s? Werelderfgoed, wel of niet Grenspark als walhalla voor biologisch boeren Tientallen boetes op HAP 2 De KNRM ziet het drukker worden op het water. En de binnenvaart ergert zich rot aan schielijk overschietende recreatiebootjes. Soms scheelt het maar een haar. VEILIGHEID OP WATER BINNENVAART i Kit Commentaar De 32 Vlaamse belforten staan sinds 1999 op de Wereld- erfgoedlijst. Die van Sluis niet. Niet omdat het een na de Tweede Wereldoorlog herbouwde toren is, dat zijn die van Ieper en Diksmuide ook. Die waren bepaald niet onbescha digd uit die eerdere oorlog gekomen. 23 Belforten in Frans- Vlaanderen werden in 2005 toegevoegd aan de lijst. Maar Sluis ligt aan de Nederlandse zijde van de grens en daarmee onder een andere administratie die het kennelijk niet nodig vond om de trots van Sluis bij de andere belforten te voegen. Een voorbeeld dat aangeeft hoe betrekkelijk de lijst van de Unesco is. De Nederlandse werelderfgoederen hebben bijna allemaal te maken met water en polders. Niet vreemd, want als er iets ons land onderscheidt van andere naties is het de kunst om onder zeeniveau een bestaan op te bouwen. Een polder staat al op de lijst, een gemaal in Friesland ook, Amsterdam heeft de grachten aangeleverd en Kinderdijk de molens. Een machtige zeewering ontbreekt. Dus ja, het is niet zo'n gekke gedachte om de Deltawerken te nomineren voor een plekje op de lijst. De Deltawerken met de Stormvloedkering zijn het eerste waar men in binnen- en buitenland aan denkt bij de strijd van Nederland tegen het water. Dus voor de erkenning van de waarde van dit water bouwkundig project is een plek op de Werelderfgoedlijst niet per se nodig. Net als voor de bollenvelden, die staan er ook niet op. De Deltawerken met de Stormvloedkering zijn het eerste waar men aan denkt te behalen. Wat dat precies in houdt, is te zien op vrijdag. Dan wordt er een open dag gehouden die is bedoeld voor akkerbouwers en bloemen- en fruittelers. De start is bij De Zeeuwse Akker in Graauw waar biologisch wordt ge- Met het driejarige project moet biologische landbouw op de kaart worden gezet in het Grenspark. Het project krijgt steun van de provincie en er wordt gewerkt aan een methode om op een biologi sche en planeetvriendelijke ma nier groenten en fruit te telen. Er worden al op verschillende loca ties in de streek proeven gedaan met het programma Zwarte Specht. Dat is een totaalconcept waar mee biologische boeren worden geholpen om een goede productie ALMANAK Het gezin ging een rondje fiet sen. Jens doet zijn oudere broer maar wat graag na. Dus toen zijn grote voorbeeld Jurre met één hand los reed, deed Jens dat ook. Met als gevolg dat die stunt door Jens nog wankele even wicht al snel eindigde in een hek. Met een flinke jaap in z'n Vrijdag is het open dag voor bloemen en fruittelers, en akkerbouwers teeld. Er worden meerdere plaat sen in het Grenspark bezocht. In formatie over de rondleidingen en tijdstippen staat op de website grenspark-groot-saeftinghe.eu. kin op de koop toe. Dat moest worden gehecht. ,,Was je bang?", vroeg zijn be zorgde moeder. ,,Een beetje", klonk het zacht. ,,Waarom dan", wilde ze weten. ,,Nou dat die dokter ging bijten." „Bijten?" ,,Ja, we moesten toch naar de HAP!" Politie snapt zeven drankrijders De hele avond verzoeknummers 'U vraagt, wij draaien'. Dat is het motto op de zomer- zangavond die vandaag plaatsvindt in de Her vormde kerk van Krab- bendijke. Bezoekers be palen aan de hand van een lange lijst verzoek nummers de hele avond welke liederen en psal men Duo Hoekman ten gehore brengt. De Rillandse neven Geert-Jan (orgel) en John (tenor) Hoekman krijgen deze avond hulp van zan ger Zwier van der Weerd en pianist Harrie Stijf. De toegang is gratis. De deu ren van de kerk gaan om 19.00 uur open, vanwege de coronaregels is aan melden verplicht. THOLEN Hulde aan Liszt Een haar. Veel meer scheelt het vaak niet. Een haar. Het is dat bin nenvaartschipper Jaap Faasse exact weet wat hij moet