Feest e |1 Voordeelacties Connexxion staan haaks op elkaar Zeeuwse binnensteden krijgen opkikker 2 JAN VAN DAMME teamnl Column DE STELLING Vandaag: Deltawerken horen op Werelderfgoedlijst Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters Goes geeft huurders van gebouwen coronakorting Waarschuwing voor oude vuilstort MIDDELBURG Mosselhandelaren willen naar VS Zeeland Voordeel is in mei begon nen en in de plaats gekomen van de vroegere sterabonnementen. De reiziger in Zeeland betaalt nu een variabel bedrag per kilometer. Hoe meer kilometers worden afgelegd, hoe lager het bedrag per kilometer wordt. Het systeem zou reizigers die regelmatig langere trajecten af leggen, moeten belonen. Wie af en toe voor een kortere rit de bus neemt, is duurder uit. Anderhalve euro Uitgerekend nu komt Connexxion ook met de Meerreizen Bundel, waarmee passagiers in de week enden en buiten de spits 90 minu ten kunnen reizen voor 1,5 euro. Van der Maas heeft vorige week nog om tafel gezeten met regiodirecteur Ben Dwars van Connexxion. Toen is daar met geen woord over ge sproken. De nieuwe actie verrast Van der Maas dan ook totaal. ,,Heel bijzonder. Meer kan ik er nu niet van zeggen." Om dan toch te ver volgen: ,,Het kan toch niet zo zijn dat mensen dit nu gaan aanschaffen en niet Zeeland Voordeel." Voor Zeeuwen die incidenteel korte ritten maken is de Meerreizen Bundel aantrekkelijker, bevestigt woordvoerster Ariska Bouterse van Connexxion. ,,Als je goedkoper uit wil zijn, moet je dat vooral doen." De Meerreizen Bundel is een lan delijke actie, waarmee het busbe drijf reizigers wil terugwinnen die tijdens de coronacrisis zijn afge- haakt, legt Bouterse uit. Aan het eind van het jaar stopt de Meerrei- zen Bundel. Zeeland Voordeel loopt daarna gewoon door. Wie al mee doet aan Zeeland Voordeel kan de Meerreizen Bundel erbij nemen. Dubbel betalen is niet aan de orde, want anders dan bij een abonne ment kost de Zeeland Voordeel-pas niks als je de bus niet gebruikt. Het kan toch niet zo zijn dat mensen dit nu gaan aanschaffen Bouterse erkent wel dat de ene actie de andere in de weg zit. ,,We hebben even getwijfeld of we in Zeeland mee zouden doen met de Meerreizen Bundel, omdat er een campagne liep om Zeeland Voor deel te promoten. Maar die is net af gelopen en we willen toch ook hier mensen met kortingen de bus in lokken." Dat Van der Maas niet op de hoogte is gesteld, noemt de woordvoerster 'opmerkelijk'. Pijnlijker Wat het nog pijnlijker maakt, is dat de provincie net heeft besloten Zeeland Voordeel eerder te evalue ren dan in december, zoals aanvan kelijk afgesproken. Het systeem lijkt voor meer passagiers duurder uit te vallen dan verwacht, juist ook als ze een wat langere reis maken. Kunstenaars en ondernemers ge ven de komende twee jaar Zeeuwse binnensteden een opkikker. Daar voor is ruim 1,2 miljoen euro be schikbaar van Europa, het Rijk en de provincie. Zowel het midden- en kleinbe drijf als de cultuursector heeft een enorme klap gekregen van de coro nacrisis. Europa stelt geld beschik baar voor economisch herstel en een deel daarvan gaat naar het pro ject creative city boost. Het idee daar achter is dat kunstenaars en onder nemers samenwerken om Zeeuwse binnensteden aantrekkelijker te maken. ,,Creatieve denkkracht van friskijkers kan ondernemers in de binnenstad helpen onorthodoxe invalshoeken te kiezen", aldus ge deputeerde Anita Pijpelink (PvdA, cultuur). „Daarnaast kan de com merciële blik het cultureel onder nemerschap stimuleren." De komende twee jaar worden in ieder geval acht activiteiten ont plooid. In Middelburg, Vlissingen, Goes, Terneuzen, Zierikzee, Hulst en Sluis vinden dit najaar 'stadssa- fari's' plaats waarbij vertegenwoor digers uit de culturele en commer ciële sector samen op pad gaan om dingen voor de stad te bedenken. Awel, ik had u vorige week een fjistje - een feestje - in dit hoekje beloofd. U was enthousiast, mijn mailbox stroomde vol met Zeeuws. Wat er van geworden is kon u gisteren al lezen in de krant, want dit hoekje