Biles stapt terug om mentale problemen Atletiekcoach Salazar levenslang geschorst 3 versoepeld na gesprek NOC*NSF met IOC V) ZET U DE WEKKER VOOR.... Samenvattingen en andere video's zijn te zien op de site van deze krant .-ré: worden gezorgd voor het welzijn van deze mensen. Als we dit van tevoren hadden geweten, hadden we er misschien nog iets aan kun nen doen." Het is al nacht in Japan als de noodkreet richting het IOC direct resultaat blijkt te hebben. In een persbericht meldt NOC*NSF dat de vier sporters en twee begelei ders voortaan onder begeleiding van een staflid van TeamNL samen gebruik kunnen maken van een grotere kamer in het hotel, waar van de ramen open mogen. En er is duidelijkheid gekomen over de vertrekprocedure. ,,Er is bevestigd dat een negatieve test op dag 6 en 7 leidt tot een vertrek uit het hotel en dat je dan naar huis kunt. Na 10 dagen mag je sowieso weg, hoefje niet getest te worden en kun je naar huis. De quarantaine als maatregel bij positieve tests blijft wel overeind'', zegt Hendriks. KL861 Over de beruchte vlucht KL861, waarop vorige week vijf van de zes besmette ploegleden zaten, zijn Hendriks en chef de mission Pie- ter van den Hoogenband eerder op de dag een stuk minder spraak zaam. Ze stellen dat niet vaststaat dat het virus aan boord is rondge gaan en wijzen op de urenlange procedure bij aankomst op vlieg veld Narita. Hendriks gaf wel toe dat het 'fijn was geweest als het KLM-personeel van tevoren was getest', zeker nu corona in Neder land weer begon te pieken. Giste ren meldde deze krant al dat die test niet was gebeurd, omdat Japan dat niet als voorwaarde stelt voor cabinepersoneel. Alle inzittenden waren dat wel verplicht. Achteraf was het ook beter geweest om de atleten te clusteren per sport, en af te zonderen van andere passagiers, beaamde Hendriks. Bronnen melden aan deze krant dat NOC*NSF zelf ook verrast was dat KLM op de bewuste vlucht ook atleten uit landen als India, Chili en Ecuador vervoerde. Die omzeil den mogelijk inreisbeperkingen door via Amsterdam te vliegen. Ook had NOC*NSF erop gerekend dat beter naar de stoelindeling was gekeken. Apart inchecken en aan boord gaan was nu een wassen neus, want sporters en andere rei zigers zaten kriskras door elkaar. ,,Vaststaat dat iedereen voor ver trek negatief heeft getest en bij aankomst in Tokio opnieuw. Het kan ook zo zijn dat de besmettin gen in ons eigen gebouw hebben plaatsgevonden", zegt Hendriks. Er wordt ook gedacht aan de bus van het vliegveld naar het olym pisch dorp, waarin de eerste vier positieve gevallen zaten. Maar een grondig bron- en contactonder- zoek wil NOC*NSF niet doen. ,,De focus ligt op de sport en de atleten die nog moeten presteren." Biles, winnares van vier gouden medailles in 2016, begon de team finale op sprong en leek zich daarbij te blesseren. Ze verliet de hal en keerde terug met een ingetapete voet. Volgens de Amerikaanse turnbond kon Biles daarna van wege een medisch probleem niet in actie komen. Maar zelf zei ze dat het om 'mentale problemen' ging. Later gaf Biles op een persconfe rentie een uitgebreide toelichting. ,,Zoiets heb ik nog nooit meege maakt'', begon ze. ,,Deze Spelen zijn heel stressvol. Het zijn sowieso lange weken geweest, een lang pro ces, een lang jaar. Ik denk dat we allemaal op onze tenen lopen. We zouden daar moeten staan om ple zier te hebben, en dat is gewoon niet het geval. De warming-up ging nog goed, maar daarna was ik aan het schudden en trillen. Toen ik naar buiten kwam, voelde ik al: nee, het mentale gedeelte is niet in orde. Daarom moest ik het overlaten aan de andere