'Filmers Peter R. hetzelfde gekleed' NIEUWS 3 Stichting onderzoekt zelf uitstoot van staalfabriek Centrum Valkenburg weer open Een groep van drie stichtingen gaat met de steun van rijke ondernemers eigen onderzoek doen naar de oorzaak van de hogere kans op kanker en andere ziektes in de regio rond staalgigant Tata Steel. De groep die de leefomgeving van Tata Steel kritisch tegen het licht gaat houden, heeft geen vertrou wen in de onafhankelijkheid van eerdere onderzoeken van de GGD en het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu (RIVM). De beide instellingen zouden 'te ge voelig zijn voor de lobby van Tata Steel' en 'cruciaal onderzoek heb ben laten liggen'. De zorgen in de regio zijn enorm nadat het RIVM op basis van gegevens van huisartsen en GGD's in april van dit jaar conclu deerde dat de kans op onder meer kanker in de regio rond Tata veel groter is dan in de rest van het land. Chronische hartaandoenin- gen, longkanker en diabetes ko men vaker voor in het gebied, naast veel voorkomende klachten als buik- of maagklachten, misse lijkheid of braken, last van de ogen, pijn of druk op de borst, hoofdpijn, duizeligheid, be nauwdheid en jeuk. De onderzoekers legden echter geen direct verband met Tata Steel, het kon ook aan andere in dustrie liggen of zelfs aan leefge- woontes van de omwonenden. ,,Wij vragen al jaren om bron- onderzoek: wSSr komt dit nou vandaan", zegt Ellen Windemuth, bekend documentairemaakster, nu in de rol van woordvoerster van de stichting IJmondig. Begin juli werd het wantrou wen richting de overheid nog gro ter toen bleek dat een GGD-direc- teur van Kennemerland ervoor gezorgd zou hebben dat de naam van staalconcern Tata Steel, de grootste bron van luchtvervuiling in de IJmond, helemaal uit het rapport werd geschrapt. Het Noordhollands Dagblad onthulde de kwestie na een beroep op de Wet openbaarheid van bestuur. Daaruit bleek dat directeur Bert van de Velden van GGD Kenne- merland persoonlijk heeft inge grepen om Tata Steel uit de wind te houden. Veegmonsters De druppel die de emmer voor de initiatiefnemers van dit onder zoek helemaal deed overlopen, is het feit dat de resultaten van een tweede onderzoek naar de ge zondheid in de IJmond te lang op zich laten wachten. Het gaat om gezondheidsonderzoek naar de neergedaalde stoffen die elke dag over de regio dwarrelen waardoor onder meer speeltuinen regelma tig moeten worden schoonge maakt. Hiervoor zijn 420 veeg- monsters genomen die het RIVM onderzoekt. De resultaten zijn er al. Toch is publicatie van het rapport uitge steld tot na een Kamerdebat op 9 september over de toekomst van Tata. Het RIVM heeft de stichtin gen (IJmondig, Frissewind.nu en Schapenduinen) laten weten dat er meer tijd nodig is. Dat leidt tot veel argwaan bij omwonenden. Advocaten proberen nu via een beroep op de Wet openbaarheid van bestuur de resultaten van het 'veegmonsteronderzoek' eerder in handen te krijgen. Bovendien zegt het RIVM geen onderzoek te doen naar de bronnen van die uitstoot, ofwel waar die schadelijke stoffen vandaan komen. 