12 NIEUWS Kleurige tram en bussen Meisje in VS dood door pest Noord- en Zuid Korea hebben weer contact met elkaar. De hotline is hersteld, nadat Noord-Korea er vorig jaar de stekker uittrok. Maar dat land maakt nu zware tijden door. Vragen over gasoverleg Leider Kim heeft het nu over lockdowns, terwijl eerder het virus niet aanwezig zou zijn geïnformeerd over de noodzaak van nieuwe lockdowns, terwijl eerst op hoge toon werd geroepen dat het co ronavirus helemaal niet aanwezig was. Aan de Wereldgezondheidsor ganisatie was gemeld dat 30.000 Noord-Koreanen waren getest en dat niet eentje besmet was. Grote crisis De Zuid-Koreaanse minister van Volksgezondheid, Kang Kyung-wha, die in december twijfels had uitge sproken over de claim dat corona niet zou bestaan in het Noorden, kreeg de wind van voren van Kim Yo-jong, de zus van de dictator. Zij dreigde dat Kang Kyung-wha 'een hoge prijs' zou betalen voor haar 'roekeloze beschul digingen'. Inmiddels zwijgt Kim Yo- jong en waarschuwde haar broer het volk voor 'een grote crisis'. Data over coronabesmettingen en sterfgevallen zijn er niet. Zuid-Korea zegt het Noorden hulp te hebben aangeboden om de pandemie te be strijden. Volgens de Zuid-Koreaanse expert Ahn Yin-hay van de Korea Universiteit in Seoel wijst alles erop dat de nood hoog is. ,,Niemand ge looft dat er nul besmettingsgevallen zijn. Als je dat combineert met voed seltekorten, wordt duidelijk dat het bewind bezorgd is over waar dit heengaat." Er zijn berichten dat ook legeronderdelen honger lijden. Vergelij kingen worden gemaakt met de hongersnood in de jaren 90, toen mogelijk drie miljoen Noord-Korea- nen zouden zijn omgeko men. Het re gime bleef toen over eind en niets wijst erop dat dat nu niet zal gebeuren. Uit boosheid over 'propa- ganda-acties' van conser vatieve Zuid-Koreaanse activisten en Noord-Kore- aanse vluchtelingen langs de grens verbrak de communistische regering in Pyongyang vorig jaar de hotline met het Zuiden. De activis ten verspreidden pamfletten die ge richt waren tegen het regime in Noord-Korea. Seoul werd ervan be schuldigd deze 'vijandige' demon straties niet te stoppen. Uit boosheid blies Noord-Korea later ook een leegstaand, inter-Kore- aans verbindingsbureau in de grens stad Kaesong op. Het had allemaal te maken met diepere frustraties in Pyongyang over tegenvallende eco nomische bijstand uit het Zuiden en het niet verminderen - op voor spraak van Seoel - van de Ameri kaanse sancties tegen het Noorden. Nu hebben Zuid- en Noord-Korea hun rechtstreekse communicatieka nalen tussen de leiders hersteld. Plots wordt een positieve toon aangesla gen. 'Alle Koreanen willen dat de bi laterale betrekkingen zich zo snel mogelijk herstellen van tegenslagen en stagnatie', aldus de Noord-Kore- aanse staatsmedia. De leiders van het Noorden en het Zuiden hebben een grote stap gezet naar wederzijds ver trouwen en verzoening'. Zuid-Korea maakte daarop bekend dat president Moon Jae-in al sinds april persoonlijke brieven uitwisselt met de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un. Onduidelijk is of dat een opmaat is naar hernieuwde economi sche samenwerking en of er mogelijk ook weer met de Amerikanen gaat worden gesproken over verminde ring van sancties. Want Noord-Korea blijft internationaal geïsoleerd van wege zijn kernwapenprogramma. Na de mislukte topontmoetingen tussen Kim Jong-un en de voormalige Ame rikaanse president Donald Trump in Singapore en in Vietnam liepen ook de onderlinge Koreaanse verhoudin gen vast. Kim en Trump konden het niet eens worden over een routekaart voor de ontwapening van het Noord- Koreaanse nucleaire arsenaal. Propaganda Dat Noord-Korea wel weer zou aan kloppen, hing volgens waarnemers al een tijdje in de lucht. Het land maakt ongekend zware tijden door. Zelfs aan Kim Jong-un is dat te zien. Hij is behoorlijk afgevallen - volgens insi ders een propagandastunt waarmee de leider zou willen aantonen dat ook hij offers brengt. Want econo misch gaat het zeer slecht in Noord- Korea. De weinige handel die er is, wordt ontregeld door de coronapandemie. Daar kwamen ook nog eens tegenslagen van dub bele stormschade en een slechte oogst bij. Bovendien lijkt Noord-Korea veel zwaarder getroffen door de co- rona-epide- mie dan het regime wil erkennen. Opmerkelijk was dat leider Kim Jong-un zijn volk re centelijk heeft woensdag 28 juli 2021 Noord-Korea wil wel weer praten, want de nood is hoog GO DEN HAAG Oppositiepar tijen SP, PvdA en Groen Links willen opnieuw ophel dering van het kabinet over het overleg tussen Neder land, Rusland en bedrijven zoals Gazprom en Shell over energieprojecten. De werkzaamheden binnen de speciaal hiervoor bedoelde werkgroep Energie gingen mogelijk toch verder dan demissionair premier Mark Rutte in maart de Tweede Kamer voorspiegelde, stel len de drie partijen naar aanleiding van een artikel van Follow the Money en The Investigative Desk. Follow the Money stelt dat Nederland en Rusland af spraken maakten en dat de gaspijpleiding Nord Stream 2 aan de orde kwam. DENVER In de Ameri kaanse staat Colorado is een 10-jarig meisje overle den aan de pest. De ge zondheidsautoriteiten manen tot voorzichtigheid, omdat de ziekte op meer plekken is geconstateerd bij dieren. Het is niet be kend hoe het meisje ziek is geworden. De pest wordt veroorzaakt door een bac terie die vlooien en knaag dieren met zich mee kun nen dragen. Wanneer de pest niet op tijd behandeld wordt, is de afloop vaak dodelijk. In Nederland komt de pest niet meer voor. AMSTERDAM Drie bussen en een tram in de regio Amsterdam worden omge toverd tot regenboogvoer tuigen. De vervoerders Connexxion, GVB en EBS willen zo zichtbaar maken dat alle mensen welkom zijn in het openbaar ver voer en zich daarin veilig moeten voelen, meldden zij gisteren. Ook is op de ver voersmiddelen het woord 'welkom' in diverse talen te zien. Zaterdag begint de Pride. De bussen en de tram rijden vanaf morgen door de stad en blijven tot na Pride 2022 in regen boogkleuren rondrijden. Bob van Huët Rotterdam/Seoul Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un en president Moon Jae-in van Zuid-Korea in 2018. FOTO AP êiSèSéïsi Noord-Koreanen bezoeken een begraafplaats voor oorlogs- slachtoffers in Pyongyang. Gisteren werd de wapenstilstand inj 1953 tussen het Noorden en" het Zuiden j herdacht. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12