Kromme tenen Hotelregime voor zes Nederlandse coronagevallen iets 2 OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE Wel Oranjegoud op tijdrit? Kijk nu online Kritiek op de behandeling van de Nederlandse coronagevallen zou in het trotse Japan niet goed vallen. Toch deed NOC*NSF zijn beklag bij het IOC. Met resultaat: het geïsoleerde zestal krijgt meer vrijheid. Column ZONNEVELD Toen Pieter van den Hoogenband klaar was met het schoonvegen van zijn straatje, zei hij tegen de persvoorlichter: ,,Zo, nu weer aan de slag.'' Alsof het niet bij zijn werk hoort tekst en uitleg te geven over de twijfelachtige beslissingen waarvoor hij als chef de mission mede verantwoordelijk is. Alsof de vragen van journalisten slechts een hinderlijke onderbreking waren van zijn dag. Zonde, hij had nog ergens een potje sport willen kijken. 'VDH': geweldige zwemmer, icoon, aardige kerel ook. Maar ik heb al een paar keer met kromme te nen gekeken naar zijn optreden als chef de mission op deze Spelen. Zeggen dat je 'alles onder controle' hebt, terwijl het ene na het andere lid van de ploeg besmet blijkt te zijn: pijnlijk. Zo hard mogelijk roepen dat er niks mis was met het besluit om alle sporters op een vlucht te zetten tussen toeristen en journalisten uit allerlei lan den: dubbel pijnlijk. Het was een domme, ver wijtbare blunder. Van de leiding van NOC*NSF én van de KLM, nota bene partners. Je gaat mij niet vertellen dat het onmoge lijk was om de sporters aan .J één kant te zetten. Om Hoogenband aparte plekken met extra beenruimte te regelen, zo als Van den Hoogenband voor zichzelf had gedaan. Om te checken dat het personeel aan boord getest was. (Wat is het voor kulverhaal dat vliegtuig crews zich niet hoeven te laten testen? Hoe is het mogelijk dat de luchtvaartsector alle coronaregels naast zich neer mag leggen?) Van den Hoogenbands verweer kwam er op neer dat sporters toch wel presteren, ongeacht de omstandigheden. Complete flauwekul. Waarom zou je ze anders zo goed mogelijk begeleiden en faciliteren? Het hele bestaansrecht van NOC*NSF en de chef de mission is nu juist dat ze er alles aan moeten doen om de optimale omstandigheden te creëren voor sporters. Opstaan voor de atleten, hand in eigen boezem steken als er dingen mis gaan en zorgen dat het de volgende keer beter is. Dat is wat Van den Hoogenband moet doen. Als hij alleen wil juichen op de tribune, kan hij de volgende keer beter gewoon een kaartje kopen. Sporters presteren toch wel, beweerde van Van den Tokio Als de ingelaste persconferentie met de Nederlandse media er na een uur op zit, gaat Maurits Hen driks direct door naar de volgende afspraak. Samen met zijn Ameri kaanse collega heeft hij een gesprek met het Internationaal Olympisch Comité, met als doel de omstandig heden waaronder de zes Neder landse coronagevallen in Japan ver blijven te verbeteren. Ook de ambassadeur is ingescha keld. ,,Dit gaat ons niet in dank wor den afgenomen", toont Hendriks zich bewust van de verhoudingen. ,,Dat we dit openlijk aan de kaak stellen is zeker in Japan een grote stap. Maar we kunnen niet anders dan dit op het hoogste niveau aan kaarten", aldus de technisch direc teur van sportkoepel NOC*NSF, niet wetende hoe snel de panelen later op de dag nog zullen schuiven. Zes leden van de Nederlandse olympische equipe verblijven na hun positieve coronatests in een speciaal 'quarantainehotel', op vier kilometer van het olympisch dorp in Tokio. Het gaat om skateboard ster Candy Jacobs, taekwondoka Reshmie Oogink, roeier Finn Flo rijn, tennisser Jean-Julien Rojer, roeicoach Josy Verdonkschot en een lid van de begeleidingsstaf van Wat hier gebeurt, is niet wat je verwacht van Japan. Er moet worden gezorgd voor het welzijn van deze mensen de roeiers dat anoniem wil blijven. Daglicht zagen ze tot gisteren geen van allen, luchten was er ook niet bij. Meerdere keren per dag vraagt een stem vanuit de speaker in het plafond om eten te komen ophalen of een verplichte gezond- heidscheck te doen. Er zijn onaan gekondigde bloedcontroles, voed selpakketten worden gefilterd; din gen als bananen of alcohol worden afgepakt. Hendriks: ,,Zelfs het raam mag niet open, geheel tegen het ad vies van ventileren in. Het zijn kleine ruimtes en het eten is er niet goed. Ze verblijven in slechte om standigheden." NOC*NSF heeft volgens Hen driks in de maanden voor de Olym pische Spelen continu om duide lijkheid gevraagd over het precieze protocol dat in werking treedt als iemand positief test op corona. Een antwoord uit Japan bleef telkens uit. Zoals deze week ook niet werd gereageerd op vragen over wanneer de verplichte isolatie voor de be trokkenen eindigt. „Onacceptabel", vindt Hendriks. ,,De situatie is zeer zorgelijk. Wat hier gebeurt, is niet wat je van Japan verwacht. Er moet Reshmie Oogink (31) Candy Jacobs (31) woensdag 28 juli 2021 GO Na haar bizarre zilver had Annemiek van Vleuten (l) afgelopen nacht nog een kans op goud, in de tijdrit. Ook Anna van der Breggen stond aan de start. De uitkomst vindt u op onze site, waar vanaf 7.00 uur ook de missie van Tom Dumoulin (r) is te volgen. En nog veel meer nieuws uit de nachte lijke uren, zoals de start van judoka's Noël van 't End en Sanne van Dijke. @ThijsZonneveld Niks aan het handje, het ging allemaal top- piejoppie. Klein foutje hier of daar, maar dat hoorde erbij. Hadden we die prachtige zilveren medailles niet gezien? Die paar corona besmettingen: ach ja, kon gebeuren. Er viel ze bij NOC*NSF niets te verwijten. Dat er op deze Spelen fouten worden gemaakt verbaast me niet per se. Het gaat er vooral om hoe ermee wordt omgegaan. Van den Hoogenband volgt dezelfde doctrine als Mark Rutte en Hugo de Jonge: weglachen, niet in de spiegel kijken en ner gens excuses voor maken. Het gevolg is dat er niet wordt geëvalueerd en niks wordt geleerd. Een beter recept voor nog meer fouten is er niet. Arjan Schouten Rik Spekenbrink Hendriks (r) doet zijn ver haal voor de Nederlandse pers. Links Pieter van den Hoogenband. - Maurits Hendriks (60) Noodkreet vindt TAEKWONDO Niet in actie gekomen in Tokio In isolatie sinds 22 juli SKATEBOARDEN Niet in actie gekomen in Tokio In isolatie sinds 21 juli

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46