was veel en veel te klein om een beetje recht te doen aan al uw ver halen en taalvondsten. Maandagavond nog van Leen en Lenie uit Oostburg. Ze waren te laat voor de dinsdagkrant. Het doet me goed dat mijn oproep hen een hele week in het Oostburgs heeft bezig gehouden, steeds met de conclusie: Sie, daddis t' r nogh jinne voo Jan - kijk, dat is er nog een voor Jan. Hun oogst mag er zijn, met mooie vondsten als de jonge klare die jillemaol versloohn is - helemaal verdampt is. Ze weten ook dat je in hun streek iets op je ponteneur kan nemen, point d'hon- neur in het Frans, een prachtig woord om aan te geven dat je er gens niet blij mee bent. oud-huisarts Bert Schulte en zijn kleinkinderen Adam en Diego. Hij leert hen Zeeuwse woorden met een speciaal voor hen geschreven liedje. Dat is nog eens wat anders dan sippen dat het Zeeuws zo jam merlijk schipbreuk aan het lijden is. In voetbaltermen: Bert kiest een opstelling met de punt vooruit. In de hoop dat zijn liedje over 'een aardappel is een èrpel' uit volle borst mag worden meegezongen. tijd dat hij huisarts was in Sint Jansteen. Er komt een vrouw van middelbare leeftijd zijn spreekka mer binnen. Ze behoort tot de no tabelen. 'Dokter', zegt ze, 'ik heb zo'n last van vapeurs'. Bert is één groot vraagteken. Hebt u pijn op de borst, moeite met lopen, smaakt uw eten niet? Hij heeft geen idee waarover ze het heeft. Ten einde raad vraagt hij: 'Mag ik uw vapeur eens zien?' Waarop de vrouw zegt: 'Maar dokter, hoe moet ik u mijn opvliegers tonen?' Hoofdrol was voor het lied van Bert over 'een aardappel is een èrpel' woensdag 28 juli 2021 Reageer op pzc.nl Gisteren: Schrappen zomerfestivals is verstandig 1833 reacties IK SESTBUKELÖ, JU SEVALLEN EN TOEN ALLEBEI POSITIEF SETEST TJAi HEB JE tSE TITEL SEZIEN BOVEN ONZE CARTOON... GOES Huurders van gemeente lijke gebouwen in Goes kunnen 25 procent kor ting op de huur krijgen als ze in 2020 30 procent of meer omzetverlies heb ben geleden. Daarmee wil de gemeente de corona- pijn voor deze huurders wat verzachten. Zowel commerciële partijen (zoals een horecazaak in een pand van de ge meente) als maatschap pelijke instellingen komen in aanmerking voor de huurkorting over 2020. Voorwaarde is wel dat ze geen subsidie van de ge meente krijgen. Ook par tijen die grond pachten van de gemeente kunnen korting krijgen. lüê i j ft-M JB.j# SINT PHILIPSLAND Ondanks dat de ge meente geen acuut ge vaar ziet in de omgeving van de oude vuilstort in Sint Philipsland, zijn wel waarschuwingsborden geplaatst. Die wijzen badgasten en wande laars er op dat het betre den van het gebied, pal naast een populair strandje, op eigen risico is. De Fliplandse student Werner van de Velde ont hulde onlangs dat de oude vuilstort aan erosie onderhevig is en dat hij zijn vraagtekens plaatst bij de grondkwaliteit. De gemeente liet weten die signalen serieus te nemen. Zeeuwse Mosselhande laren willen de Ameri kaanse markt aanboren. Tot voor kort was die gesloten voor de Neder landse export van schelpdieren. Van 13 tot en met 15 maart 2022 vindt in Boston de Sea food Expo North Ame rica plaats. Daar willen schelpdierondernemers hun producten onder de aandacht brengen. Het provinciebestuur vindt dat een goed idee en verleent de Vereniging van Mosselhandelaren 'de Mosselhandel' daarom een subsidie van 2500 euro om naar Boston af te reizen. Hij staat bijna met zijn oren te klapperen. ,,Een bijzondere stunt, heel verrassend", zegt ge deputeerde Harry van der Maas (SGP, vervoer) over de Meerrei- zen Bundel waarmee Connex xion mensen de bus in wil lok ken. Die staat namelijk haaks op een andere actie die de provin cie met Connexxion is aange gaan, Zeeland Voordeel, ook be doeld om busreizen te stimule ren. Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Harry van der Maas, gedeputeerde Ernst Jan Rozendaal Middelburg En de inzendingen blijven komen. De hoofdrol was gisteren voor Hij had ook een anekdote uit de Zie verder pzc.nl connexxion Z

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2