KPN: Door thuiswerk en 5G is er weer groei in de mobiele markt Lagere perenoogst door koud voorjaar ECONOMIE 17 Werkloosheid 800.000 _0 2011 2021 loosheid ligt op maar 3,3 pro cent. Die schaarste gaat ons bijten. Dit wordt een structureel ken merk van de economie, het is geen kwestie van een jaartje.'' De personeelstekorten kunnen volgens Mesters grote gevolgen hebben voor de Nederlandse eco nomie. ,,De arbeidsproductiviteit in Nederland is de afgelopen twee jaar gedaald. We zijn wereldkam pioen deeltijdwerk; mensen moe ten echt langer gaan werken.'' Vorige maand adviseerde de Sociaal-Economische Raad (SER) om uitzendwerk verder aan ban den te leggen, door de arbeids voorwaarden voor vast en flex ge lijk te trekken en de maximum duur van uitzendcontracten terug te brengen naar drie jaar. Zulke voorstellen lossen de tekorten niet op, zegt Randstad topman Van den Broek. ,,Het gaat niet om vast of flex, maar om goed werk. De arbeidsmarkt moet van de zekerheid van het vaste con tract naar de zekerheid van werk onder goede omstandigheden en voorwaarden.'' Vakbond FNV Flex wil dat een nieuw kabinet uitzenders en flex- werk juist verder aan banden legt, een flextoeslag in het leven roept en uitzendkrachten dezelfde arbeidsvoorwaarden geeft als mensen in vaste dienst. Volgens bestuurder Karin Heynsdijk doen honderdduizenden uitzendkrach ten structureel werk, terwijl uit zenden bedoeld is om pieken en ziekte op te vangen. ,,Het gaat daarbij vrijwel altijd om uitzendkrachten die nauwe lijks zekerheid hebben over werk en inkomen. Ze kunnen elke dag te horen krijgen dat ze niet meer nodig zijn. Ze worden vervolgens ingeruild voor een andere uit zendkracht. Het moet niet langer lucratief zijn voor werkgevers om uitzendkrachten steeds zes maan den op WW-vakantie te sturen. Bij vast werk hoort gewoon een vaste baan.'' Coronaklap Randstad, ook actief met Tempo Team, Monster en Yacht, is de coronaklap al ruim te boven. In het tweede kwartaal lag de mondiale omzet met ruim 6 miljard euro al hoger dan in dezelfde maanden van 2019, voor de pandemie. De kwartaalwinst kwam uit op 176 miljoen euro, waar in het tweede kwart van 2020 nog 57 miljoen werd verloren. Aan het begin van de coronacrisis stuur den bedrijven massaal uitzend krachten weg en namen ze nau welijks nieuwe mensen aan. Volgens uitzendbrancheorgani- satie ABU stijgt het aantal uit zenduren sinds januari weer, na in 2020 elke maand te zijn gedaald. In juni lag het aantal uitzenduren een derde hoger dan in juni 2020, vooral in de administratieve sec tor, industrie en techniek. Randstad zette in het tweede kwartaal in Nederland 44 procent meer mensen bij bedrijven aan het werk dan een jaar eerder. Om de groei van het aantal vacatures op te vangen heeft het bedrijf dit jaar wereldwijd al 3400 nieuwe inter- cedenten aangenomen. Doordat de markt voor mobiele telefonie verzadigde, zag KPN sinds 2017 geen toename meer in het aantal aansluitingen en klan ten. Aanvankelijk temperde ook de coronacrisis vorig jaar de animo, vooral bij MKB-bedrijven. Maar inmiddels zit de groei er weer in. In het tweede kwartaal van dit jaar, waarover KPN gisteren cijfers bekendmaakte, steeg de omzet uit mobiele abonnementen voor par ticulieren 1,3 procent in vergelij king met vorig jaar. ,,Het was een goed kwartaal'', zegt KPN-topman Joost Farwerck. ,,We zien voor het eerst in vier jaar weer groei in mobiele abonne menten voor particulieren, mede vanwege onze unlimited abonne menten.'' Onbeperkt datagebruik is voor veel mensen belangrijk vanwege thuiswerken. De omslag heeft ook te maken met het groei ende aanbod van mobieltjes voor het 5G-netwerk. Daarnaast maakt KPN volgens Farwerck extra vaart op het gebied van glasvezelaansluitingen voor internet en tv. ,,Afgelopen kwar taal hebben we 113.000 huishou dens op glasvezel aangesloten en tellen daarmee nu meer dan 3 mil joen aansluitingen. Bijna de helft van de Nederlanders kan nu gebruikmaken van internet via glas, het merendeel bij KPN. Eind dit jaar is dat 80 procent van de huishoudens.'' Minder te spreken is Farwerck over de groei van het aantal breedband aansluitingen. ,,Inclusief de over name van Oxxio hebben we 2300 meer breedbandklanten dan vorig jaar. Dat moet beter.'' Toch ligt de telecomaanbieder