9 Ingmar Berman overleed tijdens het paragliden. Vliegen zonder motor, als een vogel zeilend op de wind, was zijn grote passie. De 52-jarige piloot was zeer ervaren en gaf ook vlieglessen. Maar hij crashte in de duinen van Zoutelande op vrijdag 9 oktober 2020. Goes Het leven van Ingmar draaide om vliegen en om muziek. In Goes was hij een bekendheid in de uitgaansscene. Hij draaide er als dj en drumde bij di verse bandjes. Hij werkte ook lang als barman bij café La Strada. Later, als beheerder van de Goese concertzaal 't Beest, ontmoette hij veel bandjes. Muzikanten en concertgangers ken den Ingmar. Tientallen school-, kroeg- en mu- ziekvrienden volgden de livestream van Ingmars afscheid. Zijn band Mox speelde voor het eerst zonder hun drummer in het crematorium. Ing- mars partner Ira von Harras en de vier kinderen uit hun samengestelde gezin, zaten vooraan in de aula, een glas bubbels in de hand. Ingmar kon genieten van het ge zinsleven. ,,Tijdens onze laatste fami lievakantie in Bassano was hij dolge lukkig dat iedereen er was", vertelt Ingmar had al heel jong een sterke wil en hij deed precies wat hij wilde Ira. Het verblijf in Italië stond in het teken van bijkletsen, samen eten en borrelen. De vakantie draaide uiter aard ook om paragliden in de bergen. ,,Hij kon genieten als hij tijdens het vliegen radiocontact met me had", zegt Ira, die ook zijn vliegmaatje was. Vliegend olifantje Ingmar was een betrokken maar soms afwezige vader, vliegen ging vóór alles. ,,Ingmar had al heel jong een sterke wil en hij deed precies wat hij wilde", vertelt zijn broer Cees- Jan. ,,Als 4-jarige klom Ingmar op het dak van onze garage. Hij had het ver haal van Dombo het vliegende oli fantje gehoord. Ingmar wilde ook vliegen door te wapperen met z'n oren." Zijn moeder Trix wist hem maar net op tijd tegen te houden. Vliegen zou Ingmar altijd trekken en ook varen vond hij heerlijk. ,,Ing- mar redde aan het water twee keer mijn leven", zei zijn drie jaar jongere broer Cees-Jan bij de afscheidsbij eenkomst. De eerste keer toen de zeilboot waarin ze bij het Katseveer voeren omsloeg. ,,Ingmar wist me net op tijd aan boord te trekken. Een tijd later viel ik tijdens het spelen tussen wal en schip. Een 16 ton zwaar stalen schip dreef naar de kade en dreigde me te pletten. Ingmar sjorde me in een reflex de wal op." Ingmar ging graag naar school, het gaf structuur in zijn leven. Op de Jan Ligthart basisschool haalde hij vooral negens en tienen. Maar omdat hij woonde in de Goese De Graaffstraat kreeg hij een negatief label opge plakt. Ingmars broer zei later over de straat: ,,Wij woonden tussen drugs dealers, prostituees en andere zelf standige ondernemers." Clubrecord Kinderen van school mochten van hun ouders niet bij Ingmar spelen. Er was maar één leraar die geloofde dat Ingmar veel in zijn mars had. Die le raar wist hem naar het vwo op het Goese Lyceum te krijgen. Daar leefde Ingmar helemaal op. Hij was dj op schoolfeesten, drumde in bandjes en maakte veel vrienden. Het vakken pakket met vooral talen ging hem erg makkelijk af en hij had alle tijd voor de leerlingenvereniging. Ook sporten gaf hem zelfvertrouwen. Bij AV'56 had hij een clubrecord op de 1000 meter hardlopen, een record dat der tig jaar standhield. Maar de makkelijk lerende scholier faalde faliekant als student. Commu nicatie studeren aan de heao in Utrecht was niks voor Ingmar. Ook de twee talenstudies daarna in Til burg liepen op niets uit. Hij was volop aan het feesten en lol maken en kwam niet aan studeren toe. Hij zou zijn hele leven een enorme liefde voor taal hebben, maar las zelden een boek. Later vond Ingmar het jammer dat hij geen natuurkunde had gestu deerd. Het was voor vliegen super ge weest. Hij verdiepte zich later zelf in aerodynamica en spitte alles uit. Ira zegt: ,,Ingmar had zelf pas laat door hoe scherp en slim hij was." Een werkplek vinden is voor Ing- mar niet altijd makkelijk geweest. Werken in de horeca of bij Podium 't Beest vond hij heerlijk. Toen kwam de tijd dat hij vond dat hij een seri euze baan moest hebben om zijn ge zin te helpen onderhouden. Hij werd als autodidact ICT'er en dat ging hem goed af. Maar de dagelijkse sleur viel hem ontzettend zwaar. Werken was een noodzakelijk kwaad, naast vliegen, de heerlijke, maar dure hobby. Hij vloog eerst in gemotoriseerde vliegtuigen, Cessna's en later aan paragliders. Na de auto matisering bleek werken als zeilin- structeur en havenbeheerder niet de droombaan voor Ingmar, hoezeer hij ook hield van zeilen. In een baantje als boodschappen- bezorger bij Albert Heijn vond hij eindelijk wat hij zocht. Ira: ,,We had den afgesproken dat hij zou bijdragen Hij kon genieten als hij tijdens het vliegen radiocontact met me had aan de kosten van het huishouden." Ze rekenden samen; als hij drie da gen per week werkte als bezorger, zou dat voldoende zijn. Dan zou hij ook alle tijd hebben voor zijn passie, paragliden, en ook vliegles kunnen geven. Mopperpot Ira glimlacht: ,,Ingmar, die eigen wijze mopperpot, werd de spil in een team jonge, gemotiveerde mensen." De cynicus met keiharde humor kreeg de rol van oudere, wijze man, een gewaardeerde collega. Hij had zo veel lol dat hij fulltime ging werken. Tussendoor kon hij vakanties nemen om te vliegen in de Dolomieten of in Spanje. En af en toe een vrije dag om te vliegen boven de Zeeuwse duinen, tot die ene fatale dag. ,,Vliegen was waar Ingmar ziels- veel van hield", weet zijn partner Ira, die 15 jaar met hem samen was. ,,Ik zag hem groeien van iemand die er het beste van probeerde te maken in het leven naar iemand die zelf de regie nam, een goede vader was en genoot van het leven." ,,Als ik dood ga, wil ik terugkijken op een leuk leven", zei Ingmar ooit tegen Ira. Ze weet hoe gelukkig vlie gen hem maakte en voelt dat zijn le venseinde 'de allermooiste dood was die je Ingmar kon wensen, maar dan wel twintig jaar te vroeg'. woensdag 28 juli 2021 GO UIT HET LEVEN. Ingmar Berman 1968-2020 'Het jongetje dat wilde vliegen' Arie Westeneng -Cees-Jan, broer van Ingmar i' g - Ingmar Berman op een vliegplek met scherm op zijn rug. FOTO'S PRIVÉ -Ira, partner van Ingmar Heeft u ook mooie herinnerin gen aan een overleden dierbare? En is er een datum die daarom speciaal voor u is? U kunt uw ver haal doen in 'Uit het leven'. U kunt mailen naar uithetleven@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37