TRENET m maison 9 5 Geen uitstel zaak Balie-Syriër kampioenschappen op Cyprus, maar haar voorbereiding lijkt deze keer verre van ideaal. Brigitte schiet zelfs even vol. Vlakbij haar huis aan zee wordt binnenkort een van de laatste open plekken aan de boulevard volgebouwd. Drie gebouwen, onder meer een luxe woontoren van negen etages, vertelt ze. En even verderop staat ook nog een project voor sociale woningbouw gepland. Fijn voor de mensen die daar mogen wo nen, maar het hele project beslaat een van de laatste ongerepte plek ken langs de kust. Bye bye Trenet. Uit eigen zak bekostigt de kam pioen juridisch verzet tegen de bouwplannen. Haar vasthoudend heid heeft haar al dierbare vriend schappen gekost, inclusief die met de burgemeester, een jeugdvriend. Hij wil ontwikkelen, zij wil be schermen. Ze begrijpen elkaar niet meer. ,,Over twintig jaar zullen ze zeggen hoe stom dit was", zegt Ba- negas. Over een paar weken oor deelt de rechter, vlak voor het WK. Wat verder terug langs het spoor, bij het Étang de Thau, komt een in het wit geklede vrouw aan fietsen. Catherine Fradier (63), een prijzenwinnende Franse thriller schrijfster, zit voor de Franse Groenen in de gemeenteraad van Balaruc-les-Bains. De burgemees ter kan haar schieten, weet ook zij. Net als Banegas ligt Fradier bijna elke dag in het water, alleen niet om diepterecords te breken. Zij snorkelt om de bodem van het meer schoon te rapen. En wat ze opdook, deponeerde ze demon stratief naast de gemeentelijke vuilcontainers. Schande, vond de burgemeester, toeristen zouden kunnen denken dat het meer ver- Ik fotografeer uw menukaarten. Dit is vervuiling I -.sa'. vuild is. ,,Nee hoor, het is schoon. Dankzij mij", zegt Fradier. Ze heeft net een zwarte toekomstro man (Et nous aurons l'éternité, uit geverij Au Diable Vauvert) gewijd aan een activiste op leeftijd die veel wegheeft van haarzelf. De schrijfster is de schrik van de lo kale visfabriek waarvan de water afvoer, volgens haar, onvoldoende zou worden gezuiverd, van de oes tervissers die hun plastic tanks niet opruimen (zij fotografeert dat) en eigenlijk ook van toeristen die vet ingesmeerd het water inlo pen en zo de algengroei aanjagen. Vanochtend fotografeert ze weg gewaaide menukaarten die in het meer liggen. De uitbater van het slordige restaurant komt wat inti miderend informeren wat ze aan het doen is. ,,Uw menukaarten fo tograferen, meneer. Dit is vervui ling", zegt Fradier. ,,Het is papier", sputtert hij tegen. Fout antwoord. Na een pittige reprimande van mevrouw gemeenteraadslid bindt hij in: ,,Ik laat het meteen wegha len". Zomerhymne Het blauwe zal eeuwig blauw blij ven, tenminste als het ligt aan be vlogen vrouwen als Banegas en Fradier. Trenet moet ergens hoog in de hemel hebben geknikt. Toch was zijn La Mer niet meteen een hit. Het nummer leek zelfs even mislukt en werd bijna vergeten. Maar tijdens een concert in uitge rekend Nederland besloot de zan ger het toch nog een keertje te zin gen. Van het een kwam het ander. De Engelse versie gaf de composi tie het beste zetje. Beyond the Sea is door velen gezongen, van Frank Sinatra tot John Lennon en Dalida tot onze Rob de Nijs en - lang daarvoor -Bob Scholte. Voor de tekenfilm Finding Nemo gaf Rob bie Williams er nog eens een nieuwe draai aan. Beyond the Sea kaatste zo terug naar Frankrijk en naar Trenet waar zijn lied dan toch de status kreeg van zomerhymne. Terug naar het spoor. Aan het einde van de rit wacht in Nar- bonne het geboortehuis van Tre- net dat is ingericht als museum. De zee. Veranderende weerspiegelin gen in de regen. De zee. Herderin van het eindeloze azuur, echoot