doen. Anders zou menig zeil- of motorbootje al zijn geplet op de Zeeuwse wateren. Zijn 85 meter lange tanker van 1500 ton remt en draait nou eenmaal niet als een Fiat 500. ,,Echt gevaar lijk is het als mensen twijfelen. En hun bootje op het laatste moment er toch nog voor gooien." Haviksogen heeft Faasse. En de reactiesnelheid van een cheeta. Maar bovenal is hij een koele kik ker. Zijn vrouw en kinderen staan soms aan de grond genageld. Bang voor de klap, die tot nu toe gelukkig nooit is gekomen. ,,Maar daarvoor moet ik soms wel de gekste toeren uithalen." Ongelukken Niet voor niets pleit de politie voor strengere regels. Want het wordt steeds drukker op het water. In middels is de recreatievaart al bij de helft van de scheepsongelukken be trokken. Daarom wil de politie een praktijkexamen voor het klein vaarbewijs en een vaarbewijsplicht naar schepen vanaf acht meter lengte. Nu is een vaarbewijs ver plicht voor recreatieschippers van schepen langer dan 15 meter of die sneller kunnen varen dan 20 kilo meter per uur. Faasse snapt de op roep van de politie heel goed. Bijna veertig jaar is hij binnen vaartschipper. Met zijn tanker vaart Medewerkers van Staatsbosbeheer, Rijkswaterstaat en politie voerden meer dan honderd controles uit op het land en op het water. De eerste twee organisaties zijn de beheer ders van het uitgestrekte gebied. Bij de controle werden ook dro nes, waterscooters en motoren in- gezet. ,,Door inzetten van drones krijgen we snel een totaaloverzicht van wat zich afspeelt in een gebied, bijvoorbeeld op een van de platen. Als je er omheen moet varen ben je al gauw een half uur kwijt", zei Piet van Loon, boswachter van Staats bosbeheer. Overlast Er waren een aantal speerpunten bij de controles, die drie dagen duurden. In beschermde natuurge bieden werd intensief gecontro leerd op het veroorzaken van aller lei vormen van overlast: van vernie lingen tot het niet aangelijnd heb ben van honden. Op het water lag de aandacht op surfen in gesloten gebieden en het naleven van de ver keersregels. Ook sportvissers wer- woensdag 28 juli 2021 Grenspark Groot Saeftinghe wordt een walhalla voor biolo gisch boeren. Dat is de missie van het project 'Samen Vooruit in de ecoregio Grenspark Groot Saeftinghe'. Sophie Stockman Graauw Vooraf aanmelden via info@zwartespecht.com. Tip? redactie@pzc.nl SLUIS Zeven drankrijders liepen de afgelopen dagen tegen de lamp in de ge meente Sluis. Van die zeven bestuurders had den drie het zo bont ge maakt dat ze meteen hun rijbewijs mochten inleve ren. Een 58-jarige man uit Duitsland werd be trapt op de Slepersdijk in Oostburg. Een 41-jarige inwoner van Sluis liep tegen de lamp in de Ka- naalweg in Retranche- ment; ook werden nog drie Belgen uit Ouden aarde, Ukkel en Ixelles betrapt. Maandagnacht blies een 20-jarige man uit Nitra (Slowakije) te veel en even later werd een man uit Breskens be trapt. KRABBENDIJKE In het programma Met Liszt op reis brengt pia nist Martin Oei een ware hulde aan deze compo nist, die vooral bekend werd door zijn virtuosi teit. Op de Feurich vleu gel vertolkt Oei Valse de Caprice nr. 6 uit de Soi- rées de Vienne en delen uit Venezia e Napoli. Oei wil zijn liefde voor pia nomuziek delen met nieuwe doelgroepen. Daarom ontwikkelde hij in 2020 de voorstelling Tom Jerry in de Tuin der Lusten, met beeld materiaal over het leven van Franz Liszt. Zater dag 31 augustus, 15.30 uur, Oude Stadhuis in Tholen. Reserveren via: jan.de.viet@gmail.com. Tanker van Jeffrey Kutterink Vlissingen Een binnenvaartschip en een zeilboot passeren elkaar op de Oosterschelde. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Bij een grote actie op en rond de Grevelingen zijn het afgelopen weekeinde 34 bekeuringen uit gedeeld voor onder meer te hard varen en het bezit van ver boden vistuig. Drie schippers kregen een vaarverbod van één tot vier uur wegens het varen onder invloed. Theo Giele Bruinisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30