meiden. Het was beter om even een stap terug te doen.'' In de Verenigde Staten en de rest van de sportwereld klinkt veel lof voor de beslissing én de openhar tigheid van Biles. ,,Of ik later nog in actie kom op deze Spelen? Dat zul len we moeten afwachten." Ook kwam ze met een belangrijke boodschap. ,,We moeten lichaam én geest beschermen, want uitein- Het Safe Sport-centrum maakt uit privacy-oogpunt nooit details be kend over zijn onderzoeken. Salazar heeft tien dagen om in beroep te gaan tegen de beslissing. Hassan werkte in totaal drie jaar samen met de coach. De zaken waar Salazar nu van wordt beschuldigd en waar voor hij in Amerika wordt ge schorst, speelden zich buiten de 28- jarige Nederlandse atlete om af. In 2019 hebben lopers uit de trai ningsgroep van Salazar, onder wie delijk is mentale gezondheid be langrijker dan sport." Biles plaatste zich in Tokio voor alle turnfinales. Maar zonder haar lukte het de Verenigde Staten niet om als team het goud te veroveren. De Russische turnploeg profiteerde van haar afwezigheid. Vladislava Oerazova, Viktoria Listoenova, An gelina Melnikova en reserve Lilia Achaimova stonden na de vier on derdelen op 169,528 punten, goed voor een eerste olympische titel bij de vrouwen in 29 jaar. De Ameri kaanse vrouwen, zegevierend in 2012 en 2016, kwamen niet verder dan 166,096. Het brons was voor Groot-Brittannië. Nederland had zich niet voor de finale geplaatst. Jean-Julien Rojer (39) Finn Florijn (21) Mary Cain, Amy Yoder Begley en Kara Goucher, hem beschul digd van emoti oneel en fysiek misbruik. De Amerikaan (62) leidde jarenlang het Nike Oregon Project voor atle ten, dat eind 2019 werd afgesloten. De levenslange schorsing geldt alleen voor de VS. Wel is Salazar in ternationaal voor vier jaar uitgeslo ten vanwege een dopingzaak, waar tegen hij beroep heeft aangetekend. Salazar heeft volgens het Ame rikaanse antidopingagentschap Usada dopingcontroles gemanipu leerd en gehandeld in verboden stoffen, waaronder testosteron. woensdag 28 juli 2021 GO Voor de vroege vogels: drie wedstrijden om speciaal naar uit te kijken. 1. Handbal (v): Nederland - Angola (donderdag, 02.00 uur). Oranje kan na een uitstekende toernooistart met zeges op Japan en Zuid-Korea al een voorschot nemen op de kwartfinales. 2. BMX (m/v), kwartfinales (donderdag, 03.00 uur). Hoe vergaat het Niek Kimmann (foto), die in de trai ning op een official knalde en ondanks een kapotte knieschijf gaat starten? 3. Zwemmen, 200 meter school (m) (donderdag, 03.44 uur). Na het zilver op de 100 meter mikt Arno Kamminga (foto) op goud op de dubbele afstand, waar zijn rivaal Adam Peaty ontbreekt. al snel gehoor Japan CoaST (jJJARD De Nederlandse flat in het olympisch dorp. fotos getty images anp TOKIO De Amerikaanse turn- kampioene Simone Biles (24) heeft zich gisteren niet vanwege een blessure, maar met mentale problemen teruggetrokken uit de teamfinale op de Olympische Spelen in Tokio. Na afloop gaf ze tekst en uitleg. ,,We zouden ple zier moeten hebben, maar dat is nu gewoon niet het geval." DENVER Het Amerikaanse Safe- Sport-centrum heeft atletiektrai- ner Alberto Salazar (foto) levens lang geschorst wegens emotio neel en fysiek misbruik van spor ters. De ex-coach van onder an deren Sifan Hassan mag nu geen Amerikaanse atleten begeleiden. Simone Biles keert vanuit de kleedkamer terug in de turnhal, maar zal daarna niet meer in actie komen in de teamfinale. FOTO REUTERS TENNIS Dubbelspel, winst eerste ronde In isolatie sinds 26 juli ROEIEN Skiff, vierde in heats In isolatie sinds 23 juli

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 47