het lied uit een kamer. Het huis ligt pal aan het spoor. Trenet hoorde alle trei nen passeren en een van die trei nen bracht hem het lied van zijn leven. In eigen land wordt Charles Trenet nog altijd tot de allergroot sten van het chanson gerekend. De rechtbank ziet geen reden om de strafzaak van 'Balie-Sy- riër' Aziz A. en zijn broer Fa tah uit te stellen. ,,Het gaat hier om een langlopend pro ces en zwaarwegende be schuldigingen", aldus de rechter gisteren. De advocaten van de broers hadden om aan houding van de zaak ge vraagd. Het Openbaar Minis terie komt vandaag met de strafeisen tegen de terreur verdachten. Aziz, die in 2017 ineens opdook tijdens een bijeenkomst in debatcentrum De Balie in Amsterdam, wordt samen met zijn broer Fatah (44) verdacht van deel name aan een terroristische organisatie. Aziz verkeerde volgens het OM in de hoogste regionen van Jabhat al-Nusra, waar hij een leidinggevende rol had. Hij wordt ook ver dacht van het medeplegen van negentien moorden 'met terroristisch oogmerk' in 2012 in Syrië. Aziz A. ontkent, net als Fatah, dat hij heeft deelge nomen aan een terroristische organisatie. Aziz is de ex- vriend van journaliste Ans Boersma, die in 2019 Turkije werd uitgezet vanwege haar connectie met de verdachte. Griekenland zet zich schrap voor hittegolf De Griekse autoriteiten heb ben gewaarschuwd voor een ernstige hittegolf. De tempe ratuur in het onder toeristen populaire land kan tussen komende vrijdag en dinsdag oplopen tot 43 graden in de len van het vasteland, schrijft de krant Kathimerini. Meteo rologisch Instituut EMY voor spelt dat de temperatuur vanaf vandaag omhoog zal schieten doordat hete lucht wordt aangevoerd vanuit Noord-Afrika. Bommen op Hamas-basis Blokkade van Navalni-site Burgers dupe van aftocht dinsdag 27 juli 2021 GO Treinen is de trend, zeker in tijden van corona. Op afstand van elkaar relaxed reizen, terwijl het landschap als een levend schilderij aan je voorbijglijdt. Onze verslaggevers stapten in diverse Europese landen in de trein en nemen u mee. Vandaag: Frankrijk De Spaanse flitstrein kampt met vertraging. Het geboortehuis van Charles Trenet in Narbonne. fotos ad - Catherine Fradier neemt het op voor het milieu M Links de Middellandse Zee, rechts het Étang de Thau. TKateSK» C SCHIPHOL Ruim 40 miljoen Fran sen hebben één corona- prik gehad. 60 procent van de bevolking is nu (deels) gevaccineerd. ATHENE Met man en macht proberen hulpdiensten een gat in de dijk te dichten in de Chinese provincie Henan. Ook hier is, net als in delen van Europa, buitengewoon zware regenval de oorzaak van de overstromingen. foto afp TEL AVIV Het Israëlische leger zegt een basis van Hamas te hebben be stookt in de Gaza- strook. Het bom bardement volgde volgens de strijd krachten op Pales tijnse aanvallen met ballonnen waar bommen aanhangen. Het leger meldt op Twitter dat de aan val was gericht tegen een militaire basis voor terroris tische activiteiten. MOSKOU De Russische media-toezicht houder Roskom- nadzor heeft Na- valny.com, de web site van de gedeti neerde oppositie leider Navalni, ge blokkeerd. Internet is de ruggengraat van zijn activisme. KABOEL Sinds de aftocht van internationale partners in Afgha nistan in mei en juni begon, zijn bijna 2400 bur gers gewond ge raakt of omgeko men door de oor log in het land. Dat meldt VN-missie Unama. In totaal vielen ruim 5000 burgerslachtoffers in de eerste helft van 2021, 47 pro cent meer dan de zelfde periode vorig jaar. "8<eurenue aNdrbouu narbonne capitale trenet rfaonne.fr www.festivaltrenet.com DIJKDOORBRAAK CHINA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9