook het zilver en brons gingen naar Zwitserland. Sina Frei werd tweede voor Linda Indergand, op een minuut achterstand op de 28-jarige Neff. Verbetenheid bij judoka Juul Franssen, die haar olympische droom uiteen zag spatten. foto pim ras - Juul Franssen M Franssen in actie tijdens de verliespartij tegen de Itali aanse Maria Centracchio. FOTO EPA Tokio

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49