LINDA AKKERMANS Explosie in Utrechts portiek jaagt bewoners hun huis uit TONZON Bespaar tot 40% stookkosten 6 j<v. Column De 'beloofde' medailleregen van TeamNL in Tokio blijft tot nu toe uit. Maar, dacht ik toen ik Mathieu van der Poel koppel tje zag duikelen op zijn mountain bike: alsof zo'n gouden plak altijd za ligmakend is. Steeds vaker komen berichten naar buiten van sporters die eerlijk vertellen over de donkere gedachten waar ze last van kregen na een topprestatie. Zo bekende tennis ser Naomi Osaka dat ze na haar eer ste grandslamtitel last kreeg van langdurige depressies. Maar ook voor zwemmer Michael Phelps en wielrenners Elis Ligtlee en Tom Dumou- lin werd hun succes een last in plaats van een i 4. zegen. Deze week las ik ook een verhaal over Zoe McBride, de wereld kampioene in de lichte dubbeltwee uit Nieuw- Zeeland. Ondanks een goede kans op olym pisch goud stopte ze vlak voor deze Spelen plots met roeien tot ver bijstering van alles en ie dereen. De reden? Om in haar klasse te mogen starten mocht ze max 57 kilo wegen. Om dat voor elkaar te krijgen, hing ze dagelijks kotsend boven de wc. Er was altijd stress. Voor elke wedstrijd droogde ze zichzelf uit. De weegschaal bepaalde haar eigenwaarde, de sport haar geluk. Dan maar geen goud, dan maar niet meedoen, besloot ze: ik wil simpelweg weer gelukkig zijn. Natuurlijk is het verhaal van McBride en de anderen niet illus tratief. Er zijn genoeg sporters die mentaal hartstikke gezond zijn en blijven. En kijk naar Tom Dumou- lin, die weer opkrabbelde en mor gen voor een medaille gaat in de tijdrit. zelfs een olympische plak win nen maar relatiefis. Wie blij is met zichzelf, of het nou in de sport is of daarbui ten, heeft daarentegen de belangrijkste prijs te pakken. Dat is toch een troostrijke gedachte in deze karige Nederlandse medailledagen. De 'bom' ging af rond half drie zondagnacht. Een bewoner die schuin boven het zwaar geha vende portiek woont aan de Alexander de Grotelaan, was toevallig nog wakker. Ze las wat op haar telefoon toen ze ineens twee harde klappen hoorde, kort daarna gevolgd door een enorme 'boem' en een rode flits. De jonge bewoner, die graag ano niem wil blijven, twijfelt er geen seconde aan. ,,Het was echt een bom.'' Ze schrok zo erg van de harde knal dat ze direct haar bed uit sprong en naar buiten rende. ,,Ik zag in de woonkamer allemaal rook. Ik ben over hout en steen tjes gerend. Ik had geen schoe nen aan, maar ik was zo vreselijk bang. Ik heb echt gerend voor mijn leven.'' Haar buren renden met haar naar buiten toe, kinderen en vrouwen huilden. In de paniek vergat ze spullen mee te nemen. Van een buurvrouw kreeg ze een badjas, omdat het zo fris was. ,,Toen we buiten stonden, was iedereen heel erg bang. Kinde ren werden voor de veiligheid in de auto gezet. Iedereen stond op straat. Er was veel angst. Ik moest zelf ook heel erg huilen. Ik ben echt geschrokken.'' Bewuste actie Wat de enorme knal heeft ver oorzaakt, wil de politie niet zeg gen, maar het lijkt om een bewuste actie te gaan. Rond de tijd van de ontploffing is er vol gens de politie iemand gezien die wegrende bij de flat. Het motief is nog onduidelijk. Meerdere bewoners kunnen voorlopig niet terug naar huis, zegt een woordvoerder van woningbouwcorporatie Bo-Ex. ,,Het is nu een grove schatting, maar door alle schade aan de ramen, kozijnen en deuren den ken we nu dat de bewoners op de eerste verdieping pas over een week weer terug naar huis kun nen. De bewoners van de boven ste huizen kunnen hopelijk met een paar dagen weer naar bin nen. We controleren nu de staat van het pand." De woningbouwcorporatie heeft de bewoners van zeven woningen ondergebracht in een hotel. ,,De bewoners van drie woningen zijn, denken we, op vakantie. Er is gelukkig niemand gewond geraakt. Een bewoner moest zelfs wakker worden ge maakt, die had de knal niet eens gehoord." Maak nu online een afspraak en ontvang een gratis pakje radiatorfolie. Ben je op zoek naar een uiterst effectieve manier van energie besparen en heb je wooncomfort hoog op je wensenlijst staan? Kies dan voor comfortverbetering en een aangenamere temperatuur thuis met TONZON Vloerisolatie. TONZON Vloerisolatie met Thermoskussens is gebaseerd op andere natuurkundige principes en isoleert daardoor effectiever dan andere vloerisolaties. De vloer wordt met Thermoskussens zelfs warmer dan de luchtlaag vlak boven de vloer. Het beter isolerend effect levert een veel hogere energiebesparing en bij vloeren met vloerverwarming kan nog meer worden bespaard. Bij de familie Kamstra uit Uitwellingerga is in de drie jaar na het aanbrengen in hun woning uit 1979 met vloerverwarming gemiddeld 16,3 m3 gas per m2 per jaar bespaard t.o.v. van het gemiddelde van de drie jaar ervoor. Dit komt neer op een besparing van 41 op het energieverbruik voor verwarmen. Een dergelijk percentage kwam ook naar voren in een onafhankelijk artikel in een vakblad bij een woning met vloerverwarming. Ook bij vloeren die bij de bouw al zijn geïsoleerd met dikke blokken EPS blijken nog forse besparingen mogelijk. Bij de familie Galama in Zuidhorn is bij hun woning uit 1990 de besparing 10 keer hoger dan berekend, niet 0,63 m3 maar 6,5 m3 gas per m2 per jaar. dinsdag 27 juli 2021 GO Last j Maar het verhaal van McBride doet wel weer beseffen dat Zeven gezinnen uit een flat in de Utrechtse wijk Kanalen eiland kunnen voorlopig niet naar huis na een enorme explosie. Hun portiek raakte daarbij zwaar beschadigd. Rachel van Kommer Utrecht M Omwonen den op straat na de enorme knal in een portiek in de Utrechtse wijk Kanaleneiland. FOTO KOEN LAUREIJS (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6