Drie typen laptops: welke past bij jou? Gun initiatief een kans met crowdfunding GOEIE KOOP Als je toch geld over hebt, zou je met crowdfunding een beginnende ondernemer of project een steuntje in de rug kunnen geven. En misschien maak je nog winst ook. Hoe pak je dat aan? 18 LAPTOPS €500 €1852 €971,43 Acer Aspire 3 Asus ZenBook Pro 15 Microsoft Surface Laptop 3 VRAAG1 Wat is crowdfunding precies? Crowdfunding is een manier voor ondernemers om startkapitaal te ver garen bij meerdere, kleinere inves teerders. Iemand biedt zijn project aan op een platform op het internet en vermeldt het investeringsbedrag dat hij nodig heeft. Veel mensen (de crowd) kunnen daar een klein bedrag in investeren en financieren zo geza menlijk het project, zonder financi- ele tussenpersonen. ,,Het is een laagdrempelige manier om te investeren", zegt Bert Wams, adviseur financiering en geldzaken bij de Kamer van Koophandel. ,,Bij een aantal platforms kun je al vanaf een paar tientjes instappen. Het is een alternatief voor een spaarreke ning of beleggingsrekening. Met crowdfunding ontstaat vaak ook een band tussen een bedrijf of initiatief nemer en de mensen die er geld in steken.'' VRAAG2 Hoe gaat het in zijn werk? Investeren via crowdfunding kan op verschillende manieren. De meest- voorkomende manieren zijn: Donaties: je doneert geld voor een bepaald doel en krijgt er niets voor terug. Sponsoring: je ontvangt een niet-financiële beloning van de ondernemer, bijvoorbeeld een exemplaar van een geproduceerde cd of boek, kaartjes voor een film of naamsvermelding in een blad. Dat gebeurt vaak bij creatieve projecten. Vreemd vermogen: je leent geld aan een ondernemer, die het je met rente terugbetaalt. Eigen vermogen: je neemt een aandeel in een project of onderne ming en deelt mee in de waarde- ontwikkeling daarvan. Initial Coin Offering (ICO): je investeert in een project en laat je terugbetalen met een cryptomunt die een ondernemer specifiek voor dat project heeft ontwikkeld. ,,De eerste crowdfundingplatformen ontstonden in de creatieve indus- 'Er zijn zelfs platforms waar je 'automatisch' in nieuwe projecten kunt investeren' trie'', vertelt Gijsbert Koren van CrowdfundingCijfers.nl. ,,Je keek naar een optreden van de artiest op het platform en je besloot om geld te doneren of de artiest te sponsoren. Je maakte geld over naar het platform. De artiest gebruikte het geld en jij kreeg je beloning, bijvoorbeeld een kaartje voor een optreden. Hiermee behaal je natuurlijk geen winst, ofje moet 'winst' heel breed zien.'' Tegenwoordig investeren mensen vaker eigen of vreemd vermogen in projecten van ondernemingen. Ko ren: ,,In 2020 is in Nederland in totaal 417 miljoen euro met crowdfunding gefinancierd; dat was 424 miljoen in WOENSDAG 28 JULI 2021 GO Met duizenden opties qua merk, processor, geheugen, gewicht, scherm en prijs is het niet makkelijk een nieuwe laptop te zoeken die precies bij je past. Ben je veel onder weg? Monteer je video's of bewerk je foto's? Of wil je 'm gewoon gebruiken voor admi nistratie en surfen op inter- De student en budgetgebruiker Deze twee typen gebruikers willen een laptop voor hoogstens 700 euro (liefst nog wat minder) en interne hardware die zo lang mogelijk mee gaat. En ze zijn niet veel- net? Natuurlijk speelt ook je budget een grote rol. Want niet iedereen wil of kan een flink bedrag op tafel leggen voor de meest geavanceerde laptop. Onze techredacteur zocht uit welke laptop het best bij jouw gebruikerspro fiel past en heeft er ook een aanrader bij. eisend: voor het gebruik van basis software en om op internet te surfen kom je er wel met een Intel Core i3-instapprocessor, 8 gigabyte aan werkgeheugen en misschien een hogedefinitie- scherm om wat te netflixen. Specificaties Acer Aspire: Intel Core i3 8 GB werkge heugen 15,6 inch 256 GB opslag geheugen. De digitale omnivoor Deze gebruiker wil het onderste uit de kan van zijn sys teem halen. Met de krachtigste pro cessor, het meeste geheugen, het mooiste scherm, enzovoort. Een digitale omnivoor die gamet, streamt, hard werkt én speelt. Voor zo iemand is een Intel Core i7-processor (of AMD Ryzen 7) het minimum. Hij heeft op zijn minst 16 gigabyte aan werk geheugen nodig. Zo'n computer hobbyist rekent op een bedrag boven de 1000 euro. Asus ZenBook Pro 15: Intel Core i7116 GB werkgeheugen 115,6 inch 11000 GB opslag. De ambulante gebruiker Wie vaak en veel onderweg is, wil een laptop met een laag gewicht (1 tot 1,5 kilo) en wat rekenkracht. Dat kan, zolang je maar niet op de prijs let. Voor een 'ultraportable' lap- top betaal je mini maal 1000 euro. En uiteraard stijgt dit aankoopbedrag als je meer reken kracht wenst. Meestal hebben deze toestellen een kleiner scherm (13 of 14 inch) en vaak heeft dit type laptop ook een touchscreen. Microsoft Surface Laptop 3: Intel Core i5 8 GB werkgeheugen 13,5 inch 128 GB opslag 1,25 kg. Kontje voor beginnende ondernemers MIRJAM VAN ZELST - GIJSBERT KOREN c Meer informatie op tweakers.net

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18