Dode walvis in Terneuzen heeft veel bekijks 4 FRITUUR DEN BUYS KOEWACHT Na 58 jaar friet scheppen en snacks bakken, vindt ze het welletjes. Ria Buys (88) gooit eind augustus het luik van haar frituurwagen in Koewacht dicht. „Het wordt nu wel eens tijd om aan mijn pensioen te gaan denken." Voor veel dorpelingen en klanten van bui tenaf is het kraam aan de grens, op de hoek van de Tragel met de Nieuwstraat, al jaren een begrip. Niet alleen voor een lekker frietje, maar ook voor een gezellig babbel tje of nieuwtje. Meer dan een halve eeuw frituren, levert heel wat verhalen en anekdotes op. Kraam op de grens Ria en haar man Leon namen in 1963 het kraam, tussen twee cafés in de Nieuwstraat, over van zijn ouders. Vier jaar later werd de hui dige locatie aan de grens ingeno men. ,,Daar zijn we echt een grensgeval", zegt Ria. ,,Het blijkt dat de voorkant van de frituur zich op Nederlands grondgebied be vindt en de achterkant in België. Er staan twee bakovens in. Zo wordt de vers gesneden friet voor gebakken in Nederland en het af- bakken gebeurt in België. Toch wel uniek. Net als het kraam zelf. Het is tweedehands op de kop getikt en nu zo'n zeventig jaar oud. Al wat onderstut, maar het doet nog dienst. Er is zelfs sprake van dat ik het kan slijten aan een museum." Na het overlijden van haar man in 2011 baatte Ria samen met kleindochter Iris (32) de frituur verder uit. ,,Iris is al achttien jaar mijn steun en toeverlaat, en alle weekenden paraat. We zijn het hele jaar door op zaterdag en zon dag geopend. Alleen als oudjaar bijvoorbeeld op een zaterdag viel, ging de tent dicht. Te gevaarlijk met al dat vuurwerk. Nieuwjaars dag werd er weer volop gebakken." Ria vertelt ook dat ze heel wat lief en leed meegemaakt heeft. ,,Leed blijft zeker hangen, maar we kun nen beter leuke dingen boven ha len. Zo vroeg er eens een klant waar de lijst hing met producten en prijzen. Nou, dan had ik mijn antwoord vlug klaar. 'De prijslijst staat op mijn buik en die maak ik niet bloot.' Dan hadden we weer leut. Als hersengymnastiek reken ik alles uit het hoofd uit." Wachtzakje Veel keuze is er niet in frituur Den Buys. Friet in een puntzak, enkele snacks en een paar sauzen. Iris tuft in de weekenden met het bijna veertig jaar oude bedrijfswagentje geregeld heen en weer om de voorraad aan te vullen. ,,Ik woon maar een paar honderd meter ver derop. In de frituurwagen van am- Misschien pink ik een traantje weg. Maar het is goed geweest per acht vierkante meter kunnen we niet alles kwijt." Kinderen die vanwege drukte wat lang moeten wachten, worden eerst verwend met een klein zakje friet, het zoge naamde wachtzakje. In al die jaren komt er van veel families uit Koewacht inmiddels al de vierde generatie aan het kraam. Zondag 29 augustus wordt om 21.00 uur het tijdperk frituur Den Buys afgesloten. ,,Misschien pink ik wel een traantje weg. Maar het is goed geweest. Ik verhuis met mijn twee jaar oude Tervuurse herder Donna naar het Blaauwe Hofke in Hulst. Voor mijn hobby's lezen en zelf mijn kleding maken is er dan meer tijd. Mijn slogan 'frites moet zingen, springen en naar de mensen brengen' zal nog wel een tijdje blijven hangen." Guido van der Heijden Terneuzen ,,Voelt net als rubber", een echtpaar is op het dier afgekomen. Voorzich tig raken ze de dode walvis aan. ,,Ik ben zo bang dat hij ineens beweegt." De onderkaak oogt en voelt als ste vig zwart rubber; als de stootband van een botsauto. Zachtjes worden borstelachtige baleinen bevoeld. ,,Ik heb er geen verstand van", verontschuldigt de man zich. ,,Dit is voor het eerst dat ik er een van zo dichtbij zie. We hoorden ervan via social media. Dus natuurlijk zijn we direct gaan kijken. ,,De lucht valt wel mee", constateert hij. Zijn vrouw deinst terug. Bij vlagen komt er een sterke ontbindingslucht van het dier af. Steeds meer mensen ko men op het dier af. Foto's makend, filmend en heel voorzichtig voe lend hoe een walvishuid voelt. Zeeschip De vinvis is vast komen te zitten op de boeg van een zeeschip, boven de bulbsteven, de bolle voorkant waarmee zeeschepen door de gol ven klieven. In de sluizen van Ter- neuzen kwam het dier in de nacht van maandag op dinsdag los van het schip en dreef het kanaal Gent - Terneuzen in. Met een drijvende kraan van Multraship werd het op de Goese Kade gelegd, waar het nu bekeken en betast wordt. De buik van de walvis staat bol. ,,Van de ontbinding", veronderstel len sommige toeschouwers. Er worden grapjes gemaakt over een klein gaatje prikken in de buik, zo dat deze zou ploffen. ,,Ik blijf even filmen hoor, dat wil ik zien." Het enorme dier lijkt de aanvaring met een zeeschip en de reis op de boeg naar Terneuzen redelijk te hebben doorstaan. Op de kade ligt wel een grote plas bloed, de huid is deels af gebladderd. Onder het zwart komt rood tevoorschijn. ,,Het kan zijn dat er inwendige verwondingen zijn, dat moeten we nog allemaal onderzoeken", zegt Lonneke IJsseldijk, hoofdonder zoeker van de faculteit Diergenees kunde van de Universiteit van Utrecht. „Wij doen onderzoek naar de doodsoorzaak. Was het een dood dier dat in aanvaring kwam met een schip of is het overleden door de aanvaring? Was het een ziek dier? Onderzoek moet dat al lemaal nog uitwijzen. We weten nog niet welk schip het was en wat de vaarroute is geweest. De gewone vinvis komt in de Noordzee niet voor. Je moet eerder denken aan de Atlantische Oceaan. Morgen (woensdag, red) wordt het door een aannemer in samenwerking met Naturalis ontleed voor onder zoek." woensdag 28 juli 2021 Ria stopt na 58 jaar met friet bakken Ria Buys (88) stopt met haar frituur op de grens die ze de afgelopen jaren runde met haar kleindochter Iris. foto camile schelstraete Edy de Witte Koewacht - Ria Buys, frituur Den Buys M De dode walvis ligt op de Goese Kade in Ter- neuzen. FOTO ANNE HANA ,,Het is een mannetje, het is een mannetje", en al filmend loopt de vrouw op de walvispenis af. De dode walvis, een vijftien meter lange gewone vinvis op de Goese Kade in Terneuzen trekt dinsdag veel bekijks.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32