Nelly vond nieuw thuis bij De Zorgheimer Geen grote urn maar een mooi object aan de muur SCHOUWEN-DUIVELAND 5 WOONZORGCENTRUM GENIETEN VAN DE MOESTUIN, DE PAARDEN EN DE HONDEN Oh, wat zag Nelly van de Vrede (80) er tegenop om haar huis in Zierikzee te verlaten. Maar het moest, ze heeft beginnende dementie. ,,Ik was heel verdrietig, maar ik kwam in een warm bad terecht." Van de Vrede is de eerste bewoonster van woonzorgcentrum De Zorgheimer in de polder van Ouwerkerk. Valeska Nastaly Ouwerkerk Het is de schrik van menigeen die ouder wordt: dat je ooit in een woonzorgcen trum terechtkomt. Je hebt dan geen eigen huis meer en vaak geen regie meer over je eigen dagindeling of waar je gaat en staat. Het stootte verpleegkundige Liliane Goosmann tegen de borst. ,,Dat moet toch anders kunnen?", dacht ze. ,,Ik wil dat mensen niet het gevoel hebben dat ze opgeslo ten zitten. Dat ze naar buiten kun nen en vrij kunnen rondlopen en de dingen doen die ze altijd al de den, maar toch veilig zijn." Die ge dachte sprak Goosmann uit bij be stuurskundige Ismet Duman waarvoor ze als zzp'er in de thuis zorgorganisatie van hem en zijn zus werkte. Duman: ,,Ze indiceerde voor ons, maar wilde ontslag nemen. Ik vroeg haar wat ze graag nog zou willen en toen vertelde ze dat ze iets voor ouderen wilde beteke nen, maar dat ze wel haar paarden en haar kinderen bij zich wilde hebben. Toen zei ik: 'Dan gaan we daarnaar op zoek.' Ik ben al meer 'vv - 4-v/ v/ K-tV.ïV. dan 20 jaar ondernemer en wil al leen organisaties oprichten waar mee ik de droom van een ander waarmaak. Het is de passie van mensen die een organisatie doet slagen en door de passie van Lili- ane geloofde ik hierin." Na een zoektocht door het hele land viel de keus op de voormalige woonlocatie voor jongeren met ADHD aan de Bloteweg in Ou- werkerk. In mei was de sleutel overdracht en vanaf dat moment is een team van bouwvakkers samen met Duman, Goosmann en haar zoon Bart Bardok en diens vrouw Maaike aan de slag gegaan. Ook de zus van Duman werkt mee in Ou- werkerk. En afgelopen week nam Van de Vrede haar intrek in een van de - straks - in totaal 15 ka mers. Tuin De volgende dag stond ze al gelijk de afwas te doen, hielp ze met kof fie zetten en struinde ze tussen de bouwvakkers door om onkruid te trekken in de - nog aan te leggen - tuin. Ze komt oorspronkelijk uit Kapelle-Biezelinge en is het pol derleven gewend. ,,Ik heb altijd paarden, honden en poezen ge- had." En ze runde haar eigen kap salon. ,,Ik was altijd de baas. Hier ben ik onderdanig en is iemand anders de baas, maar zo voelt het niet. Dit is zo'n bijzondere omge ving, hoe komt het op je pad? Ik heb er geen woorden voor, maar het komt ook door de mensen. Het voelt als familie." Er is bewust ge kozen om alleen mensen uit Zee land op te nemen als bewoner. ,,Die zijn het buitenleven gewend. We willen compote gaan maken uit de moestuin, wandelen op het strandje, boodschappen doen, taarten bakken en de mensen bij de maatschappij blijven betrek ken", zegt Goosmanns schoon dochter Maaike Bardok. Zij is naast bedrijfsleider gastvrouw bij De Zorgheimer. Bart Bardok is kok en zorgt voor de dieren en de moes tuin. Al langer maakt Bentlage urnen van keramiek. Onder meer voor haar zoontje, die toen hij bijna 1 jaar was, overleed. ,,Ik ben wel goed met de dood. Ik ben ook jong mijn vader verloren. Als je zegt dat je urnen maakt, vinden sommige mensen dat eng. Dat heb ik zelf juist hele maal niet. Je hebt verdriet om ie- mand omdat je veel van diegene hield. Dat is alleen maar heel mooi. En dan is het ook fijn om een mooie urn voor die persoon te maken of te laten maken." Mensen willen vaker een persoonlijke urn En dan bij voorkeur niet zo'n ge vaarte dat oogt als een urn. ,,Ik wil zelf dan liever een ding hebben staan waar ik een goed gevoel bij krijg. De urnen die ik maak zijn vooral wandobjecten, waar 'toeval lig' een ruimte achter zit waar je as in kunt doen en eventueel nog een bloem in kunt zetten of een kaars." Bentlage, die beeldhouwen deed aan de kunstacademie in Den Haag en zich specialiseerde in keramiek, geeft ook weekendworkshops ur nen maken. De belangstelling voor persoonlijke urnen neemt toe, merkt ze in de praktijk. De één haakt aan om een urn te maken voor een dierbaar huisdier, de an der voor partner of familie. ,,Dan merk je dat mensen het ook heel fijn vinden om er op die manier mee bezig te zijn." De kunstenares uit Dreischor maakt veel 'bermkeramiek'. Servies en andere objecten die ze vorm geeft met behulp van planten die je in bermen vindt. Die techniek ge bruikt ze ook voor haar urnen. dinsdag 27 juli 2021 SD - - 'f 'V V. V» V .1. V 1 M' v'J Nelly van de Vrede heeft als eerste haar intrek genomen bij woonzorgcentrum De Zorgheimer in Ouwerkerk. fotos marieke mandemaker Ismet Duman (tweede van links) zorgt voor de backoffice, zodat Liliane Goosmann (r), haar zoon Bart Bardok en schoondochter Maaike Bardok zich op hun taken bij De Zorgheimer kunnen richten. Overlijdt een dierbare, staat er opeens een joekel van een urn op je kast. Dat kan anders, be dacht Ellen Bentlage van Studio Onbekommerd uit Dreischor. Ze maakt wandurnen. ,,Dat zijn ei genlijk gewoon mooie objecten voor aan de muur." Esme Soesman Dreischor Zie: studioonbekommerd.nl Ellen Bentlage aan het werk in haar Studio Onbekommerd in Drei schor. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57