5 KWESTIE LIGPLAATS NA ZEVEN JAAR WEER IN GESPREK MET GEMEENTE VLISSINGEN^ Een ligplaats wilden ze, meer niet. Maar de gemeente Vlissingen weigerde. Moet je net die van Dijkhuizen hebben; die gaan dan juist door, om hun gelijk te halen. En nu, zeven jaar later, is dat gelukt. De gemeente zet onder dwang van de rechter de deur open, al wil ze tegenover de PZC nog niet op de kwestie ingaan. De gemeente Vlissin gen heeft op geen en kele aannemelijke wijze aangetoond dat vanaf 2014 voor Rede rij Dijkhuizen in de binnenhaven geen ligplaats beschikbaar was. Tot die conclusie kwam de Raad van State twee weken geleden. Ook vond de rechter dat Vlissingen Dijkhuizen ten onrechte buiten de boot heeft gehouden, toen ze uit eigen beweging alsnog vergunnin gen ging verlenen aan schepen die zonder vergunning in de binnen haven lagen. Duidelijker kon de Raad van State niet zijn: Rederij Dijkhuizen had in 2014 gewoon een ligplaats moeten krijgen in de Vlissingse Binnenhaven. En er was plek zat, dat zag Marinus Dijkhuizen zo ook wel. ,,De havenmeester bood ook al een plek aan, er was zelfs een concept-vergunning voor de Piet Heinkade. Maar toen ineens werd het stil." Enige boot Marinus Dijkhuizen is mede-eige naar van Rederij Dijkhuizen, ooit opgericht door zijn grootvader Theo. ,,Drie rondvaartboten heb ben we: de Stad Veere I, de Stad Veere II en de Lady Madeleine, vernoemd naar mijn tante die op jonge leeftijd in Vlissingen veron gelukte. De Stad Veere II kan de Westerschelde op. De enige rond vaartboot van Nederland die hele maal tot Westkapelle mag." Eigenlijk zonde om die alleen voor zomerse personeelstochten te gebruiken, dacht Dijkhuizen op enig moment. ,,De markt veran dert. In de tijd dat er nog veel grote bedrijven in Zeeland zaten, liepen onze rondvaarten als een tierelier. Hoechst was een fantastische klant, daar kon alles. Maar de be drijven verdwenen en nu is er veel meer toerisme. Mensen die willen varen. Die Zeeland willen zien vanaf het water." Halve ton verder Maar al bij de aanvraag ging het mis. ,,Dat kon wel via e-mail, werd ons verteld, maar later bleek dat niet het geval. Dat werd een rechtszaak. Vervolgens bleken er nooit contracten te hebben be staan met gebruikers van de Bin nenhaven. En toen begonnen we rechtszaken om de ligplaats alsnog voor elkaar te krijgen. Eerst nog zonder advocaat, omdat we het zelf wel dachten te kunnen. Maar de gemeente bleef volhouden dat er geen plaats was." De uitspraken van rechters lie ten lang op zich wachten. Dus deed Dijkhuizen zijn best om er zelf uit te komen met de gemeente Vlissingen. ,,Eén keer ben ik nog op het stadhuis geweest. Toen hadden ze een ligplaats voor me, achter 't Smoske. Mooie plek, maar alleen tijdelijk. Terwijl ik wel een steiger moet aanleggen die, als je geluk hebt, tweedehands al 20.000 euro kost. Plus nog palen slaan. Dan ben je zo een halve ton verder en dan sta je na vijfjaar alsnog op straat." Onwaarheden Intussen raakte Dijkhuizen steeds meer vastberaden zijn gelijk te ha len. ,,Door corona hebben wij na tuurlijk ook flinke klappen gehad en dus kunnen wij die extra lig plaats goed gebruiken, maar dat is niet eens het belangrijkste. Wij werden gewoon oneerlijk behan deld. Zonder dat ons werd uitge legd waarom. Hoe vaak ik wel niet heb gevraagd om een gesprek. Ge woon even praten, als volwassen mensen. Maar het enige wat ik hoorde, waren onwaarheden die werden ge uit tijdens rechtszaken." Dijkhuizen zat zich zoge zegd 'op te vre ten'. Toch hield hij zich in. ,,Ik heb een heel slimme moeder. Zij zegt altijd: recht moet je kopen. Dus ik heb de uitspraken keurig afgewacht in de veronderstelling dat het uiteindelijk goed moest ko men. Dat kon gewoon niet an ders." Opgelucht En inderdaad: na twee zaken bij de Wij werden gewoon oneerlijk behandeld. Zonder dat ons werd uitgelegd waarom gemeentelijke bezwarencommis- sie, twee bij de rechtbank in Mid delburg en twee bij de Raad van State is het hoge woord eruit: de gemeente Vlissingen moet Rederij Dijkhuizen gewoon een ligplaats geven. Dijkhuizen is opgelucht. ,,Al die jaren van inspanning zijn niet voor niets geweest. Ik hoop dat we snel rond de tafel kunnen en dat we dan snel een aanvraag kunnen indienen. Alleen doe ik dat niet meer zelf. Ik doe niets meer zonder mijn advocaat." De gemeente Vlissingen wil nog niet al te uitgebreid reageren op de uitspraak van de Raad van State. Com- municatieadvi- seur Mirjam Jongejan mailt: ,,Beide partijen hebben de be reidheid uitge sproken om tot een oplossing te komen. Wij ge bruiken beiden de maand augus tus om oplossingsrichtingen te onderzoeken. Na het reces van het college, dus in september, gaan we kijken of we tot concrete af spraken kunnen komen. In af wachting daarvan ligt onze focus op het gesprek voeren mét Dijk huizen in plaats van over Dijkhui zen." woensdag 28 juli 2021 WA Reder Marinus Dijkhuizen doet niets meer zonder advocaat Wendy Wagenmakers Vlissingen -?• Marinus Dijkhuizen van de gelijknamige reder kreeg geen ligplaats in de Vlissingse Binnenhaven. Onterecht, zo is gebleken. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA Marinus Dijkhuizen -Marinus Dijkhuizen, reder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33