Biden zet ook punt achter 'eeuwige' oorlog in Irak NIEUWS 13 Agenten vertellen hun verhaal bij onderzoek naar bestorming van Capitool In zijn jaren als militair in de Irak- oorlog was hij niet zo bang geweest als op die dag in januari, zei agent Aquilino Gonell. Hij was de eerste getuige in een onderzoek van het Huis van Afgevaardigden naar de bestorming van het Capitool, waar bij vijf doden vielen. Op 6 januari drongen geweldda dige aanhangers van Donald Trump binnen toen het Congres zou bevestigen dat hij de verkiezin gen had verloren. Het was, zei Go- nell, als een 'middeleeuwse veld slag'. ,,Ik voelde dat ik zuurstof ver loor en herinner me dat ik dacht: 'Dit is hoe ik ga sterven, vertrapt terwijl ik deze ingang verdedig.'' Vier politiemensen deelden wat zij die dag hebben gezien. Agent Daniel Hodges beschreef de man nen die met kogelwerende vesten, helmen en veiligheidsbrillen naar Washington waren gekomen be wust als terroristen. ,,Ze leken voorbereid op veel meer dan een speech van een politicus in een park." Agenten werden uitgemaakt voor verraders. ,,Je zult op je knieën sterven'', beet iemand Hodges toe. Harry Dunn, een zwarte agent, beschreef hoe hij en andere zwarte politiemensen herhaaldelijk 'nig ger' werden genoemd, de extreem denigrerende term voor zwarte burgers afkomstig uit tijden van slavernij en segregatie. ,,Nooit, nooit had iemand me nigger ge noemd terwijl ik het uniform van de Capitool-politie droeg'', schetste de agent. Opjutten Democraten in het Congres wilden een onafhankelijk parlementair on derzoek naar de gebeurtenissen van losi van het Huis van Afgevaardig den weigerde twee fervente verde digers van Trump een plek te geven, waarop de voorman van de Repu blikeinse partij zijn partijgenoten verbood mee te doen. Twee Repu blikeinen, Liz Cheney en Adam Kinzinger, besloten toch zitting te nemen in de onderzoekscommis sie. Trumpisten blijven hun eigen rea liteit schetsen. Congreslid Elise Ste- fanik richtte haar pijlen op Pelosi. Zij draagt verantwoordelijkheid voor slechte beveiliging, vond Ste- fanik. Trump zelf sprak eerder van een 'liefdevolle menigte', een ander Congreslid sprak van 'toeristen'. Online gaan veel complottheorieën rond over extreemlinks dat betrok ken zou zijn. ,,Allemaal riepen ze: Trump heeft ons gestuurd'', schetste agent Gonell. ,,Het was niemand anders, niet Black Lives Matter, niet Antifa, niet de FBI.'' Woedend Michael Fanone, een undercover agent die tegenover de Congresle den liet doorschemeren dat hij Re publikeins stemt, is woedend op de Republikeinen die ontkennen wat er begin januari in Washington is gebeurd. In de commissiezaal sloeg hij met zijn hand op tafel. Met vuurspuwende ogen: ,,De onver schilligheid richting mij en mijn collega's is schandalig." Hij is wel wat gewend, als under coveragent die normaal de drugs maffia bestrijdt. ,,Maar niets, echt niets, heeft me voorbereid op geko zen leden van onze regering die de gebeurtenissen van die dag blijven ontkennen. En daarmee hun ambtseed verraden.'' Fanone kreeg een hartaanval toen omstanders dreigden hem dood te schieten met zijn eigen wapen. ,,Ik geloof dat sommigen in de menigte de bedoeling hadden me te doden.'' Hij lag weerloos op de grond toen hij werd aangevallen. ,,Maar ze martelden me, sloegen me, ik werd meermaals getaserd op mijn hoofd, tot ik riep dat ik kinderen heb. Ge lukkig kwamen enkelen toen voor me op.'' die dag, om uit te zoeken hoe dit kon gebeuren en welke rol politici als Donald Trump hebben ge speeld. Trump jutte de menigte kort voor de bestorming op met leugens over verkiezingsfraude. Maar de partij van Trump blok keerde zo'n onderzoek in de Senaat De commissie die nu in het Huis van Afgevaardigden van start gaat, is plan B en wordt geplaagd door controverse. Voorzitter Nancy Pe- Mocht IS zich weer gaan roeren dan zullen Amerikaanse Special Forces bijspringen. In alle andere gevallen moet het Iraakse veiligheidsappa- raat na achttien jaar van Ameri kaanse militaire inmenging op ei gen benen gaan staan Van de 160.000 man sterke Ame rikaanse invasiemacht die Irak in 2003 met steun van Groot-Brittan- nië binnenviel om het regime van dictator Saddam Hoessein ten val te brengen, zijn er nu nog 2500 over, plus een geheim aantal leden van de Special Operations. Zij zitten verdeeld over drie bases waar zij elke dag gevaar lopen om te worden bestookt door raketten en met be wapende drones. Volgens de Ame rikaanse legerleiding zijn de aan- vallen het werk van door Iran ge steunde sji'itische Iraakse milities. De terugtrekking, in opdracht van president Joe Biden, valt niet alleen goed bij de Amerikanen zelf. Zij hebben al jaren genoeg van de 'eeuwige' oorlogen in Irak en Af ghanistan, waar de laatste gevechts troepen binnenkort huiswaarts ke ren. Ook de Irakezen zien de troe- t Irakezen zien troepenmacht van VS het liefst vandaag nog vertrekken penmacht van de Verenigde Staten het liefst vandaag nog vertrekken, omdat daarmee een einde komt aan 'een buitenlandse bezetting'. Vooral door Iran gesteunde politici en milities eisen hun vertrek na de Amerikaanse moordaanslag op het hoofd van de Iraanse Republikeinse Garde, Qasem Soleimani, en een sji'itische Iraakse militieleider vorig jaar januari op de luchthaven van Bagdad. De Amerikaanse terugtrekking roept voor Irak twee grote vragen op. Wordt daarmee de weg vrijge maakt voor een wederopstanding van Islamitische Staat, van wie een onbekend aantal leden nu een on dergronds bestaan leidt? En: wordt de invloed van Iran op de Iraakse politiek nog groter? Voor Joe Biden geldt dat hij met het vertrek uit Afghanistan en Irak de handen vrij krijgt voor twee ge varen die in zijn ogen grotere prio riteit verdienen: China en cyber oorlog. De agressieve politiek van de Chinese leider Xi Jinping en de toenemende cyberaanvallen op Amerikaanse doelen bezorgen Joe Biden momenteel de meeste kop zorgen. woensdag 28 juli 2021 'Allemaal riepen ze: Donald Trump heeft ons gestuurd' Woedende agenten getuigen in het Amerikaanse Congres over doodsangst op de dag dat ze aangevallen werden door aan hangers van Donald Trump die het Capitool bestormden. De partij van Trump blijft proberen de geschiedenis te herschrijven. Karlijn van Houwelingen Washington Bij de bestorming van het Capitool vielen in januari vijf doden. ▲-4 Agent Harry Dunn is emotioneel. Betogers gebruikten racistische taal tegen hem. fotos epa Protest bij het Capitool in Was hington op 6 januari. foto getty images K - Na Afghanistan is het nu de beurt aan Irak. Ook daar trekken alle Amerikaanse gevechtstroe pen zich binnenkort terug. Voor het einde van het jaar blijven er in Irak alleen nog Amerikaanse militairen achter voor advies en voor training. Hans van Zon Rotterdam/Bagdad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13