Gat in TIJDSCHRIFT Alle ogen op Tijdschrift.nl Lees nu twee weken gratis! Ga snel naar tijdschrift.nl Wtr'ï. 21 ONDERZOEK REMBRANDT Als onderdeel van de restauratie van De Nachtwacht wordt onderzocht wat vroeger met het schilderij is gebeurd. Allerlei details komen daarbij aan bod. Hoe komt dat gat eigenlijk in de trommel? ALLe populaire tijdschriften in een handige app: dat is Tijdschrift.nL plotseling stuitte op het oude stukje waarop het gat ge schilderd was. „Ik had toen nog geen idee wat voor impli caties het zou kunnen hebben voor het onderzoek.'' De draden van het lapje, dat zo'n 12 bij 8 cm meet, lagen niet recht ten opzichte van de originele dra den. Het sloot niet mooi aan, dus besloot men in 1975 om het te ver vangen door een beter inzetstukje. Dat gebeurde ook met een ander gat, op een minder prominent deel van het schilderij. ,,Ze hebben twee van zulke stukjes verwijderd en deze is bewaard gebleven. We weten niet waarom, want ze wa ren destijds vrij makkelijk in het weggooien van resten." Van Duijn vroeg zich af hoe oud het stukje zou kunnen zijn en dacht eerst aan de restauratie die duurde van 1945 tot 1947. Tot ze erachter kwam dat het lapje één karakteris tiek onderdeel heeft dat heel her kenbaar is. In de verticale baan van de trommel zit een stipje, iets wat eigenlijk nergens anders in de ver ticale banen voorkomt. ,,Uit foto's van 1945 zie je dit zelfde stipje zitten, plus een barst die heel herkenbaar is. Dat wil zeggen dat dat inzetstuk al van voor de restauratie van 1945 moet zijn.'' Nader onderzoek moet uit- wijzen hoe oud het stukje werke lijk is, maar uit andere documen ten blijkt al dat het in elk geval van voor 1889 stamt. Uit een notitie die halverwege de 19de eeuw is gemaakt, blijkt dat er een timmermanshamer door De Nachtwacht is gegaan. Maar het blijft onduidelijk of dat het be wuste gat heeft veroorzaakt. Zou het gat in de 18de eeuw al zijn ont staan? Of misschien in de 17de eeuw, toen het nog op de originele plek in de Kloveniersdoelen hing? Verhalen over musketten die per ongeluk afgingen of lansen die zich in de daar aanwezige schilde rijen boorden zijn er wel, maar het is de vraag of men werkelijk zo slordig met de schuttersstukken omsprong. De hond op De Nachtwacht schrikt, zakt door zijn poten en begint te blaffen. En het is duidelijk waarom. Achter hem gaat een musket af en recht voor hem slaat een tamboer op een grote trom mel. De Nachtwacht verbeeldt een kettingreactie die begint met een commando van Frans Banninck Cocq. Dan komt ook de tamboer in actie. Zijn trommel heeft een gat. Zo kan de lucht die verplaatst wordt door het slaan ontsnappen. Maar het gat in de trommel is ook in werkelijkheid een gat in het schilderij. Ooit is een stukje van het schilderij verdwenen, waarna het bewuste deel werd gerestau reerd met een inzetstuk waarop een nieuw gat werd geschilderd. In 1975 werd het schilderij van Rem brandt gerestaureerd nadat een psychisch gestoorde man het met een gekarteld tafelmes had aange vallen. Tijdens die restauratie werd het inzetstuk weer vervan gen door een nieuw inzetstuk. ,,Het verhaal van het gat is een zijweggetje, een klein puzzeltje in de geschiedenis van Rembrandts schilderij", vertelt schilderijenres taurator Esther van Duijn. Tijdens haar onderzoek naar de restaura tiegeschiedenis van De Nachtwacht ging ze door stapels documentatie van de restauratie in 1975/76, met allerlei papieren en foto's. Tot ze woensdag 28 juli 2021 GO Het gat in de trommel zoals het er nu uitziet (boven), met daaronder een foto uit 1946, waarop het inzetstukje is te zien dat in 1975 werd verwijderd. Op de onderste scan is duidelijk te zien waar het inzetstuk gezeten heeft. foto's anp, rijksmuseum HA' jeBm HW Kees Keijer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21