Mathieu van der Poel richt zich na dramatische Spelen op WK mountainbike Alles om zeep. Eén denkfout en vijf jaar voorbereiding kon direct de prullenbak in. De olympische droom van Mathieu van der Poel ging aan gruzels in Tokio. De vraag die rest: en nu? 4 OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE THIJS ZONNEVELD Hij stapt van zijn fiets. Zes, zeven passen hinkt hij. Dan gaat hij op de grond liggen. Hij grijpt naar zijn heup. Op zijn gezicht vechten de pijn en de ontgoocheling met elkaar. Een verzorger helpt hem op een klapstoeltje. Helm af. Shirt uit. Rugnummer negen verdwijnt in een tas en uit de wedstrijd. Terwijl de andere renners één voor één voorbijstuiven, verbergt Mathieu van der Poel zijn gezicht in zijn handen. Het besef valt in zijn nek als een zak cement van twaalf hoog. Het is voorbij. Sinds 2016 is hij ermee bezig ge weest. Hij moest en zou olympisch kampioen mountainbike worden. Ook al was het de moeilijkste weg, ook al reed hij rond in twee andere disciplines, ook al verklaarden ze hem soms voor gek. Wat moest hij op die mountainbike als hij koersen op de weg kon winnen? Van der Poel haalde zijn schouders erover op en bleef doen wat hij zelf wilde. Samen met de broers Roodhooft richtte hij zijn ploeg in voor zich zelf, zodat hij kon koersen op de racefiets, de crossfiets én de mountainbike. Hij noemde mountainbiken zelf meermaals zijn favoriete discipline. VDP werd op slag verliefd bij zijn eerste wedstrijdjes. De parkoersen, de techniek, de uitdaging. Waar hij in het veld en op de weg in no time bij de top hoorde, duurde het op de mountainbike jaren voordat hij zijn eerste wereldbeker won. Nog altijd trainen. Afwegingen, keuzes, bij sturen; het was een dunne draad waarop hij balanceerde. Soms leek Tokio een onmogelijk project. Was het alsof hij zichzelf voorbij liep in zijn eigen eigenwijs heid en verbetenheid. Maar in de weken voor de Spelen groeide zijn vorm en het vertrouwen. Het kon echt. Hij reed als een straaljager, het parkoers was hem op het lijf geschreven: technisch, explosief, precies zoals hij het graag heeft. Knullig Wat er was gebeurd als hij wél had geweten dat die ene plank er niet lag, zullen we nooit weten. Jaren investeren in een bijna onmogelijk project en het dan op zo'n knullige manier om zeep helpen, dat is om te janken. Waarschijnlijk zouden normale stervelingen hun moun tainbike meteen op Marktplaats zetten, op te halen tegen ieder bod. Weg met die fiets, twee disciplines zijn al meer dan genoeg. Maar een paar uur na zijn klap, toen hij in het ziekenhuis lag om foto's te laten nemen van zijn gekwetste heup, vormden zich in het hoofd van Van der Poel alweer nieuwe plannen. Hij dacht niet aan het WK wielrennen in Leuven, niet aan Parijs-Roubaix. Hij dacht aan een andere wedstrijd: ,,Het WK mountainbike, 28 augustus." Dat de andere mountainbikers maar gewaarschuwd zijn. Ze zijn nog lang niet van Van der Poel af. ziet hij die zege in het Tsjechische Nové Mesto als een van zijn mooiste overwinningen. In het gedrang Toch kwam het mountainbiken de afgelopen twee seizoenen hoe lan ger hoe meer in het gedrang. Zijn wegprogramma werd uitgebreid, hij won grote klassiekers, er werd van alle kanten aan hem getrokken en in zijn schema was er nauwelijks tijd voor mountainbikeraces. Zo moest hij het olympische testevenement van 2019 afzeggen, omdat hij een paar dagen ervoor t Waarschijnlijk zouden normale stervelingen hun mountainbike op Marktplaats zetten teleurstelde op het WK wielrennen in Harrogate en onderkoeld over de finish kwam. Dat de Spelen een jaar werden uitgesteld vanwege corona was ook een streep door de reke ning: zijn strakke schema werd overhoop gegooid en hij wist dat het in 2021 alleen maar moeilijker zou worden om tijd te vinden voor de mountainbike. Hij kon de Tour de France niet nóg een seizoen ontlopen. Van der Poel en zijn begeleiding legden de afgelopen maanden een puzzel met honderdduizend stuk jes. Met eindeloos veel geduld, want alleen dan zou alles passen. Hij wis selde vaker van fiets dan van onder broek, hij vertrok naar de Tour om er na de eerste week weer af te stap pen, maar kon het zich niet permit teren om vroeg naar Tokio te reizen omdat hij niet zeker wist of hij er wel op een fatsoenlijke manier kon woensdag 28 juli 2021 GO Tokio Klaar na val? Echt niet! @ThijsZonneveld A Mathieu van der Poel zit er ontgoo cheld en ver slagen bij na zijn valpartij in Tokio. Onder: Het moment dat het hele maal verkeerd ging voor de Nederlander. FOTO'S ANP EN AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 48