'Dat ligt niet in de opdracht', zo schrijft het RIVM in een email, al 'kan het wel rele vant zijn'. ,,Het RIVM, de GGD en de provincie zijn veel te gevoelig geworden voor de lobby van Tata Steel. We hebben gezegd: dan los sen wij het zelf op", aldus de Bloe- mendaalse multimiljonair Jan de Jong, de grote man van investe- Provincies proberen hun vervuilende industrie aan te pakken, behalve hier ringsmaatschappij Nedamco, nu woordvoerder van stichting Scha penduinen. Het gebrek aan onafhankelijk heid zorgt ervoor dat de ge noemde stichtingen samen met enkele (anonieme) kapitaalkrach tigen uit de regio een miljoen euro hebben uitgetrokken om zelf on derzoek 'aan de bron' te laten doen. Metingen met drones bij de schoorstenen en onderwaterro bots uitgevoerd door een onaf hankelijk bureau moeten voor eens en altijd duidelijk maken dat de gevaarlijke uitstoot daadwerke lijk van Tata komt. De organisatie doet een openbaar aanbod aan alle toezichthouders op Tata om zich aan te sluiten bij het onderzoek. Schande De enige voorwaarde is dat de re sultaten worden gepubliceerd op een voor ieder toegankelijke web site. ,,Doen ze niet mee, dan moe ten ze maar eens uitleggen waarom", aldus De Jong. Het on derzoek - waarvoor de organisatie op zoek gaat naar een onafhanke lijk ingenieursbureau - komt er sowieso. De initiatiefnemers heb ben daarmee straks een extra wa pen in handen om eventueel bij een rechter maatregelen af te dwingen. ,,Elke provincie in Ne derland stroopt de mouwen op om vervuilende industrie aan te pakken, behalve hier", zegt Win- demuth die vanwege de slechte lucht verhuisde naar Bergen, maar zich nog steeds hard maakt voor de zaak. ,,Wat hier gebeurt is een schande." Beide mannen droegen een blauwe spijkerbroek, witte snea kers en een grijze trui. Ook droe gen ze op dezelfde manier een tas over hun borst. Ondanks de foto's en filmpjes heeft de politie hen nog niet kunnen identifice ren. De mogelijkheid dat in het tv-programma Opsporing Ver zocht aandacht wordt besteed aan de opvallende gedragingen van de twee is groot, stelt een re cherchebron. Vooralsnog heeft de politie twee verdachten kunnen aan houden voor de moord op De Vries. Het gaat om de 35-jarige Pool Kamil E. uit het Gelderse Maurik en de 21-jarige Delano G. die in Rotterdam woont, maar ook een adres heeft in Tiel. Zij blijven de komende negentig da gen in de cel zitten. Bronnen rond het onderzoek stellen dat zij geen twijfel hebben dat ze be trokken zijn bij de moord. Eerder onthulde deze krant dat het po litieonderzoek naar de mogelijke opdrachtgever(s) achter de aan slag op Peter R. de Vries zich steeds meer focust op vertrou welingen van Ridouan Taghi. VALKENBURG Het cen trum van Valkenburg aan de Geul wordt vandaag weer opengesteld voor het publiek, op enkele straten na. Het centrum van het Zuid-Limburgse toeris tenstadje was afgesloten sinds de overstromingen twee weken geleden. De straten die nog afgeslo ten blijven, zijn alleen toe gankelijk voor bewoners, ondernemers en mensen die helpen met het oprui men van de troep en het herstellen van de schade. Deze straten zijn met hek ken afgezet. Ook houden beveiligers er toezicht. Voor het buitengebied van het stadje blijft de nood verordening nog wel van kracht. Op enkele plaatsen kan er verontreinigd slib liggen. Ook zijn wegen en voetpaden onbegaanbaar door verzakkingen en om gevallen bomen. woensdag 28 juli 2021 GO Aanval miljonairs op 'ziekmakend' Tata Steel Victor Schildkamp IJmuiden - Ellen Windemuth, filmer De twee mannen die, naar de politie vermoedt, klaarston den om de neergeschoten Peter R. de Vries te filmen, waren vrijwel identiek ge kleed. Het rechercheteam dat de aanslag onderzoekt, noemt dat 'zeer opvallend'. Yelle Tieleman Amsterdam Omwonenden hebben wei nig vertrouwen in eerdere ge zondheidsonderzoeken van de GGD en het RIVM rondom Tata Steel. FOTO ROBIN UTRECHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3