volgens de top man voor op de groeikoers die eind vorig jaar is ingezet. ,,Het is onze ambitie om versneld te groeien in de massamarkt. Daar investeren we fors in, jaarlijks 1,2 miljard euro.'' Daarmee is KPN naar eigen zeggen bijna zeker de grootste investeerder van alle telecom- bedrijven in Europa. Duur Dat het aanbod van KPN in verge lijking met andere landen in Eu ropa duur is, zoals de Consumen tenbond onlangs oordeelde, klopt volgens Farwerck niet. ,,We zitten in Europa qua prijs op het gemid delde. Het is ook wat je vergelijkt. In Nederland verkopen we breed band vaak met tv, die vergelijking gaat bij de Consumentenbond mank. En de kwaliteit van het Nederlandse netwerk is ook beter dan elders. De kwaliteit van inter- net in landen als Frankrijk, Spanje en Groot-Brittannië is duidelijk minder.'' Ook ligt het bedrijf, dat met Ziggo de markt van vast internet werken voor particulieren en bedrijven in handen heeft, weer onder vuur van toezichthouder ACM. Die onderzoekt of de twee weer verplicht moeten worden hun netwerken open te stellen voor concurrenten. Waar Ziggo zijn kabels van oudsher voor zichzelf houdt, stelt KPN ze open voor anderen. Wel is er kritiek op de voorwaarden. ,,Er is wat ons betreft geen probleem'', zegt financieel topman Chris Figee. ,,We hebben onze voor waarden niet aangepast en gedra gen ons net zo als drie jaar geleden. Wij vinden het niet nodig dat de telecommarkt wordt gereguleerd." De omzet bij KPN bleef het afgelopen kwartaal met 1,3 miljard euro gelijk met die uit het tweede kwart van vorig jaar. De netto winst steeg sterk, naar 800 miljoen euro. KPN gaat eigen aandelen inkopen, wat gunstig is voor bestaande aandeelhouders. Een jaar geleden was de situatie precies andersom en viel de oogst van appels juist tegen en was die van peren goed te noe men. De raming van de oogst komt uit op 250 miljoen kilo appels (14 procent meer dan vo rig jaar) en 325 miljoen kilo pe ren (19 procent minder). Dit blijkt uit informatie van belan genverenigingen GroentenFruit Huis en de Nederlandse Fruit telers Organisatie (NFO). Het koude voorjaar heeft de groei van de peren geremd. Appels kunnen er beter tegen, maar volgens de belangenvereniging is het ook voor deze fruitsoort geen topjaar. Zo werd in 2019 nog 272 miljoen kilo appels geoogst. Deskundige Wilco van den Berg van GroentenFruit Huis wijst erop dat het dit jaar erg lang duurde voordat de kou ver dween, waardoor bij perenbo men ook minder snel vruchten groeiden. Daarnaast was de perenoogst in 2020 nog uitzon derlijk goed. Je ziet volgens Van den Berg vaak dat de oogst na een periode van volle perenbo men lager uitvalt, wat ook wel een beurtjaar wordt genoemd. De appelteelt vindt dit jaar plaats op 5947 hectare, zo blijkt uit cijfers van het CBS. Dit is 3 procent lager dan vorig jaar en daarmee is de dalende trend nog steeds niet gestopt. Elstar is met een aandeel van 40 procent in Nederland de meest geteelde appel, met een verwachte oogst van 101 miljoen kilo dit jaar. Tweede ras van Nederland is de Jonagold met 56 miljoen kilo. Perenbomen nemen 10.070 hectare in beslag. Hiermee is het oppervlak 1 procent groter dan vorig jaar. In de jaren voor 2020 is het areaal constant ge groeid. In Nederland worden inmiddels veel meer peren geteeld dan appels. De oogst van Conference, goed voor ruim driekwart van de Nederlandse perenoogst, is geraamd op 251 miljoen kilo. Op afstand volgen Beurré Alexander Lucas en Doyenné du Comice als meest geteelde perenrassen, waarbij wordt gerekend op 22 miljoen kilo en 17 miljoen kilo. woensdag 28 juli 2021 De werkloosheid is de laatste twee kwartalen sterk gedaald o 600.000 200.000 Veel uitzendkrachten werken bijvoorbeeld in de pakketbezor ging. FOTO ANP Thuiswerken en de aanleg van 5G-mobiele netwerken heeft KPN voor het eerst in vier jaar weer meer klanten opgeleverd. Ook het aantal glasvezelklan ten bij het telecombedrijf nam dit jaar toe, tot meer dan 3 mil joen. Herman Stil Den Haag Dit jaar worden in Nederland naar verwachting meer appels geplukt dan vorig jaar, terwijl de perenoogst lager uitvalt. Sanne Schelfaut Zoetermeer Thuiswerkers hebben meer behoefte aan unlimited abonne menten, met onbeperkt datagebruik. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17