Coronatest in buitenland is duur geintje 7 Halverwege de zomer gooit het kabinet het beleid om. Reizigers leven vakantievoorschriften voor corona slecht na, dus veranderen de regels in de hoop een herhaling van vorig jaar te voorkomen. Toen kwamen vakantiegangers massaal besmet terug. Nu Nederlanders massaal de oranje kleurcode van vakantielanden negeren (niemand laat zich zijn vakantiereis 'ontraden') en touroperators reizen willen blij ven aanbieden, legt het kabinet een noodverband aan. Voor landen binnen de Europese Unie hanteert het kabinet vanaf van daag de code oranje alleen in extreme gevallen om reizen écht af te rem men. Voortaan gelden er op de coro- nakaart nog vooral twee kleuren: groen (land met vrijwel geen be smettingen) of geel (er is besmet tingsgevaar). ,,Op die manier geven we vakantiegangers meer zekerheid'', zegt premier Mark Rutte. In de prak tijk betekent dit besluit namelijk dat Nederlanders wat het kabinet betreft naar alle landen binnen de EU mogen en niet bang hoeven te zijn dat hun reis niet door kan gaan als ergens de besmettingen iets oplopen. Een land kleurt pas weer oranje als er bijvoor beeld een nog weer besmettelijker variant opduikt. Maar daar staat wel iets tegenover. Vakantiegangers die terugkeren van uit een EU-land dat de gele status heeft, moeten vanaf zondag 8 augus tus óf kunnen bewijzen dat ze volle dig gevaccineerd zijn óf al hersteld zijn van corona. Dat kan via een QR- code in de coronacheck-app. Wie dat niet heeft, moet een nega tieve test kunnen laten zien. Wie in het vliegtuig terug naar Nederland stapt, wordt gecontroleerd. Wie met de auto terugkeert, kan aan de grens worden gestopt. ,,We zetten mobiele teams in die steekproefgewijs men sen stil houden op de weg'', zegt minister Hugo de Jonge (Volksge zondheid). Testen moet in het land van herkomst. Wie geen negatieve PCR-test van maximaal 48 uur oud kan overleggen of een antigeentest van maximaal 24 uur oud, krijgt een boete van 95 euro. ,,We willen zo voorkomen dat er net als vorig jaar een opleving in het aantal besmettingen plaatsvindt na dat mensen terugkomen van vakan tie", zegt Rutte. Vorig jaar werd het kabinet overvallen door de nieuwe coronagolf, die veel eerder terug keerde dan verwacht. En het kabinet was al overvallen door de besmet tingsexplosie na het versoepelen van de coronaregels vorige maand. Hals overkop besloot het nachtleven en festivals weer aan banden te leggen. Onaangename verrassing Met de nieuwe regels hoopt het kabi net een zoveelste onaangename ver rassing voor te zijn. Het schrappen van de kleurcodes geldt alleen voor EU-landen. Voor landen buiten de EU blijven de huidige regels gelden. Wie van buiten de EU terugkeert, hoeft dus niet altijd een negatieve test te overleggen, al denkt het kabi net dat dit niet tot problemen leidt. Op intercontinentale vluchten wordt nu al vaak gecontroleerd door lucht vaartmaatschappijen, in tegenstelling tot vakantievluchten binnen Europa. We geven mensen die op vakantie gaan meer zekerheid En het kabinet legt nog een noodver band aan. Dit voorjaar zette het vol in op toegangstesten. Zo konden evene menten doorgaan. Maar dat blijkt in de praktijk toch veel lastiger. En dus kondigde het gisteren aan dat meer daagse festivals met camping, zoals Lowlands, niet door mogen gaan tot 1 september. Rutte: ,,Het bleek logis tiek niet te regelen om mensen ter plekke elke 24 uur te testen.'' Eigenlijk wilde het kabinet pas op 13 augustus besluiten wat er voor de rest van de zomer met het huidige festivalaanbod zou gebeuren. Maar de meerdaagse festivals krijgen nu al duidelijkheid, zodat organisatoren tijdig een beroep kunnen doen op het calamiteitenfonds van de overheid. Alle andere festivals (eendaagse eve nementen en festivals zonder kam- peermogelijkheid) moeten wel nog tot 13 augustus wachten. Dan geven Rutte en De Jonge weer een corona persconferentie. Vooralsnog denken ze niet dat nieuwe maatregelen dan nodig zijn. Het aantal besmettingen daalt weer (het RIVM meldde gisteren minder dan vierduizend nieuwe gevallen) en de verwachting is dat het aantal zie kenhuisopnames na volgende week ook daalt. De Jonge heeft goede hoop dat het nieuwe schooljaar zonder problemen van start kan. ,,In Neder land is nu 83 procent van de mensen één keer of volledig gevaccineerd. En we kunnen alle kinderen van 12 tot 17 jaar voor het nieuwe schooljaar hun tweede prik te geven.'' Van een vaccinatieplicht, zoals in Frankrijk, wil het kabinet niets we ten. De vaccinatiebereidheid is hier hoger dan in bijvoorbeeld Frankrijk. Rutte: „Misschien wel omdat we niet steeds aan het preken zijn.'' dinsdag 27 juli 2021 GO Met noodgrepen Wl kabinetPKj nieuwe golf na zomer voorkomen Tobias den Hartog Hans van Soest Den Haag - Mark Rutte Een desk voor coronatests op Schiphol. FOTO ANP Wie na 8 augustus zonder coronaprik of negatieve coronatest de Nederlandse grens over komt vanuit een 'geel land', riskeert een boete van 95 euro. Heel wat vakan tiegangers moeten op locatie een testloca tie zoeken. En dat kan nog flink in de papie ren lopen. Vertrekkende Neder landse vakantiegan gers die niet zijn gevaccineerd en een coronatest moeten ondergaan, hebben nog geluk: de overheid betaalt die testen tot eind augustus. Maar wie zich in het buiten land moet laten testen voor de terugreis, be taalt de rekening zelf. De terugkeertest geldt niet voor wie is gevac cineerd, of wie uit een groen land komt, zoals momenteel Duitsland en Oostenrijk. Voor gele Europese landen geldt: testen, en er zijn maar weinig landen die toeristen gratis testen. In de meeste landen, zoals Frankrijk, Duits land en Italië, moeten vakantiegangers reke- Op het vliegveld van Berlijn kost een snelle PCR-test 169 euro. ning houden met mini maal 50 euro per ge zinslid dat getest moet worden. Wie de uitslag heel snel wil hebben, betaalt nog veel meer. Op de luchthaven van Berlijn is de rekening 169 euro voor een PCR-test met een uit slag binnen een uur. Ook in Italië rekenen sommige testlocaties 135 euro voor een test. Het loont dus om ter plaatse goed navraag te doen. Op nether- landsworldwide.nl zijn per land testlocaties te vinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7