JONG IN TERNEUZEN Gezocht: oud-bewoners van Jeugddorp Hedenesse 10 ZEELAND Hoe is het om op te groeien in Zeeland? Waar houden jongeren zich mee bezig? We laten hen op deze plek aan het woord. Vandaag: Sara Vermaelen (11, morgen 12) uit Terneuzen. ,,Ik heb er vooral heel erg veel zin in! Ik ga naar het Lodewijk College en kom bij een van mijn beste vriendinnetjes in de klas. Van mijn groep 8 gaan er maar een paar kinderen naar dezelfde klas, maar dat maakt niet uit. Ik ga naar het Technasium, want ik ben altijd al geïnteresseerd geweest in tech niek. Ik vind het leuk om met mijn handen bezig te zijn en onder- zoekjes te doen. Er zitten meer jongens in de klas, maar er zijn ook genoeg meiden die deze richting kiezen.'' ,,Al vanaf dat ik klein was, wil ik maar één ding: in het leger! Het liefst zou ik bij het Korps Com mandotroepen gaan, al is dat vol gens mij nog nooit een vrouw ge lukt. Laat mij dan maar de eerste zijn, haha. Als dat toch niet lukt, dan zou ik graag bij de marechaus see willen werken. Hoe het komt dat ik zo graag in het leger wil? Ik heb ooit een werkstuk moeten maken en moest toen ook mensen uit het leger spreken. Dat vond ik superinteressant. Het lijkt me vooral ook heel gaaf om ons land te kunnen beschermen.'' ,,We gaan een musical met groep 8 doen. Daar heb ik echt heel veel zin in. Mijn ouders mogen geluk- kig in de zaal zitten. De rest van de familie kan het via internet bekij ken. Ik luister zelf ook best naar muziek met mijn zus. Ik vind ei genlijk alles leuk behalve rap en opera. Evanescence vind ik erg leuk, maar ook Guns N' Roses. Van die band heb ik zelfs een shirt ge kregen van mijn moeder.'' ,,Al vanaf mijn vijfde doe ik aan at letiek. Er was een keer een wed strijd bezig naast het hockeyveld, waar mijn zus bezig was. Ik wist gelijk dat ik op atletiek wilde gaan. Ik ben lid van Scheldesport in Ter- neuzen. Mijn favoriete onderdeel is de 1000 meter, dan kan ik lekker hard rennen. Speerwerpen vind ik helemaal niet leuk. Ik heb ooit eens een keer de (achterkant) van de speer tegen mijn eigen hoofd gegooid. Dat was niet zo handig, haha.'' ,,De trainingen hebben best lang stilgelegen. In die tijd ging ik sa men met mijn vader trainen langs de Kreek in Terneuzen en liepen we langs een soort fitness- parcours. Maar het is natuurlijk leuker om met mijn vriendinne tjes op de club te trainen. Voor co rona uitbrak was ik de nummer 3 van Zeeland bij de crosswedstrij den. Dat zijn wedstrijden waarbij je lekker door de blubber kunt lopen. Ik ben blij dat we nu ook weer gewone wedstrijden kunnen doen. Hoeven mijn papa en mama zich ook niet meer stie kem in de bosjes te verstoppen, haha.'' ,,Zijn vader was de eerste WIKA, (werker in christelijke arbeid)", weet Nico Peterse, oud-directeur van het latere Vormingscentrum Hedenesse. ,,Willem heeft mij be naderd om vroegere bewoners op te sporen." ,,Aandacht voor de jeugd betreft meestal problemen", maakt van Vliet zijn reden duidelijk. ,,Hulp is meestal een eenzijdige aanpak. Een betere benadering van jeugdont- wikkeling erkent het potentieel voor positieve bijdragen. Jeugddorp Hedenesse was een uitstekend voorbeeld van deze benadering. Een uniek progressief initiatief met en te vroeg einde. Het huidige jeugdbeleid zou baat hebben van een vollediger beeld van het Jeugd dorp van toen. Dit kan door erva ringen van degenen die er aan deel namen. Herinneringen en inzich ten over uitdagingen en wat wel en niet werkte behouden waardevolle lessen." ,,Er verbleven in die jaren heel wat jongeren in Hedenesse", aldus Peterse. ,,Ik heb zelf tal van plak boeken met krantenknipsels en fo to's, maar we zijn nu op zoek naar de persoonlijke verhalen van oud bewoners of familieleden ervan. Mensen die zich anekdotes of an dere verhalen, die ze van (groot)ou- ders hebben gehoord, herinneren." Cadzandië Hedenesse heeft later nog als va kantieoord voor Engelse padvin ders, asielcentrum en Boeddhis tisch studiecentrum gediend. Nu is het als 'Cadzandië' plaats van ont spanning voor kinderen. woensdag 28 juli 2021 Sara Vermaelen Terneuzen Geboren: 29-07-2009 Woont met: Vader Ben, moe der Leonie en zus Emma (14) Huisdieren: 2 katten (Joepie en Vanish) School: Gaat naar havo/vwo 1 van Lodewijk College in Ter- neuzen Hobby's: Atletiek, muziek luis teren Bijbaantje: Nee Verliefd: Nee 'Al vanaf dat ik klein was, wil ik maar één ding: in het leger!' Bas Dingenouts Je gaat bijna van de basisschool naar de middelbare school. Dat vind je vast erg spannend? Zou je later ook een technisch beroep willen gaan doen? En gaan jullie de basisschool nog een beetje leuk afsluiten? Wat doe je graag als je niet naar school gaat? Sara Vermaelen op de atletiekbaan van atletiekvereniging Scheldesport. foto camile schelstraete Heb je wel nog een beetje kun nen trainen door corona? Voor de rubriek 'Lezers helpen Lezers' kwam via Oostburg een mail uit Colorado binnen. Willem van Vliet (69), hoogleraar in Co lorado (VS), zoekt oud-bewo ners van Jeugddorp Hedenesse gedurende de jaren 1948-'52. Wilma Valk Oostburg Eventuele verhalen kunnen ge maild worden naar nmppeterse@zeelandnet.nl of willem@colorado.edu. Nico Peterse met op zijn schoot een map vol informatie over He denesse. FOTO ANNE HANA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38